Data publikacji:

Jakie są rodzaje kart pamięci? Jaką wybrać do odpowiedniego urządzenia? Co warto wiedzieć?

Zazwyczaj różne rodzaje kart pamięci występują w takich urządzeniach jak smartfony, kamery, aparaty, drony i inne urządzenia mobilne. W sprzedaży można znaleźć zarówno standardowe karty SD o różnych typach, jak i karty microSD o mniejszych rozmiarach. Posiadając urządzenie, które wymaga zastosowania karty pamięci, rodzaje możliwe do wyboru należy uważnie przeanalizować. Nie każdy typ karty, nawet jeśli ma ten sam rozmiar, będzie działał w danym sprzęcie. Jakie rodzaje kart pamięci do telefonu i innych urządzeń można kupić i jaki ich typ będzie najlepszy?
Rodzaje kart pamięci

Co to jest karta SD?

Karta SD to nowoczesny nośnik pamięci utworzony z tworzywa sztucznego i blaszek w kształcie prostokąta z wcięciami. Może mieć wielkość 2-3 cm, jak i niecały 1 cm w przypadku kart micro SD. Dzięki temu niewielkiemu akcesorium można w prosty sposób zapisywać różnego rodzaju dane, multimedia, zdjęcia, filmy, muzykę i inne pliki nawet w najmniejszych urządzeniach.
Na rynku elektronicznym dostępne są różne rodzaje kart microSD oraz SD. Różnią się one od siebie nie tylko wielkością, ale też pojemnością danych, standardem i kilkoma innymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu.
Zarówno smartfony, telefony, aparaty fotograficzne, lustrzanki, kamery, drony, dyktafony, konsole i inne urządzenia działają i zapisują dane z wykorzystaniem karty SD. Rodzaje tych niewielkich dodatków oferuje wiele różnych firm, a ich cena zależy od jakości wykonania, prędkości zapisu i pojemności danych. Jaka karta do 4K będzie najlepsza, a jaką wybrać do kamery samochodowej?

Karty SD – rodzaje i dopasowanie

W sprzedaży można znaleźć cztery rodzaje kart pamięci typu SD. Jest to SD o pojemności do 2GB włącznie, typ SDHC dostępny w wariantach od powyżej 2GB do 32 GB pojemności danych, SDXC występujący w zakresach pomiędzy 32 GB do 2 TB oraz SDUC, który obecnie występuje już coraz częściej, ale nie jest jeszcze tak powszechny. Karta pamięci SDUC to warianty o pojemności powyżej 2 TB, maksymalnie mieszczące do 128 TB danych.
Poszczególne typy nośników są efektem ewolucji technologii kart pamięci o małych rozmiarach fizycznych. Każdy kolejny jest w stanie zapisywać gromadzone dane szybciej i o większym rozmiarze. Warto wiedzieć, że poszczególne, kolejne warianty kart pamięci SD są kompatybilne wstecz. Oznacza to, że w urządzeniu obsługującym nowszy standard kart, można zastosować starszy typ, ale nie odwrotnie. Przykładowo, jeżeli aparat obsługuje kartę SDHC, można w nim zastosować również wariant SD. Jednak urządzenie nie będzie współpracowało z kartą SDXC.

Rodzaje kart microSD – jaka będzie najlepsza?

Rodzaje kart pamięci microSD są adekwatne do typów wyróżnianych w przypadku kart SD i są to kolejno karta microSD o pojemności do 2 GB, karta microSDHC o pojemności powyżej 2GB i do 32 GB włącznie, nowszy standard microSDXC dostępna w wariantach ponad 32 GB do 2 TB oraz nowoczesny typ microSDUC o pojemności ponad 2 TB do 128 TB.
Micro SD to doskonała odpowiedź na pytanie, jaka karta pamięci do telefonu Xiaomi, Samsung i innych popularnych marek będzie najlepsza. Jest to związane z minimalizowaniem poszczególnych układów i komponentów w urządzeniach. Podobnie jest w kartach SIM, które dziś też występują już w znacznie mniejszych rozmiarach niż kiedyś.
MicroSD to jednak nie tylko różne rodzaje kart pamięci do telefonu. Najczęściej są one stosowane w urządzeniach elektronicznych o niewielkich rozmiarach, takich jak np. dyktafon i inne gadżety o kompaktowych wymiarach.
W przypadku kart microSD i dopasowywaniu ich do urządzeń, obowiązuje ta sama zasada. Wcześniejsze typy micro SD są kompatybilne z nowszymi wariantami, ale nie odwrotnie. Urządzenie, które obsługuje microSDUC, będzie działało również z wcześniejszymi wariantami. Jednak w przypadku, gdy gadżet współpracuje z formatem SDHC, zastosowanie SDXC i SDUC nie będzie możliwe. 

Jak wybrać właściwą kartę pamięci SD lub microSD?

Aby dopasować właściwą kartę pamięci do swojego urządzenia, należy w jego instrukcji lub na stronie producenta znaleźć informację o rozmiarze (SD czy microSD) oraz rodzaju nośnika. Obecnie większość gadżetów i produktów współpracuje z kartami o standardzie SDHC i SDXC, ale zawsze przed zakupem należy to sprawdzić. Chociaż w sprzętach, które obsługują wyższy standard kart można zastosować też starsze warianty, warto wybrać jednak bardziej zaawansowane możliwości.
Przykładowo, jeżeli chcemy nagrywać na aparacie w rozdzielczości 4K, należy liczyć się z jego sporym rozmiarem. Dzięki karcie SDXC możliwe będzie nagranie dłuższego filmu, ale też nadal pozostanie miejsce na inne dane. Przy karcie SDHC może pojawić się problem potrzeby zgrania go, aby dalej korzystać z urządzenia. Oczywiście w kwestii pojemność danych na danej karcie, ograniczeniem będzie jedynie cena nośnika. Im większa pojemność karty pamięci, tym lepiej.
Rodzaje kart pamięci do telefonu czy aparatu są istotne jeszcze pod jednym względem. Karty pamięci SDXC, jak i microSDXC korzystają z systemu plików exFAT, co pozwala na sprawniejszą obsługę szczególnie dużych plików. Szybkość w tym aspekcie jest kluczowa zwłaszcza podczas nagrywania filmów w dużej rozdzielczość. Karty pamięci microSD i SD w standardzie SDHC korzystają natomiast ze standardowego systemu FAT32, który przy rejestracji dużych ilości danych w krótszym czasie radzi sobie nieco gorzej.

O czym warto pamiętać, aby karta pamięci posłużyła na długo?

Podobnie jak inne urządzenia i akcesoria elektroniczne, tak i różne rodzaje kart pamięci wymagają właściwego dbania o nie. W tym celu warto chronić styki karty przed brudem, wilgocią czy piaskiem, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Podczas niekorzystania z karty w danym urządzeniu dobrze jest ją wyjąć i przechowywać w specjalnym, zamykanym opakowaniu. Warto również pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie wyjmować karty z urządzenia, jeśli trwa zapis. Dane zostaną wówczas utracone.
W momencie, gdy na ekranie danego urządzenia wyświetla się komunikat informujący, że dane zostały pomyślnie przeniesione, warto jeszcze chwilę odczekać, zanim usuniemy kartę z czytnika. Podczas przenoszenia danych z karty pamięci należy sprawdzić też poziom  naładowania urządzenia. W przypadku jego wyłączenia niekiedy zapisane pliki mogą ulec uszkodzeniu.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!