Data modyfikacji:

Jak działa robot sprzątający z funkcją mopowania? Jaki model wybrać?

Sprzątanie to jedna z czynności, której w domu nie da się uniknąć. Aby jednak ułatwić sobie to zadanie, na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, dzięki którym czynności porządkowe stają się mniej męczące, szybsze lub po prostu łatwiejsze. Wśród takich sprzętów znajdują się również propozycje, które potrafią wyręczyć z wykonywania sprzątania. Jednym z tego typu urządzeń jest robot sprzątający z funkcją mopowania. To doskonałe rozwiązanie, które pracuje bezobsługowo nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu. Sprawdź, jakie zalety i cechy mają roboty sprzątające – mopujące i na co należy zwrócić uwagę podczas ich wyboru, by zaopatrzyć się w dobry i funkcjonalny sprzęt.
jak działa robot sprzątający z funkcją mopowania

Czym jest robot z funkcją mopowania?

Robot mopujący jest niewielkim, poręcznym urządzeniem, zazwyczaj w kształcie koła lub kwadratu, które skutecznie odkurza powierzchnie płaskie oraz myje je. Na rynku znaleźć można zarówno sprzęt odkurzający wyłącznie na sucho, jak i robot sprzątający z mopem. Urządzenia dostępne w sprzedaży posiadają różną moc i dodatkowe funkcje, takie jak np. smart, która pozwala na łączenie się z telefonem i nawigowanie urządzeniem na odległość, lub automatyczny powrót do bazy i ładowanie bez potrzeby przenoszenia robota, gdy zasób jego energii się kończy.
Robot mopujący i odkurzający może być dodatkowo wyposażony w funkcję sprzątania i mycia trudno dostępnych miejsc, samodzielne opróżnianie pojemnika z zebranymi zanieczyszczeniami czy też zaprogramowanie mapy sprzątanych powierzchni. Dzięki temu odkurzanie i mycie staje się dokładne i pozwala na dobre zapomnieć o tradycyjnych, nieporęcznych odkurzaczach czy mopach z wiadrem.

Dla kogo odkurzacz automatyczny z mopem to doskonałe rozwiązanie?

Robot sprzątający mopujący to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na codzienne odkurzanie czy mycie podłóg, nie lubią tego robić lub zależy im na dokładnym i częstym sprzątaniu oraz zachowaniu czystości. Odkurzacz automatyczny z mopem to zatem doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń, gdzie mieszkają zwierzęta, niezbędna jest higiena i czystość ze względu na obecność dzieci lub lokatorzy podatni są na alergie i negatywne oddziaływanie kurzu. to zatem doskonała opcja na odkurzacz dla alergika.
Roboty sprzątające mopujące to urządzenia, które doskonale sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach i małych mieszkaniach, gdzie liczy się każda przestrzeń. Taki sprzęt z łatwością przechować można pod łóżkiem czy w szafie. Zajmuje niewiele miejsca w przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy, wiader i mopów. Robot sprzątający z funkcją mopowania to rozwiązanie nowoczesne, dokładne i bezpieczne.

Jak działa robot z funkcją mopowania?

Roboty mopujące i odkurzające zaprojektowane są w taki sposób, aby zbierać wszystko, co napotkają na swojej drodze. Z łatwością poradzą sobie z kurzem, piaskiem, sierścią zwierząt czy okruszkami jedzenia. Na spodzie urządzeń zamontowane są niewielkie szczoteczki i ściereczki wykonane z chłonnego, miękkiego materiału, które doskonale usuwają napotkane zanieczyszczenia. Większość odkurzaczy automatycznych z funkcją mopowania może działać w dwóch trybach: odkurzania i wycierania podłogi na sucho oraz mycia.
Jaki płyn do robota mopującego kupić? Robot sprzątający z funkcją mopowania do mycia podłogi wymaga specjalnego płynu do podłóg przeznaczonego właśnie do tego typu urządzeń. O ile środków tych można używać podczas mycia podłóg w sposób tradycyjny, o tyle zwykłe detergenty do mycia podłóg zdecydowanie nie są polecane do urządzeń automatycznych.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru robota sprzątającego z funkcją mopowania?

Wśród robotów mopujących dostępnych na rynku znajdują się modele w ogromnym przedziale cenowym. Podstawowy sprzęt można kupić już za kilkaset złotych. Najlepsze urządzenia to jednak wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Podczas zakupu robota bardzo istotna jest jego moc. Im będzie ona wyższa, tym większą siłę sprzątającą będzie miał robot.
Kolejna kwestia to wyposażenie w solidne szczotki, nie tylko centralną, ale i boczne. Dzięki nim robot dokładnie czyścić i myć będzie również przestrzenie w rogach i przy krawędziach napotykanych przedmiotów. Istotna jest również obecność czujników. Wśród nich spotkać można ich różne rodzaje, m.in. zbliżeniowe – chroniące przed kolizją z napotykanym meblem, uskokowe – rozpoznające krawędzie podłoża, co umożliwia ochronę przed upadkiem urządzenia, czy LDS, pozwalający na stworzenie wirtualnej mapy sprzątanych przestrzeni.
Równie ważną kwestią jest pojemność akumulatora i poziom generowanego hałasu. Im bardziej pojemna bateria, tym sprzątanie na jednym ładowaniu przebiegać będzie dłużej i całe zadanie wykonane zostanie szybciej. Roboty mopujące pracują ciszej od tradycyjnych odkurzaczy, jednak warto zwrócić uwagę również i na ten aspekt. Wówczas możliwa będzie jednoczesna praca urządzenia i komfortowe oglądanie ulubionego filmu bez zbędnego hałasu. Jednym z wartych uwagi urządzeń, które spełniają powyższe kryteria, jest robot sprzątający Xiaomi z funkcją mopowania.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!