Data modyfikacji:

Ranking najlepszych trampolin dla dzieci

Ogromny wybór trampolin dla dzieci nie ułatwia zakupów. Trzeba więc zwrócić uwagę na wiele szczegółów, które decydują o tym, że zabawka będzie trwała i przede wszystkim bezpieczna. Ważna jest również kwestia koloru i gabarytów trampoliny oraz maksymalnego obciążenia.

trampoliny dla dzieci

Na co zwróć uwagę, kupując trampolinę dla dziecka?

Jest kilka czynników, które mają duży wpływ na późniejsze użytkowanie trampoliny. Po pierwsze rozważ, jak duża ma być i gdzie ją wstawisz. Najczęściej tego typu zabawki umieszcza się w ogrodach lub na tarasach. Jeśli jednak masz duży dom, to można zdecydować się na umieszczenie minitrampoliny w dziecięcym pokoju czy na korytarzu.

Kolejna sprawa to niezbędne certyfikaty, jakimi powinna być opatrzone bezpieczna trampolina. Pierwszy z nich to CE określający standardy Unii Europejskiej. W praktyce oznacza, że trampolina dla dzieci spełnia wymogi w zakresie ochrony zdrowia, ekologii i bezpieczeństwa. Ważny jest również certyfikat bezpieczeństwa TUV oraz niemiecki GS – czyli podwyższone standardy jakości. Trampolina może mieć jeden z tych certyfikatów, aby produkt mógł być uznany za bezpieczny.

Stabilna, mocna konstrukcja to również bardzo ważna cecha dziecięcych trampolin. Sprawdź przede wszystkim, ile nóg ma trampolina i sposób ich rozmieszczenia. Dziecko wykonuje na skoczni różne akrobacje, dlatego im wyższy stopień bezpieczeństwa, tym lepiej.

Oprócz mocnej konstrukcji ważna jest także mata, czyli powłoka materiałowa, po której dziecko skacze. Ten element trampoliny również musi być bardzo wytrzymały, aby kolejne skoki nie nadwyrężały jego struktury. Dobra mata to jednak nie wszystko. Bardzo wytrzymałe powinny być też profile, na których jest osadzona. Im grubsze, tym lepiej, bo nie ulegną wygięciu. Najlepiej, gdy są pokryte grubą pianką zabezpieczającą podczas uderzenia. Tak samo zabezpieczone muszą być sprężyny, np. tworzywem PCV.

Trampolina z siatką czy bez? Jaką wybrać?

Jest jeszcze jeden ważny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu konkretnego modelu z rankingu trampolin. Jeśli zależy ci na wyższym poziomie bezpieczeństwa, to kup trampolinę z siatką. Dzięki takiemu zabezpieczaniu osoby początkujące i najmłodsi czują się pewnie. Nie spadną z maty ani nie obetrą ciała o twardy element trampoliny. Natomiast skocznie bez siatki przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych i starszych dzieci. Na tego typu trampolinach można wykonywać przeróżne ewolucje w powietrzu. Ma się też swobodny dostęp do urządzenia.

Ranking trampolin dla dzieci

W tym minirankingu wskażemy trampoliny dla dzieci, na które zwrócić uwagę podczas zakupu. Mają dobry stosunek jakości do ceny i dobre parametry techniczne. Zaczniemy od niskobudżetowej małej skoczni, która jest często kupowana i sprawdza się wśród dzieci w różnym wieku. Natomiast kolejne dwa modele są już nieco bardziej rozbudowane, i co za tym idzie, zajmą w ogrodzie więcej miejsca.

ATHLETIC24 122 cm – trampolina składana z uchwytem

Trampolina ta ma niewielkie rozmiary, bo jej średnica wynosi 122 cm, a wysokość zaledwie 22 cm. Mocowana jest za pomocą 38 sprężyn. Wszystkie elementy konstrukcji trampoliny są zabezpieczone przed korozją i ocynkowane. Ma 8 stabilnych i grubych nóg o średnicy 25 mm, natomiast mata do odbić wykonana jest z komfortowego i trwałego tworzywa typu mesh 8 mm.

Produkt ten niewątpliwie przeznaczony jest dla początkujących i dla młodszych dzieci. Świadczą o tym niewielkie gabaryty i praktyczna poręcz, która umieszczona została 110 cm nad ziemią. Maksymalne obciążenie tej skoczni to aż 100 kg, dlatego jest to świetna trampolina dla dziecka, jak i dla rodziców.

Rocketkid Trampolina

Kolejna propozycja w rankingu trampolin z pewnością spełni jedno dziecięce marzenie i atrakcyjnie ozdobi twój ogród. Wyposażona została w gęste siatki, które jeszcze bardziej wzmacniają bezpieczeństwo maluchów. Co więcej, zamiast tradycyjnych sprężyn producent umieścił w tym produkcie miękkie i elastyczne liny do bungee. Pokryto je kolorową powłoką, która chroni przed zakleszczeniem się czy prześlizgnięciem.

