Data publikacji:

Jakie słuchawki do tabletu wybrać?

Tablety są popularnymi urządzeniami mobilnymi, które dzięki dużemu ekranowi pozwalają korzystać z nich jak z niewielkiego przenośnego komputera albo jak z centrum domowej rozrywki, dzięki któremu możemy bawić się grami, a także oglądać filmy i seriale. Używając sprzętu w drugi sposób, zazwyczaj sięgamy po słuchawki pozwalające skutecznie skupić się na tym, co widzimy na ekranie, i nie przeszkadzać osobom znajdującym się w pobliżu. Podpowiadamy, jakie słuchawki będą dobrym rozwiązaniem.
słuchawki do tabletu

Jakie słuchawki do tabletu?

Decydując się na zakup słuchawek do tabletów, możemy wybierać spośród tysięcy modeli dostępnych w sklepach, począwszy od tych najtańszych za kilkanaście złotych, a skończywszy na najdroższych egzemplarzach za ponad 2000 złotych lub więcej. Bardzo łatwo więc zgubić się w gąszczu sklepowych ofert i wybrać coś odpowiedniego do naszych potrzeb. Aby ograniczyć liczbę produktów na naszej liście zakupów, w pierwszej kolejności zdecydujmy o tym, który typ słuchawek będzie dla nas najlepszy, a także w jaki sposób będą się one komunikować z tabletem.

Jak podłączyć słuchawki do tabletu – lepiej przewodowo czy bezprzewodowo?

Jedną z podstawowych kwestii związanych z wyborem słuchawek do tabletu jest sposób ich podłączania do urządzenia. Wyróżniamy metodę przewodową, wykorzystującą kabel USB lub audio z końcówką mini jack 3,5 mm, albo metodę bezprzewodową opartą na wykorzystaniu połączenia w standardzie Bluetooth, którego używają wszystkie tablety na rynku. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, które należy rozważyć, decydując się na konkretny model słuchawek.

Słuchawki przewodowe do tabletu – zalety i wady

Słuchawki przewodowe pozwalają zapomnieć o problemach z parowaniem sprzętu z tabletem oraz zakłóceniach lub przerywanych połączeniach Bluetooth, które są bardzo częstą przypadłością tych urządzeń i innego sprzętu mobilnego. Połączenie kablowe jest niezawodne i gwarantuje dobry dźwięk niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Niestety jesteśmy ograniczeni długością kabla, a sam przewód może być dość uciążliwy, zwłaszcza gdy intensywnie piszemy lub korzystamy z rysika.

Słuchawki bezprzewodowe do tabletu – zalety i wady

Bezprzewodowe słuchawki wyposażone są we własne baterie i łączą się z tabletem za pomocą połączenia Bluetooth. Dzięki temu nie musimy się martwić o przewody i to, że zapomnieliśmy np. przejściówki z mini jack na USB-C. Sprzęt pozwala też prowadzić rozmowy i nagrywać dźwięk, jeżeli jest wyposażony w mikrofon. Wadą rozwiązania jest oczywiście ograniczony czas pracy.
Jakie będą najlepsze słuchawki bezprzewodowe? Najmniejsze słuchawki wyładowują się już po kilku godzinach zwykłego użytku, musimy być więc stale czujni. W przypadku modeli, które nie pozwalają na jednoczesne słuchanie i ładowanie, nieraz będziemy zmuszeni do przerwania tego, czym się zajmowaliśmy. Atutem modeli bezprzewodowych jest zasięg połączenia, jaki oferują. W każdej chwili możemy oddalić się od urządzenia, cały czas słuchając np. ulubionej muzyki. W przypadku Bluetooth maksymalna odległość wynosi około 10 metrów.
Jeżeli po przestudiowaniu zalet i wad obu rozwiązań nadal mamy wątpliwości, możemy zdecydować się na kompromis. Niektóre słuchawki mogą łączyć się z tabletem zarówno za pomocą kabla, jak i Bluetooth. Funkcji takiej należy się jednak spodziewać wyłącznie pod modelach nausznych, które dzięki większej konstrukcji są w stanie zaoferować możliwość podłączenia przewodu. Część słuchawek połączy się jedynie przez mini jack, co oznacza, że w wielu tabletach niezbędna jest przejściówka z USB, albo za pomocą wejścia micro-USB czy USB-C.

Jaki typ słuchawek do tabletu?

To, jaki typ słuchawek wybierzemy, zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób chcemy używać tabletu. Przyjrzyjmy się zatem dostępnym opcjom wraz z ich wadami i zaletami.

