Data publikacji:

Jaki statyw do smartfona wybrać? 

Nowoczesne smartfony, dzięki zaawansowanym technologiom, mogą służyć jako pełnoprawny aparat fotograficzny. Statyw jest jednym z tych akcesoriów, który znacznie zwiększa możliwości fotografowania. Jeżeli chcesz robić lepsze selfie, a także zdjęcia z długim czasem naświetlania, to ten poradnik jest dla ciebie! Zobacz, jaki statyw do smartfona wybrać.

statyw do smartfona

Dlaczego warto wybrać statyw do smartfona? 

Statyw to jedno z podstawowych elementów wyposażenia fotografów. Mogłoby się wydawać, że takie akcesorium do smartfona nie będzie przydatne. Jednak nic bardziej mylnego!

Statyw do smartfona pełni wiele funkcji i w codziennym użytkowaniu jest niezwykle przydatny. Przede wszystkim za pomocą statywu będziesz mógł komfortowo wykonać zdjęcie grupowe, a nawet selfie. Nie musisz już pytać przypadkowych przechodniów, czy zrobią ci wymarzone zdjęcie.

Statyw bardzo dobrze sprawdza się podczas fotografowania z długimi czasami naświetlania. W trybie manualnym aparatu w telefonie można skorzystać z takiej opcji. Dzięki temu efektownie rozmyjesz wodę, a także ruch samochodów. Statywy do smartfonów są stosunkowo niewielkie, dlatego można je bez problemu ze sobą zabrać do torby czy plecaka.

Jaki statyw do smartfona na wakacje? 

Podczas wakacyjnego wyjazdu z pewnością będziesz chciał zrobić wiele pamiątkowych zdjęć. Idealnym rozwiązaniem na takie okoliczności jest selfie stick z opcją statywu. To dobry kompromis, który pozwala na wykorzystanie statywu tylko w określonych sytuacjach. Regulowany wysięgnik umożliwi zrobienie dobrego zdjęcia za pomocą przedniej kamery.

Jaki statyw do smartfona dla mobilnych fotografów? 

Mobilni fotografowie potrzebują nieco solidniejszego statywu, który pozwoli im na łapanie upragionych kadrów. Takie miniaturowe statywy charakteryzują się dobrą stabilnością. Zazwyczaj nie mają one regulowanych nóżek.

Jeśli nie chcesz się schylać do wykonania fotografii, to warto pomyśleć nad standardowym statywem. Smartfony są niezwykle lekkie, dlatego maksymalny udźwig takiego statywu nie musi być duży. Jeśli będziesz chciał w przyszłości zamocować swój aparat na nim, to również będziesz miał taką możliwość.

Statyw czy gimbal do smartfona? Co wybrać do filmowania? 

O ile do wykonywania zdjęć statyw jest najlepszym wyborem, o tyle do filmowania mamy jeszcze jedną alternatywę. Gimbal to niewielkie urządzenie, które ma za zadanie stabilizować telefon podczas filmowania. Zwykle odbywa się to w trzech płaszczyznach, dlatego nawet podczas biegania obraz wygląda świetnie.

Cena gimbala jest nieco wyższa niż standardowego statywu do telefonu, ale jeśli planujesz nagrywanie materiałów wideo, to jest to absolutnie najlepszy wybór. Do wykonywania zdjęć gimbal raczej nie sprawdzi się, ponieważ nie ma on opcji postawienia tak, jak ma to miejsce w statywach.

Polecane statywy do smartfonów

Manfrotto Pixi 

Miniaturowy statyw renomowanej firmy fotograficznej jest idealnym wyborem do smartfonów, a także lekkich aparatów cyfrowych. Pixi został wykonany z kompozytu Adapto oraz aluminium. To przekłada się na jego dużą wytrzymałość.

Nogi rozkładają się pod dwoma różnymi kątami. Maksymalna wysokość wynosi 19,5 cm, natomiast minimalna jedyne 6 cm. Ten statyw bez problemu będziesz mógł schować do kieszeni. W zestawie nie ma mocowania do telefonu, jednak można je dokupić bez większego problemu.

Joby Gorilla Pod STAND 

Statywy marki Joby są jednymi z najpopularniejszych, ponieważ mają elastyczne nogi, które można przymocować do rozmaitych powierzchni. Model Stand został zaprojektowany z myślą o smartfonach, dlatego będzie on idealnie współgrał z praktycznie każdym urządzeniem.

Maksymalna wysokość statywu wynosi 91 mm. Dodatkowo Joby Gorillapod może być wykorzystany jako selfie stick. Za około 100 złotych to znakomity i niedrogi wybór!

Fotopro RM-95 

Niedrogi statyw jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych. Elastyczne nogi zostały pokryte pianką, która dodatkowo wzmacnia uchwyt podczas mocowania na drzewie, czy barierkach. Dedykowany uchwyt na telefon jest w stanie maksymalnie udźwignąć 500 gramów, co spokojnie wystarczu przy większości telefonów. 

Ulanzi selfie stick MT 08

Selfie stick z opcją statywu to idealne rozwiązanie dla osób, które korzystają z przedniego, jak i tylnego aparatu w smartfonie. Rozciągany monopod maksymalnie może mieć 23 cm długości. System szybkiego blokowania nóżek zachowuje stabilność podczas robienia zdjęć. Ulanzi selfie stick ma mocowanie do kamer sportowych, ale do telefonów również będzie on dobrym wyborem. 

Hama ministatyw FlexPro 

Miniaturowy statyw firmy Hama idealnie sprawdzi się nie tylko przy telefonach, ale również przy kamerach sportowych. Giętkie nogi są bardzo wytrzymałe i po dobrym zamontowaniu spokojnie utrzymają telefon na właściwym miejscu. 

Xiaomi Mi Selfie Stick Tripod 

Jeden z chętniej wybieranych selfie sticków wyróżnia się świetną jakością wykonania, a także ogromnymi możliwościami. Głowica statywu jest obracana w 360 stopniach, natomiast dedykowany uchwyt bardzo stabilnie trzyma nawet duże telefony.

Mocną stroną tego modelu jest odczepiany pilot na Bluetooth. Wystarczy połączyć się z urządzeniem, aby za pomocą jednego przycisku wykonać zdjęcie. To dobre rozwiązanie do zdjęć grupowych, jak i takich z długim czasem naświetlania. 

Autor: Bartłomiej Mazurek