Data publikacji:

Jakie słuchawki do pracy zdalnej wybrać?

Pracujesz zdalnie z domu? W takim razie twoją codziennością z pewnością są konferencje online. Aby nie przeszkadzać reszcie domowników, szukasz dobrych słuchawek? W poniższym poradniku podpowiadamy, jakie słuchawki do pracy zdalnej wybrać. Zastanowimy się, na co zwracać uwagę przy ich wyborze oraz polecimy kilka ciekawych modeli. Zapraszamy do lektury!

Słuchawki do pracy zdalnej - na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Słuchawki do pracy zdalnej to nie to samo, co słuchawki do słuchania muzyki. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, wybierając słuchawki do pracy? Poniżej przyglądamy się bliżej tej kwestii. Jeśli pracujesz zdalnie, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

Mikrofon to podstawa

Jeśli pracujesz zdalnie, to w słuchawkach najważniejszy powinien być dla ciebie mikrofon. Jest on niezbędny podczas wideokonferencji. Oczywiście pracować zdalnie można też bez słuchawek, korzystając z mikrofonu wbudowanego w laptop. Niemniej jednak takie rozwiązanie nie jest dość wygodne. Dlaczego? Ponieważ wtedy wszyscy domownicy słyszą, o czym rozmawiasz, a wszyscy z pracy słyszą z kolei twoje dźwięki dobiegające z domu.
Słuchawki świetnie wygłuszają, a dzięki nim będziecie lepiej słyszeć omawiane na wideokonferencjach założenia. Mikrofon wbudowany w słuchawki gwarantuje z kolei lepszą jakość dźwięku, niż mikrofon wbudowany w laptop. Jeśli pracujesz zdalnie na pełen etat, a wideokonferencje to twoja codzienność, koniecznie kup przewodowe lub bezprzewodowe słuchawki z dobrym mikrofonem.

Łączność słuchawek do pracy zdalnej też jest istotna

Na rynku znajdziesz klasyczne słuchawki przewodowe, ale też te bezprzewodowe. Oczywiście każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy.
Zacznijmy od słuchawek bezprzewodowych. To aktualnie chętnie wybierane rozwiązanie z dwóch względów. Po pierwsze, takie słuchawki można zabrać wszędzie, bez konieczności martwienia się długimi przewodami. Można w nich biegać, jeździć na rowerze i jednocześnie słuchać muzyki lub podcastu. To szalenie wygodne. Najlepsze słuchawki bezprzewodowe na pewno spełnią twoje wymagania. Pytanie nasuwa się jedno – czy w pracy zdalnej słuchawki bezprzewodowe są konieczne?
Nie, ponieważ większość z nas pracuje statycznie, siedząc przy biurku i jednocześnie korzystając z laptopa. Zatem do pracy zdalnej polecamy klasyczne słuchawki z przewodem. Dlaczego? Ponieważ słuchawki z przewodem gwarantują lepszą jakość dźwięku niż te bezprzewodowe. Co więcej, w takich słuchawkach nie ma ryzyka zerwania łączności, kiedy sygnał Bluetooth nie będzie wystarczająco mocny. Nie wspominając już o tym, że w takich słuchawkach nie trzeba pamiętać o ich ładowaniu. Można spędzić długie godziny na rozmowach wideo bez konieczności ich przerywania i ładowania. W pracy zdalnej takie rozwiązanie będzie więc najbardziej praktyczne.

Jakość dźwięku

O jakości dźwięku w danych słuchawkach powie nam parametr dotyczący pasma przenoszenia – wyrażany w Hz. W dobrych słuchawkach do pracy zdalnej pasmo przenoszenia powinno mieć zakres co najmniej od 20 do 20 000 Hz. To absolutne minimum. Oczywiście im wyższy będzie ten parametr, tym lepiej. I pamiętaj, że jakość dźwięku wpływa nie tylko na dźwięki, które słyszysz, ale także na to, jak dany model słuchawek wygłusza i izoluje cię od dźwięków z otoczenia.

Konstrukcja słuchawek

Chodzi o to, jaki rodzaj słuchawek wybrać do pracy zdalnej. Na rynku znajdziesz słuchawki douszne, dokanałowe, a także modele nauszne i wokółuszne. Warto dodać, że tylko te dwa ostatnie modele będą mieć wbudowany dobrej jakości mikrofon, który sprawdzi się właśnie do pracy zdalnej.
A czym tak właściwie różnią się od siebie słuchawki nauszne i wokółuszne? Słuchawki nauszne opierają się bezpośrednio na małżowinach usznych. Z kolei słuchawki wokółuszne są znacznie większe i skonstruowane tak, aby obejmowały całe ucho. Słuchawki wokółuszne znacznie lepiej wygłuszają więc dźwięki z otoczenia. Słuchawki nauszne są dla wielu osób lepszym rozwiązaniem z innego powodu – umożliwiają dobrą wentylację ucha.
Zatem który model wybrać? Wszystko tak naprawdę zależy od twoich indywidualnych preferencji i tego, czego oczekujesz od słuchawek. Jeśli maksymalnego skupienia, to postaw na słuchawki wokółuszne. Jeśli natomiast spędzasz w takich słuchawkach długie godziny podczas wideokonferencji, to być może najlepszą opcją będą słuchawki nauszne.

Długość przewodu

Niezwykle istotna, jeśli do pracy zdalnej zdecydowałeś się wybrać słuchawki przewodowe. Jeśli podczas wideokonferencji chcesz mieć możliwość odejścia nieco dalej od komputera, aby coś sprawdzić, to długi przewód z pewnością się przyda. Długość przewodu dobierz też do swoich własnych preferencji. Jeśli pracujesz w małym pokoju, gdzie wszystko masz tak naprawdę pod ręką przy biurku, to przewód nie musi być aż tak bardzo długi. Ale nie powinien też być za krótki. Po prostu zwróć na to uwagę podczas zakupów.

Jakie słuchawki do pracy zdalnej? Polecane modele

Szukasz dobrych słuchawek do pracy zdalnej? Zerknij do poniższego rankingu. Zestawiliśmy w nim najlepsze słuchawki, które świetnie sprawdzą się właśnie dla osób pracujących z domu.

Słuchawki z mikrofonem do pracy zdalnej nauszne

  • Koss Porta Pro MIC 
  • Audio-Technica ATH-M50X MO
  • Koss UR40 
  • Sony MDR-ZX310R 
  • AKG K 701
  • HiFiMan Sundara

Słuchawki wokółuszne z mikrofonem idealne do pracy zdalnej

  • Audio-Technica ATH-AVC500
  • Sennheiser HD569
Jak widać, wybierając słuchawki do pracy zdalnej, zwracamy uwagę na nieco inne parametry niż podczas wyboru klasycznych słuchawek do słuchania muzyki. Najważniejszy w tym wypadku jest mikrofon oraz to, aby pozostać w stałej przewodowej łączności bez ryzyka zerwania połączenia. A ty, jakich słuchawek używasz do pracy zdalnej?
Zdjęcie: halfpoint / Envato Elements