Data publikacji:

Jak wykorzystać router jako switch?

Infrastruktura sieciowa w domu lub firmie pozwala nam na swobodną wymianę danych w ramach stworzonej sieci lokalnej, a także dostęp do Internetu dzięki sygnałowi udostępnionemu przez operatora. Tutaj zastosowanie mają router i switch oraz oczywiście modem. Wiele osób szuka możliwości rozszerzenia swojej sieci lokalnej o kolejne urządzenia i wtedy potrzebuje kolejnego switcha. Jest jednak jeszcze inna możliwość, a mianowicie router jako switch. Jak go wykorzystać, aby stworzyć sprawniejszą i większa siec lokalną?

router

Switch a router. Czym różni się switch od routera?

Wielokrotnie pojęcia router i switch są używane zamiennie, a tak naprawdę to zupełnie inne urządzenia. Przełączniki to urządzenia, które łączą elementy wchodzące w skład sieci komputerowej. Wyposażone są w kilka gniazd LAN, dzięki czemu możliwe jest podłączenie kart sieciowych kilku urządzeń wchodzących w skład sieci, a także wymiana danych. Switch jest najważniejszym urządzeniem lokalnej sieci Ethernet. W ten sposób można stworzyć sieć domową, łącząc ze sobą kilka komputerów. Najlepszy router może zastąpić switch, ale czy jest taka potrzeba i jakie mamy możliwości?

Router a switch – czym się różnią?

Przybliżyliśmy funkcjonowanie przełączników, czas więc przekonać się, do czego służy router. Jest to sprzęt tworzący sieć, w przypadku którego pakiety danych przesyłane są na podstawie analizy adresów IP urządzenia źródłowego i docelowego. Router rozpoznaje różne sieci i pakiety danych mogą być z nich przesyłane. Taki sprzęt umożliwia współdzielenie sygnału sieciowego pomiędzy komputerami czy innymi urządzeniami podłączonymi do sieci.

Zadaniem routera jest dzielenie sygnału dostarczanego przez modem pomiędzy urządzeniami sieci lokalnej. Nadawane poszczególnym urządzeniom adresy IP obowiązują tylko w sieci lokalnej, natomiast w Internecie do wszystkich urządzeń w ramach sieci lokalnej przydzielony jest ten sam adres IP. Jaka jest różnica między modemem a routerem?Trzeba nadmienić, że często mamy tu do czynienia z urządzeniem 2w1, bowiem modem może mieć wbudowany router.

Router vs switch – kiedy wybrać dane urządzenie?

Wiele osób zastanawia się, czy wybrać switch czy router, a tak naprawdę sprawa jest prosta, bo działanie urządzeń się różni. Przełącznik przyda się tym osobom, które chcą stworzyć, np. w firmie, sieć lokalną, w ramach której odbywać się będzie przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami. Krótko mówiąc, dzięki temu każde urządzenie w ramach sieci lokalnej będzie miało dostęp do tych samych plików.

Kwestia wyboru: router czy switch, jest prosta, ten pierwszy bowiem posłuży do rozdzielenia połączenia Internetowego pomiędzy urządzeniami. Każde urządzenie będzie miało zagwarantowany dostęp do Internetu w ramach sieci lokalnej. 

Kupujesz switch – na co musisz zwrócić uwagę?

Warto jeszcze wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając switch. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wyróżniamy dwa typy tych urządzeń. Do wyboru są zarządzalne i niezarządzalne. Jak można się domyślić, w przypadku tych pierwszych użytkownik ma możliwość ręcznego dostosowania kluczowych parametrów działania, a jeśli chodzi o niezarządzalne, nie ma takiej opcji. Trzeba także zwrócić uwagę na rodzaj urządzenia, a także rzecz jasna ilość złączy.

Router jako switch – jak wykorzystać?

Wiele osób zastanawia się, czy można wykorzystać router jako switch. Otóż, jak już wspomnieliśmy, jest to możliwe. W jaki sposób można to zrobić? Jeśli masz stary router, który wymieniłeś na nowy, to nie musisz go wyrzucać. Możesz go wykorzystać jako switch, to znaczy będzie pełnił funkcję rozgałęźnika np. z jednego portu LAN na trzy porty LAN.

Należy zalogować się do routera i wejść w zakładkę DHCP. Następnie wchodzimy w opcję DHPC, czyli “DHPC Settings” i klikamy opcję “disabled”, czyli wyłączony. W tym momencie zapisujemy zmiany i już mamy skonfigurowany stary router jako switch. Do dostępnych portów można podłączyć potrzebne urządzenia, np. telewizor, dekoder czy konsolę.

Adresy poszczególnych urządzeń są pobierane z portu LAN 1, a więc działające routera, a nie rozgałęźnika, czyli stary router jako switch zwiększa jedynie możliwość podłączenia większej ilości urządzeń. Wszystko jest bardzo proste i z taką konfiguracją poradzi sobie każdy użytkownik.

Zobacz również, jak wykorzystać telefon jako router

Autorka: Dorota Wachholz