Data publikacji:

Rośliny w szkle – jak je pielęgnować?

Las w słoiku to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Rośliny w szkle prezentują się interesująco i nietypowo, a przy tym nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Jeśli nie masz czasu na prace ogrodnicze, a jednocześnie chcesz cieszyć się wspaniałą dekoracją, taka kompozycja to coś dla ciebie. Sprawdź, jak zrobić samodzielnie las w słoiku oraz jak o niego dbać, aby cieszył oko przez wiele lat.
rośliny w słoiku

Las w słoiku, czyli moda na urban jungle

Wnętrzarska moda ostatnich sezonów dyktuje, że w każdym domu i mieszkaniu powinno znaleźć się miejsce na piękne rośliny. Są one nie tylko istotnym elementem dekoracyjnym, ale też wpływają na samopoczucie domowników. Jednak, co wówczas, gdy nie masz czasu i chęci na pielęgnację roślin? W takiej sytuacji warto pomyśleć o kombinacji, która obejdzie się bez ingerencji człowieka. Jedną z nich jest bardzo modny las w słoiku.
Rośliny w szkle to stylowe i niebanalne ozdoby, które wspaniale prezentują się w każdego rodzaju wnętrzach. Pasują do mieszkań skandynawskich, w stylu loft czy prowansalskim. Na dodatek, ich pielęgnacja jest banalnie prosta!

Gdzie kupić las w słoiku?

Rośliny w szkle stały się na tyle popularne, że można kupić je w większości kwiaciarni. Niestety, ich koszt jest dość wysoki. Za średniej wielkości słój z roślinami trzeba zapłacić nawet około 200 złotych. O wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie lasu w słoiku. Potrzebujesz jedynie wybranych roślin, szklanego naczynia oraz odpowiedniego podłoża.

Jak zrobić las w słoiku?

Najważniejsze zasady Swój własny las w słoiku przygotujesz w kilkanaście minut, używając prostych i niedrogich materiałów. Sprawdź, jak krok po kroku wyczarować tę modną dekorację.

1. Wybór właściwych roślinek

Zanim przejdziesz do komponowania swojego małego lasu, musisz wiedzieć, jakie rośliny chcesz w nim zasadzić. Od tego zależy bowiem rozmiar twojego słoika oraz to, czy będzie posiadał wieczko.
• Do kompozycji zamkniętych (z wieczkiem) należy stosować wszelkie rośliny zielone wilgociolubne, takie jak skrzydłokwiat, paproć, fittonia.
• W otwartym słoiku można hodować rośliny magazynujące wilgoć w liściach, a więc wszelkiego rodzaju sukulenty, kaktusy czy grubosze. Rośliny w otwartym słoju będą rosły szybciej, dlatego warto pomyśleć o dostatecznie dużym naczyniu. W przeciwnym wypadku będziesz musiał często je przesadzać.

 2. Jaki słoik wybrać?

Słój na rośliny powinien być idealnie przejrzysty, tak aby docierało do nich odpowiednio wiele światła dziennego. Jeśli decydujesz się na kompozycję zamkniętą, wybierz słoik z wieczkiem z naturalnego korka. 

3. Podłoże dla roślin w szkle

Czas dobrać odpowiednie podłoże dla roślin. Najlepszym wyborem będzie to dopasowane do potrzeb konkretnych gatunków. Jeśli więc zamierzasz zasadzić w słoiku aloes, poszukuj podłoża dla sukulentów. Rośliny zielone zadowolą się ziemią uniwersalną. Nie polecamy sadzić w słoju roślin o odmiennych potrzebach.
Prócz ziemi, w twoim lesie w słoiku obowiązkowo powinna znaleźć się warstwa drenażowa, czyli keramzyt. Dzięki niemu nadmiar ewentualnej wilgoci w słoiku będzie na bieżąco wchłaniany. Keramzyt zmniejszy ryzyko rozwoju chorób grzybiczych u roślin. W słoiku należy umieścić około 2-centymetrową warstwę keramzytu, a następnie pokryć go ziemią.
Wskazówka: Zdarza się, że wraz z ziemią ogrodową do naczynia dostają się drobne owady, takie jak np. ziemiórki. Jeśli zauważysz je w słoiku, jak najszybciej zastosuj preparat owadobójczy.

 4. Węgiel aktywny przeciw chorobom

Wilgotne środowisko panujące w słoiku może sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów. Aby uchronić przed nimi rośliny, wierzchnią warstwę ziemi pokryj odrobiną węgla aktywnego w proszku. Jego antyseptyczne właściwości sprawią, że groźne grzyby i bakterie nie będą rozwijać się w słoju.

 5. Sadzenie roślin

Na odpowiednio przygotowanym podłożu możesz zasadzić wybrane wcześniej rośliny. Pamiętaj, że powinny mieć one odrobinę miejsca na swobodny wzrost, dlatego nie umieszczaj ich w słoju zbyt wiele.

 6. Dekorowanie lasu w słoiku

Na sam koniec przychodzi czas na dekoracje. W swoim słoiku możesz umieścić kamienie, odrobinę piasku, mech lub morskie muszle. Ciekawym urozmaiceniem kompozycji okażą się też ozdoby akwarystyczne.

Gdzie ustawić las w słoiku?

Pamiętaj, że szkło działa niczym soczewka, dlatego twój las w słoiku nie powinien być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ustaw go z dala od okna, jednak w miejscu, do którego dociera rozproszone światło. Ponadto las w słoiku powinien być umieszczony w temperaturze pokojowej.

Jak pielęgnować rośliny w szkle?

Las w słoiku zyskał tak dużą popularność głównie dlatego, że nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Jeśli zdecydowałeś się na otwarty słoik, podlewaj rośliny zgodnie z ich potrzebami. W przypadku sukulentów, wystarczy raz w tygodniu.
Zamknięte słoiki z roślinami tworzą własny ekosystem, o czym świadczy zbierająca się wewnątrz wilgoć. Takiej roślinności nie trzeba wcale podlewać! Jednak ostrożnie – jeśli zauważysz, że ścianki słoika są bardzo zaparowane, może oznaczać to, że poziom wilgoci jest zbyt wysoki. Wówczas wieczko należy odsunąć na 10 minut, by wpuścić do wewnątrz nieco suchego powietrza.

 Jak pielęgnować rośliny w szkle?

Sposób tworzenia lasu w słoiku, jak i jego pielęgnacja, zależne są od roślin, jakie decydujesz się hodować. Zdecydowanie prostszy w pielęgnacji będzie słoik zamknięty, w którym rośliny stworzą własny ekosystem. W przypadku otwartego lasu w słoiku, podlewaj rośliny zgodnie z ich zapotrzebowaniem.
Autorka: Joanna Stanuch