Data publikacji:

Jakie słuchawki dla dzieci? Modele z ograniczonym poziomem głośności i bezpieczeństwa słuchu 

Wybierając słuchawki dla dzieci, powinieneś zwrócić uwagę na modele z ograniczonem poziomem głośności. Dzięki temu twoja pociecha będzie mogła słuchać ulubionych utworów bez obaw o zdrowie. Zobacz nasze podpowiedzi i propozycje najlepszych słuchawek dla dzieci.
słuchawki dla dzieci

Jak wybrać odpowiednie słuchawki dla dzieci?

W dobie wszechobecnej technologii, mediów społecznościowych i urządzeń mobilnych zakup słuchawek dla dziecka wydaje się być naturalny. Jednak wielu rodziców obawia się, że korzystanie z tego typu akcesoriów może uszkodzić słuch małego użytkownika. Rzeczywiście, standardowe słuchawki mogą przekraczać dopuszczalny poziom głośności nawet o 50%! Dziecko nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę, dlatego podczas zakupów należy zwrócić na to szczególną uwagę.  
Na szczęście w sklepach możemy znaleźć słuchawki dedykowane dla dzieci z ograniczonym poziomem głośności, który wynosi 85 dB. Wartości pomiędzy 80-85 dB są uznawane za bezpieczne dla słuchu i porównywalne z hałasem generowanym przez przejeżdżający samochód. Dzięki takiemu ograniczeniu ustawienie maksymalnego poziomu głośności w telefonie, czy tablecie nie spowoduje, że poziom głośności przekroczy dopuszczalną normę. Słuchawki dedykowane dla dzieci są tym samym bezpieczne dla ich słuchu.

Rodzaje słuchawek dla dziecka

To jeden z najważniejszych dylematów podczas wyboru odpowiednich słuchawek dla dziecka. Słuchawki douszne i dokanałowe są niezwykle kompaktowe i charakteryzują się dobrą jakością dźwięku. Jednak ze względu, że są umieszczane bezpośrednio w kanale słuchowym, to lepiej sprawdzą się u starszych użytkowników.
Dla najmłodszych najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem będą słuchawki nauszne. Dzięki dużym nausznikom i miękkiej membranie są one wygodne nawet przy dłuższym użytkowaniu. Dźwięk rozkłada się równomiernie i przy ograniczonym poziomie głośności jest dla młodego słuchacza w pełni bezpieczny.  

Komunikacja w słuchawkach dziecięcych

Do wyboru mamy słuchawki przewodowe, które są tanie i oferują dobrą jakość dźwięku. Jednak złącze minijack 3,5 mm jest usuwane z urządzeń mobilnych, dlatego trzeba pamiętać o dokupieniu odpowiedniej przejściówki z portu USB-C lub Lightning. Alternatywą są słuchawki bezprzewodowe, charakteryzujące się przede wszystkim lepszym komfortem użytkowania. Dziecko nie będzie musiało martwić się poplątanymi kablami, a ich brak da większą swobodę podczas użytkowania.  

Bateria

Jeżeli decydujesz się na zakup słuchawek bezprzewodowych to zwróć uwagę na to jaki oferuje czas pracy na jednym cyklu ładowania. W przypadku słuchawek dousznych czas ten waha się od 5 do około 20 godzin, natomiast w przypadku słuchawek nausznych czas pracy może wynosić nawet 30-40 godzin bez konieczności sięgania po ładowarkę.  

Panel sterowania

Dobre słuchawki dla dziecka powinny być wyposażone w panel sterujący, który pozwoli na regulowanie poziomu głośności, zatrzymywanie oraz wznawianie danych utworów. To dodatek, który w codziennym użytkowaniu jest niezwykle przydatny.
słuchawki dziecięce

Jakość wykonania

Sama jakość wykonania jest bardzo ważna. Słuchawki powinny być wykonane z dobrej jakości tworzywa. Zastosowanie taniego plastiku spowoduje, że po niewielkim upadku konstrukcja ulegnie uszkodzeniu. Warto czasami zastanowić się nad dopłatą kilkudziesięciu złotych, aby mieć pewność, że mamy słuchawki odporne na uszkodzenia.  

