Data publikacji:

Jaki smartwatch z NFC do 500 zł wybrać?

Obecnie coraz więcej osób polega na technologii NFC, która używana jest przede wszystkim do wykonywania szybkich dotykowych płatności. Z zalet NFC pozwalają nam skorzystać przede wszystkim urządzenia mobilne, takie jak smartfony, smartwatche i smartbandy. Jeszcze kilka lat temu moduły NFC montowane były wyłącznie w bardzo drogich i premiowych modelach sprzętu, dziś stają się one powoli standardem, także wśród produktów z niższej półki cenowej. Radzimy zatem jak znaleźć tani smartwatch z NFC.
Smartwatch pay by NFC

Co to jest NFC?

Smartwatch z płatnościami to niezwykle przydatny gadżet. Czym jest system NFC i jak działa? Trzy litery w nazwie NFC są skrótem od angielskiej nazwy Near Field Communication, którą można w przybliżeniu przetłumaczyć na „komunikację zbliżeniową”. Sprzęt wspierający technologię NFC ma wbudowany niewielki chip, pełniący rolę anteny nadawczej i odbiorczej dla słabego sygnału radiowego.
Urządzenia z chipami tego typu mogą komunikować się ze sobą za pośrednictwem dedykowanego oprogramowania. Zasięg fal radiowych NFC nie przekracza kilkudziesięciu milimetrów, co gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych, utrudniając ich przechwycenie przez osoby trzecie.

Jak korzystamy z NFC w zegarku?

W tej chwili technologii NFC używa się przede wszystkim do wykonywania płatności zbliżeniowych. Instalując na zegarku lub innym sprzęcie specjalną aplikację, połączoną z naszym kontem bankowym lub kartą, możemy finalizować transakcje pieniężne w obsługujących NFC terminalach płatniczych, a także szybko przekazywać pieniądze znajomym lub rodzinie.
Płatności zbliżeniowe NFC pozwalają oszczędzić czas, zwłaszcza zabieganym i aktywnym osobom, które nie chcą przy każdych zakupach wyciągać portfela lub telefony z plecaka lub torebki, wystarczy tylko urządzenie na nadgarstku, które zbliżamy do czytnika terminalu.
Technologia NFC służyć może też do wielu innych celów, wszystko zależy tutaj od oprogramowania. W wielu krajach możemy na naszym urządzeniu zapisać bilet komunikacji publicznej, wejściówkę na koncert, albo dane identyfikacyjne, których użyjemy przy drzwiach lub bramce do biura, magazynu i innego strzeżonego budynku. Co więcej, liczba sposobów, w jaki moduły NFC są wykorzystywane w naszym codziennym życiu stale rośnie.

NFC w urządzeniu mobilnym – o czym należy pamiętać?

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kompatybilność smartwatcha NFC z popularnymi systemami płatności bezdotykowej. Kwestia ta przyprawia o ból głowy wielu posiadaczy sprzęt tego typu. Okazuje się bowiem, że istnieje wiele obostrzeń w tym względzie, tak więc niektóre urządzenia, choć posiadają moduł NFC, nie będą działały z naszą kartą bankową.
Wynika to z kilku przyczyn, głównie sprowadzają się one do regulacji prawnych i umów podpisywanych pomiędzy twórcami oprogramowania, firmami wydającymi karty płatnicze, a także bankami i producentami zegarków.
Najbardziej uniwersalne są systemy Google Pay oraz Apple Pay (wyłącznie sprzęt firm Apple). Google Pay nie znajdziemy jednak w produktach wielu znanych marek, takich jak Samsung (aplikacja Samsung Pay), Xiaomi (Xiaomi Pay), Garmin (Garmin Pay), Fitbit (Fitbit Pay) i Huawei (Huawei Pay). Programy, z których korzystają zegarki tych producentów, często współpracują jedynie z częścią banków w Polsce lub działają w bardzo specyficznych sytuacjach. Zawsze sprawdzajmy więc, co oferuje każde urządzenie.

Czy znajdziemy smartwatche z NFC w cenie do 500 złotych? Jaka jest alternatywa?

Przeglądając ofertę smartwatchy do 500 złotych, zauważymy niestety, że większość modeli dostępnych w polskich sklepach pozbawiona jest modułu NFC. W tym przedziale cenowym dominują bowiem produkty chińskich producentów, które albo blokują tą funkcję, albo oferują ją w bardzo ograniczonym zakresie. Wybieramy więc z bardzo ograniczonej liczby urządzeń.
Jeżeli szczególnie zależy nam na płatnościach zbliżeniowych dobrą alternatywą będzie postawienie na inteligentne opaski. Mają one w większości identyczne funkcje (czujniki biometryczne itd.), co zegarki w podobnej cenie, a różnią się od nich przede wszystkim wyglądem zewnętrznym oraz stosunkowo mniejszym wyświetlaczem. Wśród opasek do 500 zł znajdziemy znacznie szerszy wybór modeli z NFC, w tym wspierających najpopularniejszy system płatności Google Pay.

Smartbandy i Smartwatche z NFC do 500 złotych – polecane modele

Fitbit Versa 2

Elegancki smartwatch z NFC w cenie do 500 złotych. Urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz AMOLED o przekątnej, a także cały standardowy zestaw funkcji treningowych oraz pomiarowych, pozwalających poznać tętno oraz jakość snu użytkownika. Płatności zbliżeniowych dokonujemy z pomocą usługi Fitbit Pay.

Xiaomi Mi Band 6

Wielofunkcyjny smartband z NFC, dostępny w cenie do 500 złotych. Dzięki zestawowi czujników biometrycznych z urządzenia skorzystają zarówno miłośnicy uprawiania sportu, jak i osoby dbające o zdrowie. Płatności zbliżeniowe dokonujemy dzięki dedykowanej aplikacji Xiaomi, która obsługuje jednak wyłącznie karty wydane przez Mastercard. Sprawdź także nasze porównanie Mi Band 7 vs Mi Band 6.

Xiaomi Mi Watch

Smartwatch do codziennego użytku z wyświetlaczem o przekątnej 1,39 cala. Poza standardowymi czujnikami biometrycznymi, sprzęt pozwala też na sprawdzenie poziomu natlenienia krwi. Urządzenia ma w sumie 117 trybów treningowych. Dodatkową zaletą jest obecność nawigacji GPS.

Fitbit Charge 4

Smartband z NFC do 500 złotych z wyświetlaczem o przekątnej 1,56 cala. Świetnie sprawdzi się na nadgarstkach osób lubiących ruch i zwracających uwagę na zdrowy tryb życia. Płatności dokonujemy z pomocą Fitbit Pay.
Zdjęcie: Envato Elements