Data publikacji:

Ryzen czy Intel? Który procesor wybrać?

Bez względu na to, czy wybieramy nowego laptopa, czy komputer stacjonarny, musimy zwrócić szczególną uwagę na parametry zainstalowanych w nich komponentów. Ich moc oraz wydajność wpłyną bezpośrednio na to, z jakimi zadaniami poradzi sobie sprzęt, a także jak długo będzie nam służył. Jedną z podstawowych decyzji podejmowanych podczas zakupów jest wybór modelu i marki procesora. Choć obecnie jesteśmy ograniczeni wyłącznie do produktów firmy AMD (procesory Ryzen) i Intel (procesory Intel Core), wiele osób może się zastanawiać, czy wybór pomiędzy nimi będzie miał jakiekolwiek znaczenie. Spieszymy z odpowiedzią, radząc, czy lepiej postawić na Ryzeny, czy też układy Intel Core.
ryzen czy intel

Czym jest procesor, jaką rolę pełni w komputerze?

Procesor komputera, często określany również angielskim skrótem CPU (ang. central processing unit – centralna jednostka obliczeniowa), jest mózgiem każdego komputera. Składa się on z miliardów pojedynczych tranzystorów o wielkości kilku mikronów, wykonujących w przeciągu sekundy niewyobrażalnie dużą liczbę operacji.
CPU zarządza pracą wszystkich podzespołów peceta i umożliwia im wzajemną komunikację, bierze również na siebie ciężar pracy związanej z funkcjonowaniem systemu operacyjnego oraz całego oprogramowania, od prostych aplikacji biurowych po zaawansowane narzędzia do obróbki grafiki lub gry. Bez sprawnie działającego procesora nie jesteśmy w stanie uruchomić komputera.
Moc procesora, która w dużej mierze przekłada się na jego cenę, dobieramy w zależności do tego, do czego będziemy wykorzystywać komputer. Słabe CPU w połączeniu z bardzo mocną kartą graficzną oraz dużą ilością pamięci RAM może znacząco spowolnić pracę peceta, nawet podczas wykonywania prostszych zadań. Z drugiej strony topowy układ sparowany z przeciętnymi komponentami nie będzie w stanie rozwinąć swoich skrzydeł.
Bardzo szybki procesor nie poprawi jednak w magiczny sposób wydajności PC we wszystkich uruchamianych programach. Do serca uwagę tę powinni wziąć sobie przede wszystkim fani elektronicznej rozrywki. Gry, poza wyjątkami takimi jak niektóre symulatory, polegają w głównej mierze przede wszystkim na mocy obliczeniowej kart graficznych.
Najbardziej wydajnych procesorów poszukiwać powinny osoby używające na co dzień programów do obróbki grafiki, wideo i audio, aplikacji do projektowania technicznego, wykonywania kompleksowych obliczeń i symulacji laboratoryjnych, a także programów do streamingowania na żywo treści wideo w serwisach takich jak Twitch lub YouTube. Do większości codziennych zastosowań nawet entuzjastom wystarczą układy ze średniej półki (o czym za chwilę). Jaki model z rankingu procesorów wybrać?

