Oczko wodne może być doskonałą ozdobą każdego ogrodu. Jego budowa wiąże się z doborem odpowiedniej roślinności, a często również i rozmaitych gatunków rybek. Podpowiadamy, jakie ryby do oczka wodnego wybrać i jak zadbać o nie we właściwy sposób.
Piękne oczko wodne to świetny pomysł na ogród. Doskonale ozdobi przydomowy ogródek i działkę za miastem. Wiele osób, poza zaopatrzeniem oczka w różne rośliny wodne, decyduje się na to, by stworzyć w nim dom dla żywych stworzeń – w tym przede wszystkim dla rybek.
Wbrew pozorom nie wystarczy wybrać dowolny gatunek ryb i wpuścić ich do oczka. Hodowla rybek w przydomowym zbiorniku wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Zobacz, jakie rybki do oczka wodnego wybrać.
Przyjmuje się, że na każde 2,5 cm ryby powinno przypadać 2 cm2 wody w oczku. Oznacza to, że oczko wodne z rybkami powinno osiągnąć rozmiar nie mniejszy niż 15 m2. Głębokość oczka musi osiągać minimum 80 cm.
Jeśli nie możesz pozwolić sobie na budowę zbiornika o takiej wielkości, lepiej zrezygnować z hodowania rybek w oczku wodnym. Istnieje wiele innych stworzeń, które mogą urozmaicić życie w oczku, np. ślimaki, żaby, ważki czy motyle.
Przeczytaj również: Zakładanie akwarium. Jakie rybki akwariowe wybrać?
Co poza rozmiarami oczka wodnego jest istotne dla komfortu i zdrowia rybek? Podczas przygotowywania domu dla wodnych żyjątek pamiętaj o następujących zasadach:
W takim razie, jakie rybki w oczku wodnym można hodować z powodzeniem? Przedstawiamy najpopularniejsze gatunki, nad którymi opieka nie powinna sprawiać większych problemów.
Karp koi uważany jest za jedną z najpiękniejszych ryb do oczka wodnego. Ma biało-pomarańczowe ubarwienie i osiąga długość nawet do 80 cm. Wymaga zbiornika wodnego o dużej wielkości, czystej wody oraz piaszczystego dna. Karma dla karpia koi powinna zawierać sporo białka.
Karaś to ryba, która mimo swoich rozmiarów (ok. 30 cm długości) sprawdzi się zarówno w mniejszym, jak i dużym oczku wodnym. Jest bardzo wytrzymała – w ogrodowym zbiorniku bez problemu przetrwa zimę. Warto pamiętać, że karasie najlepiej czują się w stadzie, więc najlepiej zakupić od razu kilka sztuk.
Jest odporny na niedobory tlenu i wszystkożerny, dzięki czemu jego hodowla jest bardzo prosta.
Różanka to ryba, która sprawdzi się nawet w małym oczku wodnym. Osiąga nie więcej niż 8 cm długości i cechuje się wyrazistym ubarwieniem. Odżywia się głównie glonami znajdującymi się na dnie zbiornika.
Gatunki takie, jak miecznik, gupik czy pielęgnica mogą zamieszkać w oczku wodnym w okresie letnim, gdy temperatura wody osiąga minimum 20 stopni Celsjusza – na okres zimowy obowiązkowo należy przenieść je do akwarium.
Ryby do oczka wodnego to znakomity sposób na wprowadzenie odrobiny życia do przydomowego ogródka. Jak już wiesz, ich hodowla nie musi być trudna – istnieje wiele gatunków, które nie wymagają dużej uwagi.
Autorka: Joanna Stanuch