Sprawki to niezwykle przydatne narzędzia, które znajdują zastosowanie zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i w przydomowych garażach. Przedstawiamy podstawowe rodzaje spawarek wraz z ich zastosowaniem.
Spawarki to narzędzia, które towarzyszą ludzkości od dziesiątek lat i w dużej części przyczyniły się do rozwoju przemysłu ciężkiego i motoryzacyjnego. Dziś poza stoczniami, halami fabrycznymi, placami budowy spotkamy je między innymi w warsztatach blacharskich i samochodowych, a także w domowych warsztatach, gdzie przydają się mechanikom amatorom.
Zadanie tych urządzeń jest z pozoru niezwykle proste, łączą one bowiem ze sobą na stałe w wysokiej temperaturze różnego rodzaju elementy wykonane najczęściej z metali. Proces ten może przebiegać na różne sposoby, wymagając np. użycia specjalnego spoiwa. Często, by osiągnąć zamierzony efekt, operatora narzędzia musi wykazać się wieloletnim doświadczenia lub naprawdę solidnym przeszkoleniem i znajomością materiałów z którymi pracuje. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom spawarek oraz ich zastosowaniu.
Spawarki dzielimy na kilka podstawowych kategorii, które opisaliśmy poniżej. Większa część z nich to narzędzia specjalistyczne. Są one sprzedawane jedynie zakładom przemysłowym, a ich obsługa oraz serwis ciągnie za sobą niemałe koszty. Przegląd rodzajów spawarek będzie też dla ciebie podpowiedzią, jaka spawarka do domu będzie dobrym wyborem.
Rodzaj spawarki, który dzięki filmom i serialom zapewne jako pierwszy przychodzi na myśl przeciętnemu zjadaczowi chleba, gdy ten usłyszy nazwę narzędzia. Jest to najstarszy typ spawarki, który do łączenia elementów wykorzystuje skondensowany strumień niezwykle gorącego gazu.
Zaletą sprzętu jest niezwykle precyzyjne i dokładane spawanie, a także uniwersalność i możliwość pracy z wieloma typami metali. W zamian za to musimy jednak liczyć się z jego dużą wielkością, po części wynikającą z potrzeby podłączenia pełnowymiarowych butli z gazem.
Praca z tym łatwopalnym paliwem dodatkowo wiąże się z potencjalnym niebezpieczeństwem wybuchu lub pożaru. Nie dziwne więc, że spawarki gazowe spotkamy głównie w dużych zakładach produkcyjnych oraz w rękach profesjonalistów pracujących z metalami.
Najpopularniejsze i względnie nieskomplikowane rodzaje spawarek, powoli odchodzące już do lamusa. Do spawania wykorzystują one metodę MMA, a więc rozgrzaną przez przepływający przez nią prąd elektrodę, która owinięta została nietopliwą otuliną. Ich zaletą jest niska cena oraz łatwy serwis.
Występują zarówno w dużych wersjach przemysłowych, jak i w bardziej kompaktowych wariantach, które często używane są w kilkuosobowych warsztatach oraz domach. Bez względu na rozmiary transformatorowe spawarki odznaczają jednak względnie wysoką wagą, która utrudnia ich przenoszenie.
Są przy tym również wrażliwe na wszelkie zakłócenia w sieci elektrycznej oraz nagłe skoki napięcia. Dodatkowo ze względu na ograniczoną moc i uzyskiwaną temperaturę nie nadają się do pracy z bardziej odpornymi materiałami, takimi jak żeliwo.
Wszechstronna spawarka, która podobnie, jak w przypadku modeli transformatorowych, do wykonywania swoich zadań wykorzystuje elektrodę MMA. Jej budowa jest jednak znacznie bardziej skomplikowana, co przekłada się na cenę oraz podatność na uszkodzenia mechaniczne. Mimo to pod względem ogólnej wygody użytkowania lub niezawodności pracy jest najlepszym wyborem zarówno dla amatorów i profesjonalistów pracujących w warsztatach. Przyczynia się do tego jej niska waga i niewielkie wymiary.
Bez względu na to, jaka spawarka inwertorowa trafi do twojego warsztatu, elektroniczne kontrolowanie przepływu prądu pozwali ci używać najmniejszych dostępnych elektrod oraz spawać żeliwo. Stosując dodatkowe wyposażenie model inwertorowy możemy przekształcić w spawarkę typu TIG, która pozwala na obrabianie aluminium.
Profesjonalny rodzaj spawarek, które łączą elementów w osłonie gazu obojętnego. Raczej nie spotkamy tego sprzętu w prywatnych domach. Narzędzie przeznaczone jest do łączenia ze sobą niewielkich elementów, takich jak np. części samochodowe, do spawania punktowego oraz pracy z blachami. Przeciętny model nie należy do najbardziej poręcznych, waży bowiem kilkanaście kilogramów i musi być podłączony na stałe do butli z gazem.
Najdroższy i najbardziej uniwersalny rodzaj spawarki. Do łączenia metalu wykorzystuje nietopliwą elektrodę wykonaną z wolframu, która pracuje w osłonie obojętnego gazu. Pozwala ona na swobodną pracę ze wszystkimi popularnymi rodzajami metali, począwszy od szlachetnych, takich jak złoto, a skończywszy na aluminium.
Poprawne działanie urządzenia wymaga podłączenia do niego odpowiedniej butli z gazem. Alternatywnie większość spawarek tego typu może również spajać materiał, korzystając z metody MMA.
Formalnie nie są to urządzenia znajdującej się w tej samej rodzinie narzędzi, co pozostały wymieniony tu sprzęt, ale jednak potocznie zwykło określać się je mianem spawarek. W rzeczywistości mamy tu do czynienia ze zgrzewarkami i lutownicami do plastiku, które służą do łączenia ze sobą elementów z tworzyw sztucznych.
Są to zazwyczaj lekkie i poręczne urządzenia wykorzystujące nagrzewające się elektrody. Najczęściej używa się ich w warsztatach naprawczych, zakładach produkcyjnych oraz przy budowie i konserwacji instalacji hydraulicznych.
Autor: Michał Kułakowski