Data modyfikacji:

Jak czytać rozmiary opon rowerowych?

Dużymi krokami zbliża się sezon rowerowy, więc to już czas na wyjęcie ich z piwnic i przygotowanie do jazdy. Po poprzednim sezonie lub w czasie, gdy były nieużytkowane, na pewno zeszło powietrze z opon, a może nawet doszło do ich uszkodzenia i przydadzą się nowe. Zakup nowych opon do roweru może nie wydawać się prosty ze względu na swoje oznaczenia. Nasuwa się wtedy pytanie: jakie są rozmiary opon rowerowych? I jaki rozmiar będzie pasował do danego roweru? Wszystko zostanie wyjaśnione poniżej.
rozmiary opon rowerowych

Rozmiary opon rowerowych

Wiadomym jest, że przy wymianie opon rowerowych kupujemy taki sam rozmiar, jaki był dotychczas. Oznaczenie rozmiaru opon rowerowych zazwyczaj znajduje się na bocznej stronie ogumienia. Co jednak zrobić, gdy oznaczenie zetrze się podczas użytkowania roweru? Wtedy trzeba dobrać odpowiednią oponę, posługując się prawidłową tabelą rozmiarów opon rowerowych. Aby tego dokonać, należałoby zapoznać się z trzema systemami opisywania rozmiarów, które są używane przez producentów rowerów.
  • System calowy – jest to angielski system wyrażany za pomocą cali. Aby dobrze dobrać oponę, warto wiedzieć, że 1 cal to 2,54 cm. Przykładowym rozmiarem w tym systemie jest 28 x 1,5 cala. Co oznaczają te cyfry? Pierwsza z nich jest oznaczeniem średnicy opony, a druga oznacza jej szerokość.
  • System francuski (metryczny) – jest to zapis trzyczęściowy, np. 700 x 35A. Pierwszą liczbą jest średnica wewnętrzna opony, druga określa jej szerokość – są one podawane w milimetrach. Na końcu umieszczona jest litera A, B lub C, która precyzyjniej określa szerokość opony.
  • System ETRTO – European Tires and Rims Technical Organization (Europejska Organizacja Techniczna ds. Opon i Felg) – jest to system, który został stworzony w celu ujednolicenia dwóch powyższych systemów. Przykładowym zapisem może być np. 40–559, co oznacza szerokość opony oraz jej wewnętrzną średnicę. Obydwie liczby są podawane w milimetrach.

Szerokość opony rowerowej a obręcz

Ważną kwestią w wyborze odpowiednich opon rowerowych jest odpowiednie dopasowanie szerokości opony rowerowej do obręczy, na które zostanie nałożone ogumienie. Jest to kluczowym czynnikiem, gdyż zbyt wąska opona nie zostanie odpowiednio założona na obręcz roweru. Uniemożliwi to jazdę bądź doprowadzi do niebezpiecznej sytuacji, podczas gdy opona wpadłaby do środka obręczy. A z drugiej strony zbyt szeroka opona nie utrzyma się na obręczy.
Aby odpowiednio dobrać oponę do obręczy, należałoby zmierzyć szerokość opony oraz szerokość wewnętrzną obręczy. Po tym kroku zostaje sprawdzenie zakresu szerokości opon i obręczy w tabeli rozmiarów opon rowerowych, które są dostępne w internecie. Jest tam zawarty zakres minimalnej i maksymalnej szerokości opony rowerowej w stosunku do danej obręczy. Warto o tym wiedzieć, gdyż dzięki temu można dostosować rower do jazdy po wybranym terenie. Szersze opony są przeznaczone do jazdy terenowej – po nierównym podłożu. A opony węższe sprawdzą się idealnie do jazdy po równej powierzchni, np. asfalcie.

Odpowiednie ciśnienie w oponach rowerowych

Odpowiednie cieśnienie w oponach jest również kluczowym czynnikiem wpływającym na komfort jazdy. Górna granica ilości ciśnienia w oponie znajduje się na boku opony i nie należy jej przekraczać. Jednak w zależności od upodobań rowerzysty i celu, do jakiego będzie on używany, można dostosować ilość ciśnienia w oponie. Jeżeli w oponie jest mniej ciśnienia, wpłynie to na lepszą amortyzację, jednak może dojść do przebicia opony. Z kolei wyższe ciśnienie będzie stanowiło lepszą ochronę przed przebiciem opony i będzie lepiej ją toczyło, jednak będzie miało mniejszą przyczepność do nawierzchni.
Zdjęcie: fxquadro/Envato Elements
Autor: Dominika Mańka