Data modyfikacji:

Jakie radio do garażu?

Dla wielu z nas garaż to nie tylko miejsce dla samochodu ale również domowy warsztat, w którym z przyjemnością oddajemy się majsterkowaniu. Warto więc zadbać o to, by czas spędzony na wykonywaniu drobnych prac czy napraw przy samochodzie był jeszcze przyjemniejszy. Jak to zrobić? Odpowiedź wydaje się być prosta - pracować przy akompaniamencie ulubionej muzyki. Aby było to możliwe warto kupić radio do garażu. Sprawdźmy więc, czym powinno się charakteryzować.

radio do garażu

Jakie rodzaj radia garażowego wybrać?

Dobre radio do garażu powinno charakteryzować się stosunkowo niewielkimi wymiarami - w pomieszczeniu tym zazwyczaj nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca. Powinno być również odporne na zabrudzenia, kurz oraz wilgoć i niskie temperatury. Dzięki temu niezależnie od tego, w jakich warunkach i przy jakich pracach będzie nam towarzyszyło - możemy mieć pewność, że nie ulegnie uszkodzeniu. Na szczęście, na rynku znajduje się szeroki wybór takich radioodbiorników.

Poszukując radia do garażu, warto zastanowić się, jaki rodzaj zasilania powinno mieć urządzenie. Istnieją dwa podstawowe rodzaje odbiorników. Pierwszym z nich są radia zasilane sieciowo, a więc posiadające okablowanie, które podłączamy do gniazda elektrycznego. Zaletą tego rodzaju urządzeń jest często wyższa głośność, skuteczniejsze ściąganie fal radiowych oraz ciągłość pracy (nie musimy bać się o to, że urządzeniu zabraknie energii). Niestety, mają one również słabsze strony. Radio takie nie sprawdzi się, jeśli chcemy często przenosić je na inne miejsce lub słuchać go podczas wykonywania prac wymagających wyłączenia energii elektrycznej.

W takim przypadku o wiele lepiej sprawdzi się radio zasilane bateryjnie. Niestety, w jego przypadku, choć jest praktyczne i możemy korzystać z niego wszędzie musimy pamiętać o regularnym zmienianiu baterii. Ograniczyć ten problem możemy, wybierając odbiornik zasilany akumulatorowo, który możemy ładować również w trakcie słuchania muzyki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając radio do garażu?

Wybór radia do garażu jest ogromny. Z jednej strony daje nam to sporo możliwości wyboru, z drugiej jednak sprawia, że często nie wiemy na jaki odbiornik się zdecydować. Sprawdźmy więc, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

Pierwszym czynnikiem jest z całą pewnością sposób odtwarzania muzyki. Nie da się ukryć, że często radiowe hity puszczane przez stacje nie są do końca w naszym guście i lepiej jest mieć możliwość odtwarzania utworów również z własnych nośników. Jeszcze kilka lat temu popularnością cieszyły się radia garażowe z odtwarzaczem płyt CD. Obecnie jednak powoli staje się to przeszłością, a największą popularnością cieszą się modele, które pozwalają na podłączenie do nich pendrive’a lub karty pamięci.

Drugą ważną kwestią jest to, czy odbiornik, który chcemy zakupić, posiada RDS. To system, który odpowiada za to, żeby na ekranie radia wyświetlały się dodatkowe informacje. Wśród nich znajduje się np. data, godzina, skrót informacji czy nazwa wykonawcy i tytułu utworu, który aktualnie jest grany przez daną stację.

Bardzo przydatną funkcją, która pozwoli nam np. na puszczanie ulubionej muzyki z telefonu za pośrednictwem radia garażowego jest łączność. Warto więc upewnić się czy dany model ma możliwość połączenia przez Wi-Fi lub Bluetooth. Daje to nam bowiem znacznie więcej możliwości. Sprawdzić należy również podstawowe parametry radia takie jak głośność, jakość dźwięku czy czas pracy baterii lub długość kabla. Pozwoli nam to wybrać urządzenie idealnie dopasowane do naszych potrzeb.

Autorka: Kamila Łońska-Kępa