Data modyfikacji:

Przyczyny rozdwojonych paznokci i ich pielęgnacja

Rozdwojone paznokcie to dość powszechny problem. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć zwykle to ta pierwsza grupa skarży się na problemy z płytką paznokci. Przyczyn rozdwajania paznokci może być wiele – od tych prozaicznych, jak choćby nieużywanie rękawiczek do pracy z agresywnymi środkami chemicznymi, aż do tych poważniejszych, czyli chorób dermatologicznych. Jak walczyć z rozdwojonymi paznokciami? Dowiedz się wszystkiego o rozdwajaniu paznokci!

rozdwojone paznokcie

Rozdwojone paznokcie – przyczyny

Najczęstszą przyczyną rozdwajania paznokci jest ich niewłaściwa pielęgnacja. Zbyt intensywne szorowanie płytki paznokciowej podczas mycia może doprowadzić do jej mechanicznego uszkodzenia, czego efektem często są rozdwojone paznokcie.

Kolejną przyczyną takiego stanu rzeczy może być niewłaściwa dieta. Warto wiedzieć, że organizm w przemyślany sposób dostarcza składniki odżywcze do poszczególnych elementów ciała. Jeśli dieta nie zawiera odpowiedniej ilości witamin oraz minerałów, może odbić się to na kondycji paznokci. Organizm bowiem przekieruje pozyskane składniki do ważniejszych części ciała, a włosy czy paznokcie odżywi dopiero na końcu. Dieta bogata w wartościowe składniki jest więc kluczowa.

Do rozdwajania paznokci przyczynia się także ich nieumiejętna stylizacja, np. manicure hybrydowy, który sam w sobie nie jest zły, jednak jego niewłaściwe zdejmowanie może uszkodzić płytkę i doprowadzić do rozdwajania. Agresywne piłowanie czy obgryzanie również nie są w tym przypadku właściwe. Stosowanie najlepszych lakierów hybrydowych w połączeniu z właściwym ich zdejmowaniem nie powinno zaszkodzić płytce.

Wreszcie – do pogorszenia kondycji paznokci mogą doprowadzać choroby, takie jak grzybica, zapalenia skóry, łuszczyca. Czasem rozdwajanie paznokci może świadczyć np. o dnie moczanowej. Jeśli więc cierpisz na którąś z chorób lub domowe sposoby na rozdwajanie paznokci nie przynoszą rezultatów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Dieta sposobem na rozdwojone paznokcie

Wśród sposobów na rozdwojone paznokcie należy przede wszystkim uwzględnić urozmaicenie diety. Dodanie do jadłospisu produktów bogatych w witaminy A i E może okazać się tu kluczowe. Znajdziemy je chociażby w:

  • wątróbce drobiowej, wołowej i wieprzowej, 
  • jajach, serach dojrzewających, tuńczyku, maśle, 
  • mleku krowim i kozim, 
  • orzechach i nasionach, 
  • pełnoziarnistych produktach zbożowych, 
  • jagodach, jeżynach, malinach, 
  • marchwi, 
  • szpinaku.  

Oprócz urozmaicenia diety warto też sięgnąć po suplementy diety z wyżej wspomnianymi witaminami oraz preparaty przeznaczone do wzmocnienia paznokci. Dobrze też sprawdzi się np. skrzyp polny – zarówno w tabletkach, jak i w formie herbaty

Sprawdź, jaka frezarka do paznokci będzie najlepsza

Kosmetyki na rozdwojone paznokcie

Z rozdwojonymi paznokciami możemy walczyć nie tylko dietą, lecz także kosmetykami. Dobrym pomysłem jest częste nawilżanie dłoni i paznokci. W tym przypadku szczególnie polecamy stosowanie dobrego kremu do rąk. Rozwiązaniem jest także aplikowanie na paznokcie specjalnych odżywek, które mają za zadanie ich wzmocnienie. Odżywki do paznokci można kupić zarówno w aptece, jak i w drogeriach czy przez internet.

Domowym sposobem na rozdwajanie paznokci jest natomiast oczyszczająca kąpiel, którą można stosować raz lub dwa razy w tygodniu. Wystarczy do gorącej wody dodać oliwę z oliwek i sok z cytryny, a następnie zanurzyć w niej dłonie na co najmniej 15 minut.

Rozdwajające się paznokcie to przede wszystkim problem estetyczny, dlatego warto walczyć z nim na różne sposoby. Jeśli nasze podpowiedzi nie przyniosą rezultatu, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu. Być może w twoim przypadku rozdwajanie paznokci jest objawem choroby, która wymaga leczenia farmakologicznego.

Autorka: Olga Sadowska