Data publikacji:

Raspberry Pi co to? Do czego służy? Jaki model wybrać?

Pierwsze komputery osobiste dostępne w latach 70. i 80. były maszynami często samodzielnie składanymi za zakupionych przez użytkowników podzespołów, albo małymi maszynami, takimi jak ZX Spectrum, które pozwalały właścicielom na poznanie tajników programowania. Maszyny te zachęcały użytkowników do eksperymentowania i nauki nowych umiejętności. Tego ducha stara się wskrzesić fundacja Raspberry Pi, która w 2012 wypuściła na swój pierwszy komputer z serii Raspberry Pi. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych urządzeń i przedstawiamy ich najpopularniejsze zastosowania.
raspberry pi
Fundacja Raspberry Pi kontynuuje tradycje brytyjskich producentów mikrokomputerów sprzed trzech dekad. Początkowo maszyny zaprojektowane przez pracujących dla niej inżynierów miały być przeznaczone głównie do celów edukacyjnych. Tanie i niewielkie komputery z charakterystyczną maliną, miały pomóc w nauce programowania w krajach rozwijających się, gdzie dostęp do wysokiej klasy sprzętu w szkołach jest dość ograniczony.
Popularność pierwszego modelu Raspberry Pi przerosła się znacznie oczekiwania pomysłodawców. Urządzenie znalazło znacznie więcej zastosowań, także w krajach zachodnich i bardzo szybko stało się ulubioną maszyną osób parających się mechaniką, elektroniką oraz programowaniem, na wszystkich poziomach zaawansowania. Z tego też powodu fundacja Raspberry Pi powołała do życia komercyjną firmę Raspberry Pi Trading, która do dziś zajmuje się rozwojem i produkcją sprzętu.

Raspberry Pi – budowa, modele i możliwości

Producent Raspberry Pi produkuje obecnie trzy linie komputerów – Raspberry Pi (uniwersalny model), Raspberry Pi Zero (model o obniżonej cenie i wielkości) oraz Raspberry Pi Pico (najbardziej kompaktowa wersja komputera pozbawiona wielu funkcji i komponentów). Maszyny te sprzedawane są pod postacią niewielkich płyt głównych ze zintegrowanym procesorem, pamięcią oraz innymi niezbędnymi komponentami. Najnowsze modele wyposażone są w standardowe porty USB, Ethernet (tylko w wersji Raspberry Pi) moduł Wi-Fi, wyjście HDMI, czytnik kart pamięci microSDHC.
Wisienką na torcie jest uniwersalne 40-pinowe złącze rozszerzeniowe, które pozwala podłączyć do komputera najróżniejsze komponenty elektromechaniczne, takie jak kamery, sensory czy silniczki. Procesor w komputerach z serii to mobilne czterordzeniowe czipy z zegarem o maksymalnym taktowaniu 1,5 GHz. Ich pracę wspomaga dość wydajny układ graficzny, wspierający wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K. Maszyna zasilania jest za pomocą uniwersalnego zasilacza.
Zwróćmy uwagę na to, że komputery Raspberry Pi są w większości sprzedawane bez jakiejkolwiek obudowy i zabezpieczenia. Rozwiązanie to nie tylko obniża cenę urządzenia, ale ułatwia także pracę osobom montującym je w wielu różnych miejscach np. we wnętrzu różnych maszyn. W sieci kupimy jednak wiele modeli obudów, często wyposażony w systemy pasywnego (radiatory z pastą termiczną), a nawet aktywnego (wentylator) chłodzenia urządzenia. Fani dzielą się również za dramo swoimi projektami, które można wydrukować z tworzywa na drukarce 3D.
W tym miejscu należy również wspomnieć o oprogramowaniu zainstalowany w komputerach Raspberry Pi. Po podłączeniu monitora (port HDMI) i klawiatury (port USB), a także uruchomieniu komputera, otrzymujemy dostęp do podstawowego systemu operacyjnego wbudowanego w wewnętrzną pamięć komputera, który wykonuje podstawowe czynności diagnostyczne i konfiguracyjne. Większość użytkowników korzysta jednak z karty pamięci z zainstalowaną dystrybucją jednego z wielu OS-ów obsługiwanych przez komputer, takich jak różne dystrybucje Linuxa, a nawet dedykowany graficzny Raspberry Pi OS. Wszystko zależy tu od przeznaczenia sprzętu.

Jaki model Raspberry Pi na początek wybrać?

Zaczynając przygodę z Raspberry Pi wybieramy podstawową wersję urządzenia, Raspberry Pi 4 B lub jego starsze wersje, takie jak Raspberry Pi 3 i Pi 2. Co ciekawe, producenci przygotowali tez specjalną edycję komputera Raspberry Pi 400, która zamknięta jest w całości w funkcjonującej klawiaturze, ma w zestawie myszkę oraz podręcznik dla początkujących. Na pokładzie zainstalowany jest również wspomniany już Raspberry Pi OS, wyposażony w zestawem podstawowych aplikacji biurowych i przeglądarkę internetową.

Raspberry Pi – zastosowanie

Jak już zaznaczyliśmy, komputery Raspberry Pi zdobyły ogromną rzeszę entuzjastów, korzystających z nich na rozmaite sposoby. Poniżej wymieniliśmy najpopularniejsze z nich.

Emulator retro konsol i gier

Ze względu na niską cenę, całkiem sporą moc, a niewielkie rozmiary, maszyny z malinowym logiem są uwielbiane przez fanów klasycznego gamingu. Sprzęt nadaje się świetnie do emulacji gier na retro konsole, takie NES, SNES, Sega Master System, czy PlayStation. Bez problemu poradzi sobie także z wieloma maszynami arcade. Dzięki portowi USB możemy również korzystać z całej gamy różnych kontrolerów. Niektórzy zapaleńcy budują nawet na podstawie Raspberry Pi pełnowymiarowe konsole znane z salonów gier.

Narzędzie do nauki programowania i informatyki

Raspberry Pi jest oczywiście wykorzystywane wciąż w swoim oryginalnym celu i z komputerem możemy spotkać się w szkołach i na uczelniach. Dzięki swojej prostocie i niskiej cenie jest świetnym narzędziem edukacyjnym.

Zaawansowany kontroler do różnego rodzaju urządzeń mechanicznych i elektronicznych

To drugi najpopularniejsze wykorzystanie Raspberry Pi. Dzięki modułowej budowie oraz gniazdu rozszerzeń, komputer stanowi podstawę wielu amatorskich i profesjonalnych projektów związanych z szeroko pojętą elektroniką. Może być mózgiem własnoręcznie zbudowanego drona, robota i zdalnie sterowanych pojazdów, a także systemów multimedialnych i oświetleniowych. Służy także jako tani zamiennik drogich komponentów w wielu typach maszyn lub urządzeń do przeprowadzania badań naukowych.

Minikomputer do pracy, nauki i zabawy

Po zainstalowaniu systemu Windows lub Linux, Raspberry Pi może być świetnym mikrokomputerem przeznaczonym do najprostszych czynności, takich obsługa dokumentów oraz przeglądanie sieci.
Zdjęcie: Envato Elements