Data modyfikacji:

Wybieramy smartwatch dla seniora 

Smartwatch dla seniora jest znakomitym wyborem. Elegancki wygląd w połączeniu z zaawansowanymi funkcjami sprawia, że odczytywanie wiadomości, sprawdzanie powiadomień, a także dbanie o zdrowie jest zdecydowanie łatwiejsze. Podpowiadamy, jaki inteligentny zegarek dla seniora warto kupić.

smartwatch dla seniora

Smartwatch dla seniora. Czym powinien się charakteryzować? 

Smartwatch będzie dla seniora bardzo przydatnym narzędziem, które sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Jaki smartwatch dla starszej osoby kupić? W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wielkość koperty. Aby wyświetlane treści były czytelne, dobrym pomysłem jest zakup urządzenia, które będzie miało rozmiar przynajmniej 40 mm. Na rynku bez problemu znajdziesz zegarki dla seniorów z kopertami 46-47 mm.

Dobre smartwatche dla seniora są wykonane z aluminium i szkła odpornego na zarysowania. Warto zainwestować w taki model, ponieważ posłuży on seniorowi znacznie dłużej niż standardowy zegarek z niskiej półki. Dobry zegarek dla seniora powinien mieć opcję wyboru wielu tarcz. W ten sposób posiadacz smartwatcha będzie mógł wybrać odpowiedni wygląd, a także treści wyświetlane na głównym ekranie.

W inteligentnych zegarkach bardzo ważna jest zastosowana bateria. Akumulator o pojemności przynajmniej 300 mAh pozwoli na kilka dni użytkowania bez konieczności sięgania po ładowarkę. Dzięki temu nie trzeba martwić się, że urządzenie ulegnie rozładowaniu w najmniej spodziewanym momencie.

Wbudowany moduł GPS w smartwatchu pozwala na zlokalizowanie seniora w razie potrzeby, ale przede wszystkim gwarantuje bardzo wiarygodne pomiary. Praktycznie każdy inteligentny zegarek zbiera informacje o aktywności fizycznej użytkownika. Na tej podstawie może on podpowiedzieć, co należy zrobić, aby pozostać w dobrej kondycji.

Dla seniora podstawowym elementem wyposażenia powinien być również czujnik odpowiadający za pomiar tętna. To pozwoli na stałe kontrolowanie pulsu. W zaawansowanych modelach znajdziemy również czujnik EKG. Wszystkie dane są wyświetlane na ekranie zegarka lub w dedykowanej aplikacji na smartfonie. Ich obsługa jest bardzo prosta, dlatego z odczytaniem danych nie powinno być większego problemu.

Funkcje dodatkowe w zegarku dla seniora

Wśród wielu funkcji dodatkowych w smartwatchach niezwykle ważną rolę odgrywa sensor sprawdzający jakość snu. Zegarek będzie w stanie ocenić, czy osoba starsza przespała wystarczającą liczbę godzin, a także, jak wyglądały poszczególne fazy snu.

Jeśli zależy ci na tym, aby być w stałym kontakcie z seniorem, to wybierz zegarek z opcją zastosowania karty SIM. W ten sposób będzie można wykonywać połączenia alarmowe, a także komunikować się z bliskimi bez konieczności sięgania po smartfona. To duże udogodnienie!

Czy warto kupić smartwatch dla seniora?

Zdecydowanie tak. Smartwatch bardzo dobrze zastępuje klasyczny zegarek i wprowadza przydatne funkcje. Warto wspomnieć, że urządzenie po połączeniu ze smartfonem jest w stanie wyświetlać powiadomienia o przychodzących połączeniach, a także nowych wiadomościach. Jednak smartwatch to nie tylko gadżet, ale przede wszystkim pomocnik w zadbaniu o odpowiednią kondycję. Monitorowanie aktywności seniora sprawdza się i pomaga w poprawieniu kondycji.

Smartwatch czy smartband? 

Jakie urządzenie wybrać: smartwatch czy smartband? Smartwatche dają użytkownikowi ogromne możliwości. Ich największym minusem tak naprawdę jest cena. Za dobrej klasy zegarek trzeba zapłacić przynajmniej 400-500 złotych. Modele z zaawansowanymi funkcjami to wydatek rzędu od 1000 zł nawet do 2000 złotych.

Dobrą alternatywą są smartbandy, czyli niewielkie inteligentne opaski. Ich funkcje może nie są tak imponujące, ale do monitorowania aktywności sprawdzają się doskonale. Opaski fitness dodatkowo są dużo lżejsze, dlatego senior praktycznie nie poczuje jej na swoim nadgarstku.

Solidny smartband dla seniora można kupić już za około 100-150 złotych. Jeśli zależy ci wyłącznie na podstawowych funkcjach i monitorowaniu aktywności, to taki zakup będzie bardzo dobry.

Polecane smartwatche dla seniora

Xiaomi Amazfit GTS 

Xiaomi Amazfit GTS to solidny smartwatch do 500 zł dysponujący 1,65-calowym wyświetlaczem. Obudowa wykonana z akuminium jest wodoodporna do 5 ATM. Urządzenie ma zaawansowany czujnik optyczny Biotracker Huami, który niezwykle precyzyjnie mierzy aktualne tętno. Dodatkowo zegarek jest w stanie pracować na jednym ładowaniu nawet 14 dni.

Apple Watch 5 

Apple Watch 5 nie należy do najtańszych zegarków, jednak warto w niego zainwestować chociażby ze względu na zaawansowane funkcje. Oprócz bardzo dokładnego czujnika pomiaru tętna, urządzenie ma czujnik EKG, który dokładnie sprawdza rytm serca. W ten sposób w przypadku nieprawidłowości użytkownik zostanie o nich poinformowany.

Wśród bardzo ciekawych opcji smartwatcha znajduje się funkcja wykrywania upadku. Jeśli osoba starsza przewróci się, to zegarek wykona połączenie alarmowe. To bardzo przydatne rozwiązanie!

Xiaomi Mi Band 4 

Xiaomi Mi Band 4 to jedna z tańszych i jednocześnie lepszych inteligentnych opasek fitness dla seniora. Niewielkie urządzenie ma wyświetlacz o przekątnej 0,95 cala, który pokazuje aktualną godzinę, a także liczbę pokonanych kroków. Producent zapewnia ogromną liczbę tarcz, które można dodatkowo personalizować. Na pokładzie nie zabrakło również czujnika tętna, a także systemu monitorowania snu.

Polar Vantage 

Polar Vantage jest przeznaczony dla osób aktywnych, jednak w rękach seniora również sprawdzi się doskonale. Zaawansowany pomiar tętna z nadgarstka dostarcza wiarygodnych informacji na bieżąco. Duży wyświetlacz 1,2 cala gwarantuje doskonałą czytelność.

Autor: Bartłomiej Mazurek