Data modyfikacji:

Rodzaje kluczy nasadowych, które przydadzą się w domowym warsztacie

Domowy warsztat lub garaż to obowiązkowe pomieszczenie dla osób lubiących majsterkować, a także dla tych, którzy po prostu cenią sobie samodzielne naprawy i renowacje rzeczy. W celu stworzenia własnego niezbędnika złotej rączki trzeba dokładnie sprawdzić, jakie narzędzia i sprzęt będzie konieczny. Dobrze jest zacząć od zweryfikowania, jakiego typu śruby i nakrętki występują w posiadanym samochodzie, meblach czy urządzeniach AGD. W przypadku, gdy jest ich dużo, a potrzebne elementy są w wielu różnych rozmiarach, dobrze zamiast pojedynczych kluczy zdecydować się na cały komplet narzędzi i akcesoriów. Podpowiadamy, jakie są rodzaje kluczy nasadowych i które z nich warto mieć w domowym warsztacie.

rodzaje kluczy nasadowych

Zestaw kluczy – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na komplet kluczy, warto określić jego główne przeznaczenie. Może to być zestaw kluczy nasadowych bądź mieszanych. Należy zwrócić uwagę na rozmiar załączonych nasadek, które muszą pasować do posiadanych przez nas śrub.

Nie bez znaczenia jest sam rozmiar walizki – zwłaszcza gdy w domowym warsztacie nie mamy zbyt wiele miejsca. Środek powinien być odpowiednio zorganizowany, a same elementy dobrze przymocowane, aby nie wypadały i nie mieszały się ze sobą. Oczywiście musi być także porządnie wykonana dla zapewnienia długiej żywotności całego zestawu.

Same klucze i nasadki powinny być wykonane z bardzo wytrzymałej stali. Mogą być chromowane, dzięki czemu nie będą korodować. Nie wszystkie jednak mogą być pokryte warstwą chromu – w przypadku nasadki do uszkodzonych łbów skuteczne odkręcenie śruby umożliwia wyłącznie element bez takiej powłoki. Artykuły mogą być też polerowane całkowicie lub częściowo, co pozytywnie wpływa na ułatwienie czyszczenia narzędzi.

Do czego się przydaje klucz nasadowy?

Klucze nasadowe są narzędziami służącymi przede wszystkim do odkręcania i dokręcania śrub. Różnią się od kluczy płaskich budową – najczęściej posiadają sześciokątną nasadkę, otwór na śrubę oraz trzpień. Swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim w mechanice i branży budowlanej, jednak można je spotkać także w branży muzycznej.

Wybierając komplet kluczy, otrzymamy w walizce nasadki różnego rozmiaru (od 8 mm do 32 mm), przedłużki, redukcje, zabieraki oraz przeguby. Możemy spotkać tam również grzechotkę, usprawniającą pracę bez konieczności przekładania dłoni. Przedłużki służą do zwiększenia siły obrotowej, która sprawi, że możliwe będzie odkręcenie nawet najmocniej zapieczonej śruby, bez wkładania w to ogromnego wysiłku.

Rodzaje kluczy nasadowych

Klucze nasadowe produkowane są w kilku standardowych rozmiarach. Wymiary kluczy nasadowych różnią się między sobą wielkością zabieraka, która wyrażona jest w calach. W Europie jednak przeliczono je na system metryczny, który jest dla nas zdecydowanie czytelniejszy. Możemy spotkać się z wymiarami 1/4" (6,3 mm), 3/8" (10 mm), 1/2" (12,5 mm), 3/4" (20 mm) i 1" (25 mm).

Klucze nasadowe mogą różnić się od siebie rodzajem trzpienia. Rękojeść może mieć kształt litery T, mieć formę sztorcu lub być w kształcie fajkowym. Istnieją również klucze ampułowe, czyli zakończone gniazdem. Użyte nasadki powinny być dopasowane do rodzaju śrub, z jaką mamy do czynienia.

Klucz nasadowy z grzechotką bardzo ułatwia pracę dzięki temu, iż nie musimy za każdym razem przekładać ręki. To z pewnością zminimalizuje ewentualny ból po intensywnej pracy.

Klucze nasadowe długie uchodzą za bardziej profesjonalne niż te z krótką końcówką. Osłabiają siłę odkręcania, jednak pozwalają skupić się na precyzyjności wykonywanych ruchów. Uniwersalny klucz nasadowy zaś umożliwia zastosowanie końcówek imbusowych. Dzięki temu bez kupowania dodatkowych narzędzi możemy zyskać bardzo przydatne klucze imbusy.

Jakie rodzaje kluczy nasadowych są niezbędne w domowym warsztacie?

Klucze nasadowe mają wiele zastosowań, dlatego też bardzo dobrze zaopatrzyć w nie swój domowy warsztat. Można kupować je pojedynczo bądź w kompletach wraz z akcesoriami. Tworząc własne zestawy kluczy, można zbudować swój własny niezbędnik.

Z pewnością jednym z bardziej potrzebnych elementów jest klucz nasadowy uniwersalny oraz klucz nasadowy długi. Dobrze jest zakupić zarówno klucze nasadowe calowe, jak i te w mniejszych rozmiarach. Taka kolekcja sprawi, iż żadna usterka czy awaria nie będą straszne.

Kupując klucze lub nasadki, dobrze jest sprawdzić w instrukcji określony sposób ich użytkowania. Posiadane narzędzia powinny być także odpowiednio przechowywane – w dołączonej do zestawu walizce lub innym pojemniku. Pozwoli to na zachowanie porządku oraz będzie stanowić ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi naszych narzędzi.

Domowy warsztat – czy warto?

Nie trzeba być miłośnikiem majsterkowania, aby wiedzieć, że naprawy w domu są koniecznością występującą regularnie. Oczywiście, zawsze można korzystać z pomocy fachowców, jednak jest to kosztowne i często czasochłonne. Ponadto trudno jest dziś znaleźć solidnego i rzetelnego specjalistę.

Proste i nieco trudniejsze prace domowe mogą stać się bardzo kreatywne, a dodatkowo można je wykonywać z pomocą najbliższych. Samodzielne naprawy samochodu również są zdecydowanie tańsze, co więcej, skutkują dużą satysfakcją z udanych działań. W ten sposób możemy również dodać nowych elementów wyglądu lub też funkcjonalności.

Komponując własny zestaw do domowego warsztatu, należy mieć na względzie to, że wszystkie jego elementy będą dopasowane ściśle pod nasze wymagania i potrzeby. Decydując się na takie miejsce w domu, możemy zaoszczędzić czas i pieniądze, a dodatkowo zyskać uznanie w oczach domowników.

Autorka: Pola Kędra