Data modyfikacji:

Popularne rodzaje herbat i ich właściwości

Czarna, zielona czy może biała? Różnorodne rodzaje herbaty goszczą na naszych stołach i wraz z kawą uchodzą za najchętniej wybierane napoje. Śmiało można również stwierdzić, że znacznie częściej sięgamy po wysokogatunkowe produkty i cieszymy się ich unikalnym smakiem. Oczywiście nie ma nic złego w piciu klasycznych czarnych odmian wzbogaconych miodem, cukrem czy cytryną. Warto jednak mieć świadomość, że herbaty sprzedawane w torebkach zawierają jedynie pył, który powstaje podczas zbierania liści. Jeśli chcesz poznać więc poszczególne rodzaje herbaty i zaprosić je do swojego kubka lub filiżanki, to w poniższym artykule czeka praktyczne kompendium wiedzy – zapraszamy do lektury i wybrania swojego ulubionego naparu!
herbaty

Herbata czarna, biała, zielona – co je łączy?

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów herbaty i łatwo można domyślić się, że dzielimy je ze względu na kolor. Trzeba się mieć jednak na baczności, ponieważ nazewnictwo nie w każdym zakątku świata jest takie samo. Przykładowo Chińczycy herbatę u nas uznawaną za czarną nazywają czerwoną.

Czy można znaleźć jeden wspólny punkt dla każdego z rodzajów herbaty? Oczywiście! Nieważne więc, czy pijemy zielony, biały, czy czerwony napar. Liście każdego z nich pochodzą z tego samego krzewu – Camellia Sinensis. To roślina uprawiana między innymi w Chinach, Indiach czy na Sri Lance. Co zatem sprawia, że każda ze spożywanych herbat ma inny kolor oraz właściwości? Liście zebrane z krzewów poddawane są bowiem różnym procesom i to właśnie na ich skutek każda z herbat nabiera swoich niepowtarzalnych cech. Nie bez znaczenia pozostaje także konkretne miejsce uprawy, temperatura, sposób zbierania liści. Jak zatem rozpoznać poszczególne napary? Poniżej czekają praktyczne wskazówki!

Herbata czarna – królowa polskiego stołu

Po jaki rodzaj herbaty Polacy sięgają najczęściej? Oczywiście po jej czarną odmianę. Cieszy się ona największą popularnością. Warto jednak dać szansę jej potencjałowi i sprawdzić, jak pyszna jest pozbawiona wszelkich dodatków modyfikujących jej smak. Aby powstała czarna herbata, najpierw zebrane liście muszą zwiędnąć, później się je skręca, a w następnej kolejności poddaje fermentacji i dopiero suszy. Konkretne gatunki tego trunku najpopularniejszego w Polsce mają związek z miejscem uprawy. W sklepach i herbaciarniach znajdziemy więc herbatę czarną pochodzącą z regionu Yunnan, Cejlonu czy Sri Lanki.

Często nie docenia się prozdrowotnych właściwości czarnej odmiany. Wysokogatunkowe, liściaste herbaty zawierają garbniki i flawonoidy. Substancje te przyczyniają się między innymi do neutralizowania szkodliwego działania wolnych rodników i chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. Czarna herbata może przyczynić się również do zwiększenia koncentracji i działa lekko pobudzająco. Ułatwi również rozgrzanie organizmu – będzie więc świetnym wyborem zimą.

Dobre odmiany czarnej herbaty cechują się wyrazistym, głębokim, lekko miodowym smakiem. Jak należy je przyrządzać? Ważne jest, by temperatura wynosiła niecałe 100°C. Liście parzymy od 2 do 4 minut.

Herbata zielona – czy jest najzdrowsza?

Komu przypada drugie miejsce w rankingu na najbardziej popularny rodzaj herbaty? Zielona odmiana także cieszy się dużym zainteresowaniem. Od swojej czarnej siostry różni ją to, że nie zostaje ona poddawana procesowi fermentacji.

Zielona herbata bogata jest w witaminy, minerały, wykazuje właściwości przeciwzapalne i wspiera detoksykację organizmu. Z jednej strony działa pobudzająco, a z drugiej – wspomaga relaksację i odprężenie. Charakteryzuje się na ogół lekkim aromatem. Doskonale smakuje „czysta” lub wzbogacona dodatkami. Warto przetestować przepyszną zieloną herbatę z jaśminem lub z soczystymi suszonymi owocami. Bardzo ważny jest także sposób parzenia tej odmiany. Optymalna temperatura wody waha się pomiędzy 60° a 85°C. Liście po (najpóźniej!) 3 minutach należy usunąć z wody. Co ważne – zieloną herbatę można parzyć nawet kilka razy.

Herbata biała – najdelikatniejsza odmiana

Uwielbiasz smak lekkich naparów? Sprawdź zatem, co do zaoferowania ma biała herbata. Uchodzi ona za najdelikatniejszą odmianę, powstaje bowiem wyłącznie z młodych liści i pąków, które po zebraniu są tylko zwijane i suszone. Ważny jest również czas zbiorów – liście zbierane są bowiem wczesną wiosną.

A jakie korzyści może przynieść regularne spożywanie białej herbaty? Przyczynia się ona między innymi do oczyszczania organizmu, poprawia pracę serca, może wspomóc obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi, a także spowalnia procesy odpowiedzialne za starzenie się organizmu. W przypadku tak delikatnej odmiany herbaty również trzeba pamiętać o odpowiedniej technice jej przyrządzania. Biały napar parzymy od 2 do 5 minut w wodzie, której temperatura nie przekracza 85°C.

Herbata czerwona – pomocna na diecie

Kolejny popularnym rodzajem herbaty jest czerwona odmiana. Jak powstaje? Liście poddawane są specyficznym procesom, w skład których wchodzi fermentacja nieenzymatyczna. Ten konkretny rodzaj charakteryzuje się intensywnym smakiem i głębokim kolorem. Często tę odmianę określa się wymiennie Pu Erh – trzeba pamiętać jednak, że ta nazwa zarezerwowana jest wyłącznie dla czerwonych herbat powstałych w prowincji Yunnan. Właściwości tego rodzaju herbaty docenią osoby na dietach odchudzających. Zaparzone liście wspomagają spalanie tłuszczu, usprawniają trawienie i obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Czerwoną herbatę należy przyrządzać tak samo jak czarną.

Herbata oolong, żółta, susze owocowe i napary ziołowe

Powyżej omówiliśmy najpopularniejsze w Polsce rodzaje herbaty. Trzeba pamiętać jednak, że jest ich więcej. Coraz częściej można zetknąć się chociażby z niebieską odmianą, czyli oolong. Do grona luksusowych herbat zaliczymy żółty rodzaj. W sklepach i herbaciarniach natkniemy się również na mieszanki złożone z suszonych ziół czy owoców. Poznanie świata aromatycznych naparów wiąże się zatem z przebyciem długiej, ale za to smakowitej drogi!
Autorka: Anna Mlonka