Data modyfikacji:

Rodzaje i zastosowanie wkrętaków

Wkrętaki, czyli potocznie śrubokręty, to narzędzia powszechnie stosowane w każdym warsztacie czy też gospodarstwie domowym. Z reguły używa się ich w czasie drobnych domowych napraw, montażu i demontażu wyposażenia oraz podczas majsterkowania. Narzędzie to występuje w kilku rodzajach i odmianach.
rodzaje wkrętaków

Podstawowa budowa wkrętaka

Najbardziej popularne wkrętaki ręczne zbudowane są z rękojeści oraz stalowego grotu. Rękojeść zrobiona jest z reguły z tworzywa sztucznego lub rzadziej z drewna. Grot wkrętaków z tzw. górnej półki najczęściej zrobiony jest z wysokiej jakości hartowanej stali, np. chromowo-molibdenowej lub chromowo-wanadowej. Powierzchnia grotu może być chromowana, lecz nie chromuje się samej końcówki roboczej.

Rodzaje wkrętaków

Podstawowy podział wkrętaków bazuje na rodzaju końcówki, w jaki są one wyposażone. W związku z tym wyróżniamy:
  • wkrętaki z końcówką płaską – służą one do wkręcania lub wykręcania śrub i wkrętów o podłużnym pojedynczym nacięciu na łbie;
  • wkrętaki z końcówką krzyżową – dzielące się na wkrętaki typu Philips (Ph) i wkrętaki typu Pozidriv (Pz). Pierwsze z nich występują dość powszechnie w pracach stolarskich, w blachowkrętach oraz we wkrętach do płyt kartonowo-gipsowych, drugich natomiast używa się do wkręcania wkrętów w miejsca, gdzie wymaga się większych nacisków;
  • wkrętaki typu Torx (T) – występują one w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Tego typu nacięcia na wkrętach dają możliwość przenoszenia dużych momentów obrotowych oraz redukują ślizganie się końcówki wkrętaka w nacięciu;
  • wkrętaki typu Torx z otworem – do wkręcania tzw. śrub z wypustką, najczęściej stosowanych w sprzętach AGD. Umożliwiają one użycie dużej siły roboczej w celu naprawy wielu rodzajów sprzętów domowych;
  • wkrętaki sześciokątne nasadowe – do obsługi śrub sześciokątnych;
  • wkrętaki sześciokątne imbusowe – używane zamiast klucza;
  • wkrętaki płasko-krzyżowe – charakteryzują się odwracalną klingą wyposażoną z jednej strony w końcówkę płaską, a z drugiej – w krzyżową.
Jeśli wolisz urządzenia elektroniczne, zobacz nasz ranking wiertarko-wkrętarek.

Wkrętaki dynamometryczne

Wkrętaki dynamometryczne są urządzeniami służącymi do wkręcania śrub i wkrętów z kontrolą momentu dokręcania. Jest to ważne podczas łączenia elementów wrażliwych na zbyt duży nacisk. Wkrętaki tego typu stosuje się przede wszystkim w instalacjach elektrycznych, przy produkcji sprzętów AGD, w serwisach mechanicznych, lotnictwie i astronautyce oraz mikroelektronice.

Wkrętaki akumulatorowe

Wkrętaki akumulatorowe to niewielkie urządzenia o prostej budowie, wyposażone w akumulator. Ich działanie jest analogiczne do działania wiertarki. Wkrętak akumulatorowy nie wymaga bezpośredniego połączenia z prądem i dlatego jest urządzeniem w pełni mobilnym. Niemal zawsze jego moc i szybkość są mniejsze od mocy i szybkości wkrętarki, co nie musi oznaczać, że wkrętak akumulatorowy to narzędzie od niej gorsze.
Wkrętak pozwala na pracę z materiałami delikatnymi, doskonale sprawdzając się w miejscach o ograniczonym polu manewru. Często zdarza się, że wkrętaki elektryczne posiadają łamaną budowę umożliwiającą ustawienie rękojeści pod kątem prostym lub rozwartym.

Wkrętaki udarowe

Wkrętaki udarowe to narzędzia umożliwiające odkręcanie zapieczonych śrub i wkrętów. Ich działanie polega na uderzaniu młotkiem w główkę uchwytu. Specjalny mechanizm wkrętaka w wyniku uderzenia wytwarza ruch obrotowy, tworząc moment dający możliwość odkręcenia zapieczonej śruby. Większość dostępnych na rynku wkrętaków udarowych ma możliwość zmiany kierunku obrotu.

Wkrętaki do pobijania

Wkrętaki do pobijania to potocznie śrubokręty z pobijakiem. Narzędzia te używane są przede wszystkim w warsztatach samochodowych oraz ślusarskich. Są one przystosowane do uderzania w nie młotkiem i służą do odkręcania śrub zniszczonych i ich przecinania. Wkrętaki do pobijania stosuje się też w drobnych pracach instalatorskich przy kuciu rowków w cegłach i tynku.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Paweł Sadowski