Wygląd słuchawek dla dziecka

Dla dziecka najważniejszym parametrem w słuchawkach będzie ich wygląd. Na szczęście wybór jest ogromny i bez problemu znajdziesz słuchawki zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Oprócz różnych wersji kolorystycznych możemy kupić słuchawki z motywami znanymi z bajek czy filmów.  

Waga

Zasada w słuchawkach dla dzieci jest prosta. Im niższa masa, tym lepiej. Dobre modele ważą około 100-120 gramów, co można uznać za dobry wynik. Waga słuchawek nausznych nie powinna przekraczać 200 gramów, aby dziecko mogło nosić je wygodnie.  

Polecane słuchawki dla dzieci

PHILIPS TAK4206BL

To bez wątpienia jedne z najlepszych słuchawek dla dzieci. Producent ograniczył głośność do 85 dB, dlatego jest to model w pełni bezpieczny dla słuchu. Bezprzewodowa konstrukcja i bateria pozwalająca na 28 godzin odtwarzania to niewątpliwie mocne strony. Rodziców z pewnością ucieszy możliwość sterowania słuchawkami za pomocą dedykowanej aplikacji, gdzie możesz ustawić maksymalny limit głośności oraz limit czasu odtwarzania. To idealny model w rozsądnej cenie!  

Manta HDP802BI

Słuchawki bezprzewodowe Manta są dostępne w kilku wersjach kolorystycznych i również mają ograniczenie głośności do 85 dB. Na jednym cyklu ładowania ten model wytrzymuje 8 godzin, ale w przypadku rozładowania można podłączyć do nich standardowy przewód. Producent gwarantuje, że jakość dźwięku stereo ma parametry zbliżone do standardowych słuchawek. Jeśli szukasz niedrogich słuchawek w rozsądnej cenie, to ten model jest dla Ciebie odpowiedni.  

GOGen HBTM32P

Ładne i funkcjonalne słuchawki są dostępne za jedyne 99 złotych. Producent zadbał o ograniczenie maksymalnego poziomu głośności, ale jednocześnie zachował czysty dźwięk i wyczuwalne basy. Miękkie zauszniki są dobrze wyprofilowane, co przekłada się na komfort użytkowania. Wbudowany mikrofon pozwala na prowadzenie rozmów telefonicznych, a wbudowana bateria wytrzyma nawet 15 godzin na jednym cyklu ładowania.  

Techly Kids 3+

Niedrogie słuchawki przewodowe dla dzieci mają również ograniczenie poziomu głośności jednocześnie oferując 30 mm przetworniki pracujące w paśmie 20 Hz - 20 KHz. Przewód o długości 0,9 metra powinien być wystarczający dla młodych użytkowników. Wspiomnieć należy także o rekordowo niskiej wadze wynoszącej tylko 88 gramów. Całość dopełnia charakterystyczne logo Supermana lub Batmana.  

JVC HA-KD7-Z-E

To jedne z najtańszych słuchawek przewodowych w naszym zestawieniu. Mimo tak atrakcyjnej ceny konstrukcja jest bardzo solidna, a do głowy dziecka słuchawki z łatwością dopasujesz dzięki 7-stopniowej regulacji dopasowania. Oczywiście również tutaj mamy ograniczenie poziomu głośności do 85 dB. W zestawie ze słuchawkami znajdują się naklejki, które mogą służyć do ozdobienia. Jeśli szukasz czegoś niedrogiego z dobrą jakością dźwięku, to ten model będzie odpowiedni.  

BuddyPhones Wave Monkey

Słuchawki dla dzieci powyżej 3 roku życia charakteryzują się wysoką jakością wykonania, ale także doskonałymi zabezpieczeniami słuchu. Do wyboru mamy cztery tryby działania. W trybie „Brzdąca” głośność jest ograniczona do 75 dB, natomiast w trynie dziecka do 85 dB. W trybie podróży głośność jest zwiększona do 94 dB podobnie jak w trybie nauki. To sprawia, że słuchawki są idealne zarówno dla młodszych jak i nieco starszych użytkowników.
Producent zdaje sobie sprawę z intensywnego wykorzystywania słuchawek przez dzieci, dlatego zastosował wzmocnione materiały, które chronią przed uszkodzeniami. Dobre wrażenie podtrzymuje bateria pracująca na jednym ładowaniu nawet 18 godzin!  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.