Data modyfikacji:

Smar ceramiczny i jego zastosowanie

Unikalne właściwości smaru ceramicznego sprawiają, że okazuje się on niezastąpiony podczas konserwacji rożnego rodzaju urządzeń i elementów maszynowych. W codziennym życiu spotkają się z nim głównie właściciele samochodów, dla których jest on obowiązkowym elementem wyposażenia warsztatu. Przedstawiamy najważniejsze zalety oraz najczęstsze zastosowania smarów ceramicznych.

smary ceramiczne

Czym jest smar ceramiczny?

Smary to substancje zmniejszające tarcie pomiędzy powierzchniami dwóch lub więcej przedmiotów. Od setek lat stosuje się je w najróżniejszych urządzeniach mechanicznych, począwszy od prostych przekładni i kół zębatych w nakręcanych zegarach, a skończywszy na elementach mechanicznych zainstalowanych w silnikach rakiet podróżujących na okołoziemską orbitę.

Najprostsze smary składają się z łatwo pozyskiwanych składników naturalnych, natomiast dokłada formuła najbardziej kompleksowych smarów syntetycznych pozostaje ściśle chronionym sekretem ich producentów. Poza zmniejszeniem tarcia smary przedłużają również życie maszyn, chronią je przed korozją oraz ułatwiają odprowadzanie nadmiernego ciepła wytworzonego przez ich ruchome elementy.

Opisywane tu smary ceramiczne to substancje wysokogatunkowe, które służą do zastosowań profesjonalnych. Na szczęście ich cena nie jest obecnie zbyt wygórowana, tak więc chętnie sięgają po nie nawet amatorzy, którzy używają ich głównie do konserwacji aut.

Zalety smarów ceramicznych

Smary ceramiczne są substancjami przeznaczonymi do stosowania na powierzchniach wykonanych z metalu, narażonych na poważne zużycie mechaniczne oraz termiczne. Ponieważ w ich składzie nie znajdziemy domieszek metali, kompletnie nie przewodzą one ładunków elektrycznych.

Ich formuła oparta na materiałach ceramicznych gwarantuje smarom tego typu niesamowicie dużą odporność na wysoką temperaturę. Utrzymują one swoje właściwości nawet przy temperaturze 1200 stopni Celsjusza, a więc w warunkach, w których topnieje miedź oraz niektóre rodzaje żelaza.

Smary stanowią również świetne zabezpieczanie przed zwykłą korozją oraz tzw. korozją elektrolityczną, będącą wynikiem niechcianych reakcji elektrochemicznych. Poza tym uodporniają chronione powierzchnie przed zgubnym wpływem rożnego rodzaju środków chemicznych (kwasów, soli itd.), wody oraz niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Przeczytaj również, czym jest zabezpieczenie antykorozyjne i jakie wybrać.

Rodzaje smarów ceramicznych

Smary ceramiczne znajdziemy w sklepach w formie klasycznej pasty oraz sprayu. Pastę aplikujemy np. za pomocą zwykłej szmatki.

Spray jest jednak znacznie łatwiejszym i mniej kłopotliwym sposobem na konserwację. Ułatwia on bowiem aplikację smaru, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych lub wymagających dodatkowego rozkręcenia lub rozłożenia innych części mechanicznych. Świetnie sprawdzi się też przy zabezpieczeniu śrub i wkrętów.

Smar ceramiczny i jego zastosowanie. Do czego służy?

Jak już wspomnieliśmy, poza zastosowaniami profesjonalnymi i przemysłowymi, smary ceramiczne stosowane są przede wszystkim w motoryzacji. Do czego służy smar ceramiczny?

Mechanicy używają go do zabezpieczenia najróżniejszych części aut. Najczęściej mowa tu o układzie hamulcowym, w którym smaruje się jego tłoczki i zaciski, mające fundamentalny wpływ na działanie klocków hamulcowych. W tym wypadku smar ceramiczny zyskuje przewagę nad ciągle używanym smarem miedzianym, który z powodu swojego składu może zakłócać działanie elektronicznych systemów bezpieczeństwa jazdy, takich jak ABS. Jeżeli więc zastanawiasz się, co będzie lepsze: smar ceramiczny czy miedziany, odpowiedź w tej sytuacji jest prosta.

Smar ceramiczny przydaje się również w konserwacji układu wydechowego, świec zapłonowych oraz wielu innych części silnika. Poza tym możemy stosować go również swobodnie we wspomnianych już wkrętach i śrubach oraz na praktycznie każdej powierzchni wykonanej z metalu.

Autor: Michał Kułakowski