Data modyfikacji:

Rozmieszczenie żywności w lodówce – co warto wiedzieć?

Nikt z nas nie lubi marnować żywności. To całkowicie zrozumiałe. Czasem jednak zdarza się tak, że zaledwie w kilka dni po zakupie produkty w naszej lodówce nie nadają się do spożycia. Wynikać to może z popełnianych przez nas błędów. Choć rozpakowanie zakupów i schowanie ich do lodówki wydaje się być banalnie prostym zajęciem, w istocie rozmieszczenie żywności w lodówce ma ogromne znaczenie i może mieć wpływ na to, jak długo poszczególne produkty pozostaną świeże. Sprawdźmy więc, jak ułożyć produkty w lodówce. To kilka prostych zasad, które zdecydowanie warto znać.
Rozmieszczenie żywności w lodówce
Jak cieszyć się świeżą żywnością. Znaczenie ma nie tylko to, jaką lodówkę kupić, ale także, jak w niej przechowywać jedzenie. Zacznijmy od ogólnych zasad dotyczących tego, jak układać rzeczy w lodówce, aby uniknąć ich zbyt szybkiego psucia się. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że lodówka nie powinna być wypełniona po brzegi. W sytuacji, w której znajduje się w niej tak dużo produktów, że dotykają siebie nawzajem, mamy do czynienia z zaburzoną regulacją powietrza, co sprawia, że wszelkie bakterie oraz grzyby mają wprost idealne warunki do rozwoju. Co więcej, dotykanie się produktów sprawia, że przemieszczają się na kolejne z nich, przez co w zaledwie kilka dni wszystkie świeże produkty w naszej lodówce mogą nadawać się do wyrzucenia.
Warto pamiętać również o tym, żeby owoce i warzywa przechowywać w odpowiedni sposób. Pod żadnym pozorem nie powinny pozostawać w foliowych workach czy pojemnikach. Powodują one bowiem skraplanie wody, a produkt nie ma możliwości „oddychania”. Brak kontaktu z powietrzem oraz zwiększona wilgotność sprawiają, że pleśń rozwija się bardzo szybko. Co więcej, nawet jeśli do tego nie dojdzie, roślina więdnie, staje się nieestetyczna oraz traci swoje walory smakowe.
Przeczytaj także, jak rozmrozić lodówkę

W czym przechowywać jedzenie w lodówce?

Konieczność wycierania półek i gruntownego sprzątania lodówki sprawiają, że wiele osób nie lubi umieszczać warzyw bezpośrednio na nich. Na szczęście, nie ma takiej konieczności. Gdy rozpakowujemy produkty z foliowych opakowań, z powodzeniem możemy umieścić je w różnego rodzaju pojemnikach, które znaleźć możemy między innymi na stronie Ceneo.pl. Wykonane z wysokiej jakości bezpiecznego tworzywa sztucznego nie wpłyną na smak warzyw czy owoców, a jednocześnie zapewnią im świeżość.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że w przypadku świeżych produktów najlepiej sprawdzą się pojemniki i koszyki z otworami, które zapewnią optymalną cyrkulację powietrza. Istnieje również ciekawostka, o której wiele osób nie ma pojęcia. Mowa tu o produktach, które nawet prawidłowo przechowywane w lodówce tracą swój smak i aromat. Wśród nich wymienić możemy chociażby pomidory oraz awokado. W ich przypadku o wiele lepiej sprawdzi się zacienione miejsce ze swobodnym dostępem do powietrza. 

Kolejność układania produktów na półkach

Prawidłowe rozmieszczenie produktów w lodówce to nie tylko zapewnienie im odpowiedniej przestrzeni, ale również dbałość o to, by znajdowały się na odpowiednich półkach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromne ma to znaczenie.
Zacznijmy od drzwi lodówki. Dla wielu z nas półki, które się tam znajdują, są miejscem, w którym chcemy układać rzeczy dostępne „od ręki”. Warto mieć jednak świadomość, że są one najcieplejszym miejscem w lodówce i umieszczać tam należy jedynie te produkty, które wymagają delikatnego schłodzenia. Półki na drzwiach lodówki najlepiej sprawdzą się w przypadku czekolady, masła czy jajek. Co do ostatnich, pamiętajmy o tym, żeby nie myć ich po zakupie, lecz dopiero przed użyciem – dzięki temu z powodzeniem zachowają świeżość nawet do trzech tygodni. 
Na górnej półce lodówki umieszczamy produkty mleczne – jogurty, kefiry, białe sery. Z powodzeniem możemy przechowywać tam również inne produkty tego typu. Na środkowych półkach lodówki umieszczamy żółty ser, wędliny oraz gotowe dania. W tym miejscu warto przypomnieć, że gotowane posiłki, które zamierzamy zostawić sobie na dzień kolejny, umieszczamy w lodówce dopiero po wystygnięciu. Włożenie ciepłego jedzenia podniesie temperaturę w całej lodówce, a tym samym zaszkodzi innym produktom. Jednocześnie sprawi, że sprzęt będzie musiał pracować z większą mocą, co z kolei wpłynie do zwiększenia kosztów energii.
Dolne półki powinny zostać zarezerwowane dla mięsa oraz wędlin. Jest to bowiem miejsce, w którym temperatura jest najniższa, a produkty te potrzebują najmocniejszego schłodzenia, by pozostać przydatnymi do spożycia. Mimo to pamiętajmy, że mięso może znajdować się w lodówce około 2 dni, zaś ryby powinny zostać przyrządzone w przeciągu jednego dnia. Co więcej, świeże mięso i ryby nie powinny mieć żadnego kontaktu z daniami już gotowymi do spożycia.
Dolne szuflady lodówki przeznaczamy zaś na przechowywanie owoców i warzyw. Panują tam bowiem najlepsze warunki dla świeżych produktów, a przy tym ograniczamy kontakt ewentualnych zabrudzeń z innymi produktami. Warto bowiem pamiętać o tym, że świeżych warzyw nie myjemy po zakupie, lecz dopiero przed spożyciem. 
Aby mieć pewność, że wszystkie produkty w naszej lodówce są świeże i bezpieczne, warto regularnie je przeglądać. Jeśli zauważymy rozwój pleśni na danym produkcie – należy wyrzucić go w całości. Usuwanie zepsutej części mija się z celem, a przy tym może być szkodliwe dla zdrowia domowników. Widoczny rozwój pleśni oznacza bowiem, że zarodniki grzybów znajdują się już w całym produkcie. Pamiętajmy również, że data przydatności do spożycia dotyczy zamkniętych produktów. W przypadku tych, które otworzymy, musimy zapoznać się z zasadami oraz czasem przechowywania. 
Jak widzisz, rozmieszczenie żywności w lodówce ma ogromne znaczenie dla jej świeżości. Na szczęście, zasady, co do których warto się stosować, nie są trudne i raczej łatwo je zapamiętać. Już dziś wprowadź więc zmiany w swojej kuchni i lodówce, a z pewnością szybko zauważysz różnicę.
Zdjęcie: mstandret/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo