Data publikacji:

Sony Xperia 10V czy Sony Xperia 10 IV? Czy warto dopłacić do nowszej wersji?

Sony Xperia 10 V czy Sony Xperia 10 IV to kompaktowe smartfony, które na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się specyfikacji obu modeli i odpowiedzieć na pytanie, czy warto dopłacać do nowszej wersji.
Sony Xperia 10 IV

Ekran i obudowa

Spoglądając na oba smartfony, można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z dwoma identycznymi modelami. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach i w tym wypadku dokładnie tak jest. Zacznijmy jednak od podobieństw.
Oba modele korzystają z wyświetlaczy OLED z rozdzielczością 1080x2520 px. Szkoda, że żaden z modeli nie ma wyższej niż 60 Hz częstotliwości odświeżania. Sony Xperia 10 V ma ekran o wielkości 6,1 cala, natomiast poprzednia generacja wykorzystuje wyświetlacz w rozmiarze 6 cali. W praktyce te różnice nie są w żaden sposób odczuwalne i wrażenia z użytkowania obu modeli są praktycznie takie same.  
Producent zdecydował się w Xperii 10 V zwiększyć jasność aż o 50%. To sprawia, że nowy model lepiej poradzi sobie z odtwarzaniem treści w pełnym słońcu.   
Obudowy wykonano z tworzywa i w Xperii 10 V waga całej konstrukcji wynosi 159 gramów, co jest wartością niższą o 2 gramy niż w przypadku poprzednika. Oba telefony są zabezpieczone przed wodą i pyłem zgodnie z certyfikatem IP65/68. W bocznym przycisku umieszczono czytnik linii papilarnych. Małym zaskoczeniem może być obecność złącza słuchawkowego minijack 3,5 mm. Smartfony Sony korzystają z głośników stereofonicznych wysokiej jakości.  
W tej części naszego porównania trudno o wskazanie zwycięzcy, ponieważ oba modele oferują podobną jakość zarówno obrazu, jak i wykonania.  

Procesor, pamięć RAM i bateria

Pod obudową Xperii 10 V nie zmieniło się nic i smartfon korzysta z takich samych podzespołów jak Xperia 10 IV. Sercem urządzeń jest procesor Qualcomm Snapdragon 695 5G, który współpracuje z 6 GB pamięcią RAM. Sony Xperia 10 V jest po raz pierwszy dostępna w konfiguracji z 8 GB pamięcią RAM, co powinno mieć nieznaczny wpływ na zwiększenie płynności działania. Oba modele mają 128 GB pamięci wewnętrznej oraz działają w oparciu o system operacyjny Android 13.  
Mocną stroną telefonów jest bateria o pojemności 5000 mAh, która powinna wystarczyć na półtora dnia normalnego użytkowania. Akumulator w Xperii 10 IV sprawdził się bardzo dobrze, dlatego taki ruch ze strony producenta nikogo specjalnie nie dziwi. Wrażenia z użytkowania obu smartfonów będą identyczne. Szkoda, że producent nie zdecydował się na umieszczenie nowszej jednostki, która z pewnością zapewniłaby dodatkową moc obliczeniową.  

Aparaty fotograficzne

Największe różnice pomiędzy smartfonami tkwią w aparatach fotograficznych. Zacznijmy na początek od Xperii 10 IV, która korzysta z 12-megapikselowego aparatu głównego dysponującego obiektywem f/1.8. Dodatkowo mamy 8-megapikselowy teleobiektyw z 2-krotnym przybliżeniem optycznym, a całość dopełnia 8-megapikselowa kamera szerokokątne ze światłem f/2.2. Z przodu natomiast pojawił się aparat 8 Mpix ze światłem f/2.0.  
Nowa Xperia 10 V korzysta z nowej matrycy 48-megapikselowej o wielkości 1/2.0 cala. Obiektyw ma światło f/1.8 i dodatkowo jest stabilizowany optycznie. Tutaj jakość wykonywanych fotografii z pewnością będzie lepsza pod względem szczegółowości obrazu. Dwa pozostałe aparaty nadal korzystają z 8-megapikselowych matryc ze światłem f/2.2. To oznacza, że dwa obiektywy są identyczne jak w poprzedniej generacji.  
Xperia 10 V wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania scenerii, warunków i obiektu. Na tej podstawie aparat automatycznie dobiera optymalne ustawienia. Algorytm został dopracowany i zdjęcia powinny wychodzić jeszcze lepiej. W przypadku selfie udoskonalono rozmycie tła, dlatego zdjęcia tego typu powinny mieć naturalny wygląd. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja polegająca na pokazaniu dłoni do obiektywu, wówczas zostanie automatycznie uruchomiony 2-sekundowy wyzwalacz.  

Sony Xperia 10 V czy Sony Xperia 10 IV? Czy warto dopłacić do nowszej wersji?

Trzeba przyznać, że w dawno nie było tak wyrównanego pojedynku w naszym zestawieniu. Sony Xperia 10 V vs Xperia 10 IV to telefony łudząco do siebie podobne. Tak naprawdę trudno doszukać się tutaj większych zmian, które sprawiłyby, że dany model byłby wyraźnie lepszy. Na pewno przewagą piątej generacji jest lepszy aparat główny. Dzięki niemu będziesz w stanie robić bardziej szczegółowe zdjęcia niezależnie od warunków oświetleniowych. Pozostała specyfikacja jest taka sama.  
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia ceny. Sony Xperia 10 V została wyceniona na kwotę 2199 złotych. Xperia 10 IV, gdy była jeszcze dostępna w sklepach, kosztowała mniej więcej tyle samo. Producent ten model wycofuje z oficjalnej sprzedaży, dlatego warto polować na okazje! Nową Xperię 10 IV w kolorze lawendy kupisz za 1649 złotych. Za taką cenę warto wówczas postawić na starszy model. Jeśli jednak nie uda Ci się go znaleźć, to Sony Xperia 10 V również będzie bardzo dobrym wyborem.  
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.