Data publikacji:

Jak powiesić rower na ścianie?

Rower szosowy w stylu retro na ścianie to wręcz ozdoba salonu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że mocowanie roweru do ściany to w większości przypadków konieczność i sposób na oszczędność miejsca. Jak powiesić rower na ścianie, by nie przeszkadzał w domowych czynnościach i zajął jak najmniej przestrzeni? Oto kilka sprawdzonych propozycji.

Rower na ścianie

Dlaczego warto powiesić rower na ścianie?

Nie każdy ma miejsce na rower w piwnicy, garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Jednocześnie przechowywanie roweru przed blokiem, wiąże się ze sporym ryzykiem kradzieży. W dobie akumulatorowych szlifierek kątowych przeszkodą dla złodzieja nie jest nawet dobre zabezpieczenie rowerowe typu U-lock. Jeśli rower jest wartościowy, wcześniej czy później zniknie sprzed budynku. Rozwiązanie w takiej sytuacji jest jedno – rower musi wylądować w mieszkaniu.

Przechowywanie roweru na podłodze ma wiele wad. Jednoślad utrudnia wówczas odkurzanie i mycie podłogi, a dodatkowo może ograniczać miejsce w małym pomieszczeniu. Jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, wolnostojący rower może być przy okazji zagrożeniem. Dużo wygodniejszym sposobem na przechowywanie roweru jest zawieszenie go na ścianie. Ścienny wieszak na rower pozwoli ci uporządkować nawet kilka jednośladów. Istnieje kilka rodzajów wieszaków, a każdy z nich ma plusy i minusy.

Jak powiesić rower na ścianie?

Zanim wybierzesz uchwyt na rower, zastanów się, w jakiś sposób chcesz przechowywać rower, ile jednośladów będzie składowanych w pomieszczeniu oraz czy jesteś w stanie unieść je na duża wysokość. Dobór odpowiedniego uchwytu uzależniony jest od wielu czynników. Warto też pamiętać, że niektóre uchwyty na rower nie pasują do wszystkich typów rowerów i powieszenie na nich roweru damskiego lub wyposażonego w dwa amortyzatory (tzw. fulla) będzie niemożliwe. Jakie są najpopularniejsze rodzaje uchwytów rowerowych?

Mocowanie roweru do ściany – rodzaje

Uchwyt za koło

Jest to wieszak, na którym przechowuje się rower pionowo, wieszając go za przednie koło. Podobne rozwiązanie spotkasz m.in. w pociągach. Bez obaw, obręcz koła nie odkształci się nawet przez zimę. Do zalet uchwytu za koło należy cena. Tego rodzaju wieszak kupisz już za kilka złotych.

Wadą jest to, że zawieszony rower zajmuje sporo miejsca, a obsługa wieszania nie jest najwygodniejsza. Pamiętaj też o tym, że tylne koło dotyka ściany, więc warto ją zabezpieczyć przez zabrudzeniem.

Wieszak na ramę

Ten prosty wieszak sprawdza się zaskakująco dobrze, ale nie w każdym przypadku. Jego konstrukcja jest bardzo prosta. To w zasadzie wysięgnik z dwoma ramionami obitymi miękką gąbką. Wystarczy oprzeć na nim górną rurę roweru i jednoślad spocznie na swoim miejscu.

Rower nie dotyka ściany, więc nie ma obawy o jej ubrudzenie. Wadą jest to, że nie powiesisz na nim roweru z niestandardową ramą, której górna rura nie jest zbliżona do poziomu.

Półka z wieszakiem na pedał

W tej konstrukcji rower stawiany jest na metalowych lub drewnianych rynienkach montowanych do ściany. Po wsunięciu roweru na miejsce przyczepia się go pedałem do metalowego elementu zamontowanego na ścianie. Rower spoczywa pod kątem, dzięki czemu można ułożyć w ten sposób nawet trzy rowery – jeden nad drugim.

Taki wieszak zajmuje minimalną ilość miejsca, a dodatkowo jest wygodny w użytkowaniu. Dostępne są również wersje bez wiercenia, z uchwytami przyklejanymi mocnym klejem.

A może do sufitu? Uchwyt rowerowy na sufit

Zamiast uchwytu ściennego możesz także wybrać sufitowy uchwyt na rower. To system kółek i linek, który pozwala wywindować rower tuż pod sufit. Wystarczy zaczepić hak o kierownicę oraz siodełko roweru. Koszt sufitowego uchwytu na rower to ok. 30-50 zł. Taki wieszak najlepiej sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach, np. mieszkaniach w kamienicy. W niskich pokojach można natomiast zamontować model z dodatkowym hakiem, który umożliwia ustawienie roweru pod sufitem na płasko.
Autor: Szymon Sonik