Data publikacji:

Statyw fotograficzny do aparatu – jaki wybrać?

Statyw do aparatu to podstawowe akcesorium każdego miłośnika fotografii. Dzięki niemu będziesz mógł robić jeszcze lepsze zdjęcia nie tylko po zmroku. W tym poradniku podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru statywu, a także jaki model będzie dla ciebie najlepszy. 

statyw do aparatu

Na co zwracać uwagę podczas wyboru statywu do aparatu? 

Statyw do aparatu sprawdza się przede wszystkim przy fotografii nocnej, jak i krajobrazowej. Stabilne podparcie, praktycznie wyklucza występowanie poruszeń na zdjęciach. Dzięki temu możesz wykonywać ujęcia z długim czasem naświetlania.

Statyw sprawdza się również do wykonywania zdjęć grupowych. Nie musisz już prosić przechodniów, aby zrobili wam wspólne zdjęcie. Wystarczy ustawić aparat i skorzystać z funkcji samowyzwalacza. 

Sprawdź również: jaki tani aparat na wakacje wybrać
 
Czym powinien charakteryzować się dobry statyw? Przede wszystkim powinien gwarantować stabilne podparcie dla aparatu. Jeśli kupisz model nieprzystosowany do twojego modelu, wówczas istnieje spore ryzyko, że dojdzie do przechylenia.

W ostateczności może dojść do uszkodzenia sprzętu. Najważniejsze, aby sprawdzić maksymalny udźwig statywu. Taka wartość pozwoli określić, czy aparat z najcięższym obiektywem nie będzie się przechylał. 

Jeśli posiadasz kompaktowy aparat cyfrowy, bądź fotografujesz smartfonem, to warto wybrać mini statyw. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Nie musisz wybierać dużego i masywnego statywu. Mini statywy do aparatów kompaktowych są także lżejsze i mniejsze. Dzięki temu spokojnie schowasz go do przegrody w plecaku lub torbie. 

Warto również sprawdzić, jaką maksymalną oraz minimalną wysokość osiąga statyw po rozłożeniu. To ważne, ponieważ będziesz wiedział, z jakiej perspektywy możesz robić zdjęcia z wykorzystaniem statywu. 

Mówiliśmy już dopuszczalnej masie aparatu, jednak nie należy zapominać o całkowitej wadze samego statywu. Jeśli planujesz długie wycieczki z aparatem, to wybierz lekką konstrukcję wykonaną z aluminium lub włókna węglowego. Zbyt ciężki statyw będzie tylko niepotrzebnym obciążeniem. 

Polecane statywy do aparatów

Poniżej przedstawiamy najlepsze statywy do aparatów fotograficznych. Wybraliśmy propozycje w kilku różnych wariantach cenowych. Zarówno amatorzy, jak i bardziej wymagający fotografowie znajdą dla siebie coś odpowiedniego. 

Genesis Base ABT Kit – świetny stosunek jakości do ceny 

Jeden z najpopularniejszych statywów dostępnych na Ceneo.pl oferuje doskonały stosunek jakości do ceny. Maksymalny udźwig wynoszący 10 kg sprawia, że zamontujesz na tym statywie praktycznie każdy aparat. Maksymalna wysokość wynosi 146,4 cm, co pozwala na wygodne robienie zdjęć. Zdecydowanie warto zainteresować się tym modelem. 

Joby Gorillapod 3K – uwolnij kreatywność

Mini statyw do aparatu jest doceniany przede wszystkim za możliwości, jakie oferuje. Giętkie nogi umożliwiają przymocowanie na praktycznie dowolnej powierzchni.

Oznacza to, że aparat możesz ustawić na drzewie, poręczy, ale również na normalnej płaskiej powierzchni. To idealny wybór do fotografowania smartfonem oraz aparatem cyfrowym. Statyw w wersji mini został wykonany z bardzo dobrych materiałów. 

Manfrotto MT055XPRO3 – dla wymagających 

Topowy producent statywów przygotował model skierowany do wymagających użytkowników. Prezentowany statyw ma udźwig wynoszący 9 kg.

Mimo że statyw osiąga wysokość 140 cm, to po złożeniu pozostaje kompaktowy i to jest jego największą zaletą. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja Easy Link umożliwiająca podpięcie lampy błyskowej czy smartfona. 

Benro Slim AL Travel Kit – lekki i poręczny statyw do aparatu 

Benro Slim Travel to seria stworzona dla osób, które dużo podróżują. Maksymalny udźwig w przypadku tego modelu wynosi 4 kg, dlatego jest to statyw dedykowany do aparatów bezlusterkowych oraz lustrzanek z szerokokątnymi obiektywami.

Blokady magnezowe w statywie umożliwiają zablokowanie wysokości w trzech pozycjach. To bardzo solidny statyw do aparatu dostępny w rozsądnej cenie.