Data publikacji:

Wybieramy spiralizer do warzyw. Jak zrobić warzywny makaron?

Spiralizer do warzyw to urządzenie, które pozwala zrobić pyszny i zdrowy makaron z cukinii, marchewki czy ogórka. Jeśli jesteś na diecie lub po prostu chcesz zdrowo się odżywiać, koniecznie wypróbuj ten gadżet. Jaki model wybrać? Jak zrobić warzywny makaron? Sprawdź w artykule.

spiralizer do warzyw

Spiralizer do warzyw – do czego służy?

Zastanawiasz się, które gadżety do kuchni będą odpowiednie? Spiralizer do warzyw to nowoczesne urządzenie, które służy do krojenia produktów na długie i cienkie paski czy serpentyny. Występuje w postaci ręcznej lub automatycznej. W każdym przypadku ma otwór do wkładania warzyw oraz wymienne tarcze z ostrzami, dzięki którym stworzysz warzywne spirale różnej grubości i kształtu.

Urządzenie jest doskonałą opcją dla wszystkich osób na diecie. Pozwala bowiem stworzyć warzywny makaron, którego z powodzeniem można używać zamiast tradycyjnej pasty. Jest mniej kaloryczny i dużo zdrowszy, a wymieszany z sosem czy dodatkami bez problemu zastępuje klasyczne tagliatelle czy spaghetti.

Jak wybrać spiralizer do warzyw?

Zanim zdecydujesz się na konkretny spiralizer do warzyw, zwróć uwagę na kilka parametrów.

Rodzaj ostrzy

Najważniejszą kwestią jest rodzaj ostrzy. Chcesz przyrządzać jarzynowe spaghetti, tagliatelle, a może i to, i to? Wiele modeli ma wymienne tarcze, które pozwalają kroić produkty na paski różnej grubości. Warto, aby były zrobione ze stali nierdzewnej.

Ręczne czy automatyczne?

Drugim istotnym parametrem jest sposób użytkowania. Ręczny spiralizer do warzyw jest zazwyczaj wyposażony w rączkę, którą należy kręcić, aby uzyskać makaron. W automatycznym wystarczy nacisnąć guzik, a jarzyny zetrą się same. Sprawdź także, czy urządzenie ma pojemnik, a jeśli tak, to jakiej jest wielkości.

Inne funkcje

Na koniec zwróć uwagę na dodatkowe funkcje, np. łatwość przechowywania czy możliwość mycia w zmywarce.

Polecane spiralizery do warzyw

Jaki spiralizer do warzyw wybrać? Sprawdź nasz ranking produktów popularnych na Ceneo.pl!

Oxo – Krajalnica spiralna do warzyw 11151400MLNYK

Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmuje spiralizer do warzyw z serii Oxo Good Grips. Produkt wyposażony jest w trzy kolorowe ostrza, które umożliwiają przyrządzenie warzywnego makaronu różnego rodzaju – spaghetti, fettucine oraz plastrów. Wygodna przyssawka gwarantuje stabilność użytkowania. Dodatkowo części krajalnicy można myć w zmywarce.

Kuchenprofi – Krajalnica dekoracyjna do warzyw 1310202200

Spiralizer do warzyw marki Kuchenprofi to kolejne świetne urządzenie, które umożliwia przygotowanie warzywnego makaronu o czterech różnych grubościach: 1,2x2 mm, 1,2x2,5 mm, 3x3 mm oraz 4,6 mm. Wygodny uchwyt na warzywa sprawia, że użytkowanie krajalnicy jest proste i przyjemne.

Kitchen Craft – Krajalnica spiralna do warzyw Kcspiral

Trzecie miejsce w naszym zestawieniu zajmuje spiralizer do warzyw marki Kitchen Craft. Urządzenie ma 3 wymienne ostrza ze stali nierdzewnej, które umożliwiają przygotowanie trzech rodzajów warzywnego makaronu: cienkich spiralek, grubszych spiralek oraz szerokich wstążek. Ponadto krajalnica jest wyposażona w 4 przyssawki oraz wygodną rączkę.

DOMO – Spiralizer do warzyw DO9171SP

Spiralizer do warzyw marki DOMO to urządzenie o innowacyjnym systemie działania. W tym przypadku warzywa wkłada się od góry do specjalnej tuby, w której znajdują się ostrza. Dzięki temu cukinia czy marchewka nie wypadają z urządzenia podczas ścierania.

Gotowe spirale natomiast spadają do specjalnego pojemnika umieszczonego na dole. Krajalnica DOMO wyposażona jest w 3 tarcze – do przygotowania wąskiego makaronu, makaronu spaghetti oraz makaronu tagliatelle (wstążki). Części spiralizera można myć w zmywarce.

Lurch – Spiralizer, krajalnica spiralna 10317

Kolejne miejsce w naszym zestawieniu zajmuje spiralizer do warzyw marki Lurch. Produkt wyposażony jest w 3 ostrza – do spirali, spaghetti o grubości 2 mm i spaghetti o grubości 3 mm. Dzięki nóżkom zakończonym antypoślizgowymi przyssawkami, użytkowanie krajalnicy jest łatwe i przyjemne.

Tescoma Handy – Spiralizer do warzyw i owoców 643612.00

Tescoma Handy to spiralizer do warzyw o kompaktowej budowie. Po zakończonej pracy można wygodnie go złożyć, dzięki czemu zajmuje w kuchni niewiele miejsca. Jest wyposażony w 3 ostrza, które umożliwiają przygotowanie trzech rodzajów warzywnego makaronu – spirali, wstążek oraz nitek. Urządzenie można myć w zmywarce, a mocna przyssawka na spodzie gwarantuje stabilność podczas użytkowania.

Zassenhaus – Spiralizer do warzyw Easy Cut (71993)

Spiralizer do warzyw marki Zassenhaus to wszechstronne urządzenie wyposażone aż w 5 różnych ostrzy. Pozwalają one na przygotowanie warzywnych spirali i wstążek, a także obieranie jarzyn i owoców oraz wycinanie gniazd nasiennych. Ma nowoczesny, elegancki wygląd. Pokrojone warzywa spadają do płaskiej miski, a antypoślizgowe stopki zapewniają bezpieczeństwo.

Lurch – Ręczny spiralizer do warzyw Tango

Ręczny spiralizer do warzyw Tango to kolejny w naszym rankingu produkt marki Lurch. Ten niewielki sprzęt przypomina nieco wyglądem wielką temperówkę. Jest wyposażony w ostrze umożliwiające przygotowanie warzywnych spirali. Długa rączka umożliwia powieszenie go na kuchennej ścianie. Jego niewątpliwą zaletą jest niska cena.

KitchenAid – Przystawka spiralizer do miksera 5KSM1APC

Ostatnim produktem w naszym rankingu jest przystawka do kultowego miksera KitchenAid, dzięki której wyczarujesz warzywny makaron oraz inne ciekawe kształty z jarzyn. Spiralizer wyposażony jest w 4 wykrojniki z obieraczką, które gwarantują 9 wariantów krojenia, wydrążania i obierania warzyw – w tym również warzywne wstążki i spaghetti. Produkt współpracuje z wszystkimi stojącymi mikserami KitchenAid.

Jak zrobić warzywny makaron?

Warzywny makaron najlepiej wychodzi z podłużnych jarzyn, takich jak cukinia, marchewka czy ogórek. Aby go przygotować, umyj produkt i włóż go do otworu krajalnicy. Następnie, w zależności od modelu, wciśnij przycisk lub „zetrzyj” warzywo, obracając rączką.

Gotowe paski podsmaż na oliwie lub oleju, dopraw do smaku i wymieszaj z ulubionymi dodatkami. Możesz też użyć ich na surowo, tworząc lekką sałatkę. Warto poszukać inspiracji na potrawy w książkach kucharskich z przepisami ze spiralizera. Smacznego!

Autorka: Olga Wacholc