Data modyfikacji:

Ranking najlepszych zamrażarek

Szukasz dobrej zamrażarki i nie wiesz, czym kierować się podczas jej wyboru? Sprawdź nasz ranking zamrażarek. W poniższym artykule zastanowimy się także, czym powinien charakteryzować się dobry sprzęt AGD i jakie powinien mieć funkcje. Zapraszamy do lektury!

ranking zamrażarek

Ranking zamrażarek. Poznaj rodzaje zamrażarek

Zanim przedstawimy ranking zamrażarek, najpierw warto poznać jej poszczególne rodzaje – w końcu każdy potrzebuje innego modelu i ma inne możliwości aranżacyjne. Na rynku możemy znaleźć cztery rodzaje zamrażarek.

Zamrażarki szufladowe

Są to najpopularniejsze i jednocześnie najchętniej wybierane zamrażarki. Świetnie sprawdzą się do codziennego użytku. Takie zamrażarki mają od 3 do 5 szuflad. Zamrażarki szufladowe są również wygodne w użytkowaniu – wysuwane szuflady pozwalają na szybki dostęp do żywności. W takim typie zamrażarki produkty są również lepiej widoczne.

Zamrażarki skrzyniowe

Jedne z największych zamrażarek dostępnych na rynku. Świetnie sprawdzają się dla dużych rodzin czy do sklepów. Zamrażarki skrzyniowe są otwierane od góry. Są wolnostojące.

Do zabudowy

Zamrażarka, która wkładana jest we wnękę szafki kuchennej. Musi zatem znaleźć się w ciągu szafek kuchennych, co nieco ogranicza możliwości aranżacyjne. Ma to jednak swoje plusy – taka zamrażarka ma front dopasowany do reszty szafek kuchennych, co pozytywnie wpływa na ogólny wygląd kuchni.

Zamrażarki do zabudowy są zazwyczaj dość małe, ponieważ umieszcza się je zazwyczaj w dolnej szafce kuchennej, np. pod lodówką. Zamrażarki do zabudowy to jednocześnie zamrażarki szufladowe.

Zamrażarki wolnostojące

Oferują szeroki wybór pojemności, klasy energetycznej czy dodatkowych funkcji. Dzięki temu każdy znajdzie produkt dla siebie.

Dobra zamrażarka – jakie powinna mieć funkcje?

Wygląd i rodzaj zamrażarki to nie wszystko, na czym warto się skupić, wybierając najlepszą zamrażarkę. Najistotniejsze są jej funkcje, wielkość i dodatkowe udogodnienia, które znacznie ułatwiają przechowywanie żywności. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając produkt z rankingu zamrażek?

Pojemność

To jeden z najważniejszych parametrów, na jaki warto zwrócić uwagę, wybierając zamrażarkę do własnej kuchni. Oczywiście wolnostojące zamrażarki skrzyniowe rządzą się swoimi prawami – taki sprzęt występuje w pojemności od 40 do nawet blisko 500 litrów.

Co z klasyczną zamrażarką, którą chcemy kupić do domu lub mieszkania? Najlepiej wybrać tę o małej lub średniej pojemności, czyli do 300 litrów. Warto dodać, że zamrażarki od 150 do 300 litrów to najczęściej dość wysokie modele – od 120 cm w górę. Niższe zamrażarki mają najczęściej pojemność 100 litrów i mniejszą – te zmieszczą się już w dolnym ciągu szafek kuchennych.

Poziom hałasu

Czyli to, jak głośno pracuje wybrana zamrażarka. Poziom hałasu wyrażany jest w dB. Im mniejsza wartość dB, tym lepiej. Najcichsze będą zamrażarki o poziomie hałasu do 40 dB.

Zdolność zamrażania kg/h

Ten parametr odpowiada za wydajność kupionej zamrażarki. O czym mówi kupującemu? O tym, jaką wagę produktów sprzęt jest w stanie zamrozić w ciągu doby.

Raz na jakiś czas kupujesz większą ilość produktów i mrozisz je w jednym czasie? Postaw na produkt z rankingu zamrażarek o wyższej zdolności zamrażania, np. od 10 do 18 kg/24h. Niższe zdolności mrożenia, czyli od 2 do 9 kg/24h, idealnie sprawdzają się do mrożenia pojedynczych produktów i małych ilości żywności.