Klasyczne słuchawki douszne i dokanałowe do tabletu

Lepiej wybrać słuchawki douszne czy dokanałowe? Zwykłe przewodowe słuchawki douszne to najtańszy sposób na słuchanie muzyki, granie lub oglądanie filmów na tablecie. Najbardziej podstawowe modele kosztują zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Urządzenia te nie nadają się jednak do użytku przez długie godziny. Ich konstrukcja opiera się na małżowinie usznej, co ma swoje dwie podstawowe wady.
Po pierwsze, nie izoluje zbyt dobrze użytkownika od dźwięków otoczenia, co jest kłopotliwe, gdy chcemy obejrzeć film na tablecie w samochodzie lub miejscu z dużą liczbą osób. Po drugie, nauszna konstrukcja zwiększa prawdopodobieństwo wypadnięcia słuchawek, nawet przy przypadkowym i lekkim pociągnięciu kabla.
Bardziej wymagający konsumenci mogą postawić na droższe modele bezprzewodowe, w cenie powyżej 100 złotych. Podsumowując, słuchawki douszne są jednak przeznaczone przede wszystkim do okazjonalnego użytku i jeżeli planujemy zakładać je na dłuższy czas, lepiej postawić na sprzęt dokanałowy.
Jeżeli chodzi o konstrukcję, słuchawki dokanałowe górują nad dousznymi swoimi parametrami (moc, jakość audio i dodatkowe funkcje), a także komfortem użytkowania. Słuchawki umieszczone są głębiej w kanale ucha, co oznacza, że znacznie skuteczniej blokują dźwięku z zewnątrz, a także nie wypadają nawet wtedy, gdy jesteśmy w ruchu. Pozwala to na osiągnięcie znacznie czystszego dźwięku i głębszych basów. Cechy te sprawiają, że słuchawki są znacznie popularniejsze, co z kolei przekłada się na większy wybór urządzeń w sklepach.
słuchawki nauszne do tabletu

Słuchawki TWS

Modele TWS (ang. true wireless), zwane też earbudsami, to prawdziwy przebój ostatnich lat i bardzo szybko stały się one najczęściej wybieranym typem słuchawek do urządzeń mobilnych. Jeżeli chodzi o kształt, są w zdecydowanej większości urządzeniami dokanałowymi, ale w przeciwieństwie do ich klasycznych wersji zostały całkowicie pozbawione kabli i działają wyłącznie w sposób bezprzewodowy. Są dzięki temu idealnym rozwiązaniem, gdy korzystamy intensywnie z tabletu poza domem, bowiem nie musimy się martwić plączącymi przewodami lub dużymi słuchawkami nausznymi.
Obie słuchawki w modelach TWS wyposażone są we własne baterie, które przeciętnie wytrzymują od 3 do około 6 godzin pracy. Ładujemy je w specjalnym etui, które po kilkunastu minutach zazwyczaj dostarcza im energii na ponad godzinę dalszego działania.
Atutem słuchawek jest ich bardzo niska waga, wygoda użytkowania, a także solidny i mocny dźwięk (konstrukcja dokanałowa). Wadą jest z pewnością to, że bardzo łatwo je zgubić, musimy mieć też pod ręką ich etui, w razie gdy baterie zaczynają się powoli wyczerpywać.
Co ciekawe, większość modeli posiada wbudowane mikrofony, dzięki temu możemy więc prowadzić swobodnie wideorozmowy na tablecie albo wykonywać i odbierać telefony (w sprzęcie z wejściem na kartę SIM).
jakie słuchawki do tabletu

Słuchawki nauszne do tabletu

Słuchawki nauszna to klasyczne urządzenia mające regulowaną opaskę oraz nauszniki, częściowo lub całkowicie zakrywające małżowinę uszną. Największą zaletą tych modeli jest ich duża moc, na którą pozwalają ich rozmiary. Użytkownik może cieszyć się więc świetnymi basami i klarownymi wysokimi tonami. Na obudowie mają często wygodne w użyciu przyciski multimedialne, pozwalające przewijać utwory lub pauzować odtwarzanie. Bezprzewodowe modele oferują natomiast nawet do kilkudziesięciu godzin nieprzerwanej pracy na jednym ładowaniu.
Choć słuchawki nauszne zapewniają ogromny komfort dzięki opcjom regulacji, źle dobrany model może być dość niewygodny. Dlatego też zaleca się przeważnie ich przymierzenie przed zakupem, dotyczy to zwłaszcza tańszych produktów, w których producenci są zmuszeni iść na pewne kompromisy.
Niewątpliwą wadą sprzętu są jego rozmiary. Choć wiele modeli można częściowo składać, w połączeniu z tabletem będą zajmować sporo miejsca w plecaku lub torbie. Najlepiej sprawdza się on więc w domu, kiedy nie musimy martwić się tym problemem.
Zdjęcie: Enavto Elements