Kluczowe parametry procesorów

Zanim przejdziemy do opisu procesorów Intela i AMD, w pierwszej kolejności warto poznać najważniejsze parametry tych układów.
  • Częstotliwość – parametr ten wskazuje, z jaką prędkością pracuje zegar procesora, a tym samym, jak wiele operacji jest w stanie równocześnie wykonywać, i jest on mierzony w gigahercach. Współczesne procesory pracują najczęściej w dwóch zakresach, które podawane są przez producenta – standardowym i tzw. tryb boost lub turbo, który uruchamiany jest przy dużym obciążeniu układu. Częstotliwość zmienia się też dynamicznie, by chronić CPU przed przegrzaniem.
  • Liczba rdzeni – jest to tzw. liczba procesorów w procesorze, a więc niezależnych od siebie jednostek obliczeniowych, mogących wykonywać w tym samym czasie zupełnie inne zadania. Przeciętnie dobre CPU wyposaża się w co najmniej sześć rdzeni, ale w najlepszych modelach liczba ta może sięgać nawet 32 rdzeni. Należy podkreślić, że z mocy takiej korzystają jednak wyłączenie wybrane programy i gry, które zostały przystosowane do pracy z takimi układami.
  • Liczba wątków – parametr ten jest powiązanych z technologią wielowątkowości. Dzięki jej zastosowaniu pojedyncze rdzenie procesora zachowują się jak kilka osobnych CPU i mogą pracować nad kompletnie różnymi problemami, znacząco przyspieszając pracę peceta. Tutaj także skala wykorzystania tego typu konstrukcji zależy w dużym stopniu od optymalizacji wykorzystywanego oprogramowania. W najtańszych procesorach liczba wątków odpowiada liczbie rdzeni, nie oferują one więc dodatkowego skoku wydajności.
  • Pamięć podręczna – bardzo często określana jako tzw. pamięć cache. CPU używa jej do przechowywania najczęściej używanych danych, którymi dzieli się z pamięcią RAM. Dla przeciętnego użytkownika wielkość pamięci cache nie ma w tej chwili większego znaczenia.
  • TDP – wartość ciepła wyrażona w watach, które procesor generuje przy maksymalnym obciążeniu. Daje ona ogólne rozeznanie o potrzebach energetycznych procesora, co pozwala dobrać odpowiedni zasilacz oraz system chłodzenia.
  • Złącze (socket) – parametr interesujący przede wszystkim właścicieli komputerów stacjonarnych. Konkretne modele procesorów wpinane mogą być tylko do jednego typu gniazda na płycie głównej, decydują więc o zakupie tego komponentu. Jeżeli wymieniamy CPU na już posiadanej płycie, musimy wybrać kompatybilny z nią model.
  • Intel Core vs AMD Ryzen – które procesory są lepsze?

    Procesory Intel czy AMD to od kilku dekad jedyni liczący się producenci procesorów komputerowych. Układy obu marek znajdziemy zarówno w najtańszych, jak i najdroższych laptopach, a także w pecetach stacjonarnych przeznaczonych do pracy biurowej lub w stacjach roboczych i serwerach. Ponieważ obie spółki oferują CPU w każdym przedziale cenowym i wydajnościowym, ich oferta katalogowa jest do siebie dość mocno zbliżona.
    Chociaż niezaprzeczalnym liderem na rynku pozostaje Intel, pod względem technologicznym AMD niezmiennie depcze firmie po piętach, a czasami ją prześciga, oferując konsumentom bardziej innowacyjne czipy.
    intel vs ryzen
    Kwestia wyboru procesorów AMD Ryzen czy Intel Core jest uzależniona w dużej mierze od kilku czynników. Pierwszym z nich są indywidualne preferencje – niektórzy właściciele pecetów preferują korzystanie z produktów tylko jednej firmy. Ponieważ modele obu producentów są do siebie bardzo zbliżone, nie jest to filozofia, na której dużo stracimy, pozwala bowiem zawęzić wybór wybieranych podzespołów.
    Drugim czynnikiem decyzyjnym jest wsteczna kompatybilność, która związana jest z kwestią złączy na płytach głównych komputerów stacjonarnych. Kiedy posiadamy płytę pod procesor Ryzen, znacznie droższym rozwiązaniem jest kupno CPU od Intela, bowiem wiąże się to z większymi wydatkami.
    Trzecia kwestia związana jest z ceną układów. Z reguły układy AMD Ryzen będą nieco tańsze od odpowiedników przygotowanych przez Intela. Dlatego też AMD cieszy się sporym uznaniem wśród osób liczących się z każdym groszem i składających komputery ze średniej lub niższej półki cenowej.
    O wyborze decyduje też oczywiście moc układu. Obaj producenci oferują kilka serii procesorów regularnie odświeżanych o nowe modele, które posiadają oznaczenia wskazujące na ich przeznaczenie. W przypadku Intela są to układy Intel Core i3, i5, i7 oraz i i9, ich odpowiednikami są Ryzeny 3, 5, 7 i 9.
    Procesory Intel Core i3 i Ryzen 3 przeznaczone są do ogólnego użytku i nadają się przede wszystkim do komputerów przeznaczonych do biura i multimediów. Układy Intel Core i5, i7 oraz Ryzen 5 i 7 to propozycje dla graczy oraz osób używających peceta do pracy z większością popularnych programów graficznych, edytorów wideo itd. Modele i9 oraz Ryzen 9 zaprojektowane są z myślą o entuzjastach oraz najbardziej zaawansowanych zadaniach, teoretycznie nie są więc przeznaczone dla przeciętnego Kowalskiego.
    Zdjęcie: Envato Elements