Czas utrzymania temperatury w przypadku braku zasilania

Czas ten wynosi od 4 do nawet 51 godzin. Jaki wybrać? Optymalny i jednocześnie najczęściej spotykany będzie 15 lub 24 godzin.

No Frost

Funkcja No Frost powoli staje się standardem i coraz więcej osób szuka takich zamrażarek. Na czym dokładnie polega No Frost? Ta technologia ogranicza osadzanie się szronu oraz lodu na ściankach zamrażarki.

Co daje w praktyce? Należy zaznaczyć, że ma ona bezpośredni wpływ na jakość mrożonej żywności. Produkty zamrożone w zamrażarce z No Frost mają lepiej zachowane walory smakowe po rozmrożeniu. Co więcej, dzięki funkcji No Frost nie będziecie musieli regularnie rozmrażać swojej zamrażarki, co kiedyś było sezonową koniecznością i bardzo ważnym obowiązkiem.

Dodatkowe funkcje

Między innymi szybkie zamrażanie. Dzięki tej funkcji można szybko obniżyć temperaturę w zamrażarce, np. podczas wkładania do niej dużej ilości nowych produktów. Jak wiadomo, takie dopełnienie często powoduje rozmrożenie reszty produktów już znajdujących się w zamrażarce. Co więcej, szybkie zamrażanie pozwala zachować lepsze wartości odżywcze żywności.

Kolejną przydatną funkcją może okazać się alarm wzrostu temperatury. Taka funkcja jest szczególnie przydatna, kiedy agregat ulegnie zepsuciu lub pojawi się nagły brak zasilania. Wówczas sygnał dźwiękowy lub specjalna kontrolka powiadomią o wzrostach temperatury, a wy będziecie mogli na czas przełożyć produkty do innej zamrażarki i jeszcze je uratować.

W większości zamrażarek nie ma światła, dlatego warto o tym pamiętać, kupując model do własnego mieszkania. Osobom, które uważają to za konieczność, polecamy zamrażarki z oświetleniem ledowym – to kolejna z przydatnych funkcji dodatkowych.

Zależy wam na zamrażarce z regulacją temperatury? Szukajcie modeli z regulowanym termostatem. Dzięki niemu będziecie mogli mrozić produkty w wybranej przez siebie temperaturze.

Ranking zamrażarek – sprawdź najlepsze zamrażarki na rynku

Szukasz dobrej zamrażarki? Sprawdź poniższy ranking – znajdziesz w nim zarówno modele z wyższej, jak i niższej półki cenowej.

Amica FZ208.3AA

Pierwszy polecany model w rankingu zamrażaek. Ta szufladowa zamrażarka o klasie energetycznej E i 152 litrach pojemności zyskała ponad 100 pozytywnych opinii w serwisie Ceneo.pl! Model posiada oświetlenie LED, 5 szuflad i uniwersalne drzwi, które można zamontować zarówno po prawej, jak i lewej stronie.

Co z pozostałymi funkcjami? Poziom hałasu 40 dB, regulowany termostat, szybkie zamrażanie oraz zdolność zamrażania kg/24h na poziomie 10 kg. Warto dodać, że w przypadku braku zasilania zamrażarka utrzymuje temperaturę nawet przez 22 godzin.

Whirlpool W55ZM 111W

Zamrażarka szufladowa o pojemności 102 litrów. Model ma klasę energetyczną F i poziom hałasu 41 dB. Ponadto zamrażarka ma 3 szuflady, regulowany termostat, a w przypadku braku zasilania utrzyma temperaturę przez 16 godzin. Produkt niestety nie posiada funkcji No Frost.

Whirlpool UW8F2YXBIF

Zamrażarka z 5 szufladami o łącznej pojemności 260 litrów. Model ma klasę energetyczną A i poziom hałasu na poziomie 41 dB. Co więcej, produkt posiada funkcję No Frost, ma regulowany termostat, szybkie zamrażanie oraz alarm wzrostu temperatury. W przypadku braku zasilania zamrażarka utrzymuje temperaturę przez 24 godziny.

Inne polecane modele w rankingu zamrażarek

 Liebherr G 1213 Comfort

Amica FZ2916.3DFX

MPM MPM-80-ZS-06

Autorka: Klaudia Borycka