Równie duże wrażenie robi mata wykonana z polipropylenu, która jest nie tylko wygodna, ale ma też ciekawy design. Grafika rakiety przyciąga spojrzenia nie tylko dzieciaków. Bardzo ciekawie wizualnie prezentuje się również kolorystyka trampoliny. Miły dla oka kontrast niebiesko-czarny stwarza ciekawe wrażenie estetyczne. Elementy metalowe pokryte są proszkowym tworzywem sztucznym, natomiast sprężyny i narożniki zabezpieczono niebieską otuliną.

Średnica tej trampoliny wynosi 1,40 m, ma niewielkie wymiary i dużą powierzchnię do odbić. Takie połączenie to świetne rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń. Wyposażona jest w trzy podwójne nogi wspornikowe. Maksymalne obciążenie tej trampoliny to 25 kg. Jest to trampolina idealna dla dwulatka.

Trampolina gruntowa z siatką EXIT ELEGANT 305 cm

Model zamykający ranking trampolin to wyjątkowa, duża trampolina gruntowa, która przeznaczona jest do dużych ogrodów. Jest to urządzenie klasy PREMIUM, za które trzeba zapłacić około 3 tys. złotych. Czy warto? Tak, bo jej paramenty techniczne i wygląd oraz możliwości, jakie oferuje, są naprawdę dobre. Ten typ trampoliny na pewno nie sprawdzi się w małych ogródkach ani w domach. Należy wkopać jej podstawę do gruntu, co wpływa na lepsze wkomponowanie się w otoczenie.

Trampolina w ziemi zabezpieczona jest solidną siatką oraz posiada system ochrony stóp. Dzięki takiej ochronie nie ma możliwości, aby stopa dostała się pomiędzy sprężyny a matę. Bardzo dobrze zabezpieczone zostały też słupki siatki, które obłożono grubą warstwą miękkiej pianki. Kupując tę trampolinę, można wybrać kolor osłony sprężyn – czarny, zielony, szary, niebieski, czerwony lub różowy.

Trampolina ma opatentowaną ramę i bardzo stabilne nogi w kształcie litery L. Konstrukcja ta została zaprojektowana tak, aby uniknąć upadku i przechylenia. Rama skoczni jest pomalowana proszkowo i ocynkowana. Natomiast dzięki podwójnym stożkowym sprężynom możliwe są miękkie odbicia, jak i miękkie lądowania. Co więcej, trampolina została wyposażona w bardzo przyjazne wejście przez nakładaną klapę. Maksymalne obciążenie tej trampoliny to 100 kg. Można więc skakać na niej wspólnie z rodzicami.

To tylko trzy z wielu dostępnych modeli na rynku. Dzięki bardzo dużej i zróżnicowanej ofercie każdy wybierze dla siebie odpowiedni produkt. Jedni wolą trampoliny bez zabezpieczających siatek, inni wybiorą te z większym zabezpieczeniem. Dla wielu osób liczy się również design skoczni, co jest zrozumiałe, jeśli ktoś przywiązuje dużą wagę do estetyki ogrodu. Dostępne są ogromne trampoliny i te minimalistyczne, które bardzo ładnie prezentują się w domowym kąciku dla dzieci.

Dlaczego warto skakać na trampolinie?

Dzieci (czasami także dorośli) mają dużą frajdę ze skakania na trampolinie. Nie każdy wie, że 3 minuty skoków przekłada się na 10 minut biegu, a to ma duże znaczenie szczególne dla osób odchudzających się i dbających o linię. Dzieciom również przyda się solidny trening na trampolinie, który oderwie ich sprzed monitorów komputerów. Dzięki skakaniu można wyrobić różne partie mięśni i wpłynąć na rozwój prawidłowej postawy ciała. Poprawia się też zakres ruchu poszczególnych stawów. Dziecko uczy się koncentracji i wielozadaniowości. Niektórzy uważają, że skakanie na trampolinie obciąża mięśnie, ale w porównaniu do innych aktywności jest ono naprawdę małe. Oprócz tego zwiększa się wydolność organizmu i można się wspaniale zrelaksować.

Niezwykle atrakcyjną formą rozrywki jest trampolina. Od jakiego wieku dzieci mogą z niej korzystać? Niektórzy mówią, że dziecko, które nie ukończyło 3. roku życia, nie powinno skakać na trampolinie. Nie ma ono jeszcze w pełni rozwiniętego błędnika, więc kontrolowanie skoków jest utrudnione. Wystarczy jednak pójść z maluchem na skocznię i uczyć go stawiać pierwsze kroki na niej. Przed korzystaniem z trampoliny koniecznie udziel dziecku podstawowych wskazówek i wskaż zasady bezpieczeństwa. Z dziećmi młodszymi zawsze powinien przebywać rodzic lub opiekun, który zadba o zdrową zabawę.

Autor: Anna Nowakowska