Data modyfikacji:

Czym jest strączkowanie włosów i jak sobie z nim radzić?

Chociaż możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, z pewnością chociaż kilka razy w życiu zauważyłaś u siebie strączkowanie się włosów. Co to tak właściwie jest? Na czym polega ten powszechny problem i jak mu przeciwdziałać? Zapraszamy do poradnika poniżej, w którym wyjaśniamy zjawisko i przedstawiamy sposoby radzenia sobie ze strączkowaniem się włosów.
strączkowane włosy

Co to jest strączkowanie włosów?

 Strączkowanie włosów to termin określający zbijanie się pasm w tzw. strąki, w efekcie fryzura wygląda na nieułożoną oraz niedomytą. Problem ten spotyka większość kobiet, ale jest on szczególnie powszechny u pań z prostymi i niskoporowatymi włosami oraz takimi, które mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Równie dobrze lubią się strączkować cienkie pasma, które dodatkowo wyglądają na pozbawione objętości.

Strączkowanie włosów – przyczyny

Strączkowanie włosów może mieć kilka różnych przyczyn występujących w tym samym czasie. Poniżej opiszemy kilka z nich. Jedną z najpowszechniejszych przyczyn strączkowania się włosów jest ich nieprawidłowe mycie. Ale co może być trudnego w tej czynności? Wydawać by się mogło, że przy myciu głowy trudno popełnić błąd, ale okazuje się, że wiele z nas robi to niewłaściwie. Dużym błędem jest wylewanie szamponu na włosy bezpośrednio z opakowania na skórę głowy, w rezultacie czego trudno będzie poprawnie zmyć. Często jest go też również za dużo i zostaje on na skalpie, oblepiając włosy.
Problemem jest również niedokładne wypłukanie z włosów nie tylko szamponu, ale również odżywek, masek czy produktów do stylizacji. Zbyt oblepione produktami kosmyki są pozbawione objętości, niezbyt przyjemne w dotyku (tłuste, tępe) oraz wydają się „bez życia”.

Kolejną przyczyną strączkowania się włosów może by również zbyt duża ilość silikonów w kosmetykach, które nakładacie na fryzurę. Mogą one wystąpić zarówno w szamponach, jak i odżywkach oraz serach na końcówki. Jeśli będzie ich za dużo, zlepią włosy, tworząc nieestetyczne strączki.
Nie bez znaczenia jest też stopień zniszczenia włosów. Jeśli są one bardzo zniszczone, ich łuska jest także bardziej rozchylona, przez co chętniej „sczepiają się” z sąsiadującymi kosmykami i tworzą brzydkie kołtuny. Strączki lubią się również tworzyć na włosach niedosuszonych, które zostaną wystawione na działanie wiatru.

Strączkowanie włosów – jak sobie z nim radzić?

Przede wszystkim należy zacząć od zmiany sposobu mycia włosów. Szamponu nie powinno nakładać się bezpośrednio na skalp, a najlepiej wlać go odrobinę do miski, po czym rozcieńczyć wodą. Dopiero tak przygotowaną mieszanką należy umyć głowę, a w razie potrzeby czynność powtórzyć.

Dzięki rozcieńczeniu produktu wodą znacznie łatwiej będzie zmyć jego resztki z włosów. Jeśli zaś chodzi o nadmiar silikonów, warto zwrócić uwagę, czy w składzie kosmetyków do pielęgnacji włosów nie występują takie składniki jak np. dimethicone, dimenthiconol lub cyclopentasiloxane. Jeśli występują w kilku produktach, warto część z nich wycofać na jakiś czas i zastąpić takimi, które nie zawierają silikonów w składzie.

Przy strączkowaniu się zniszczonych włosów warto zadbać o regularne podcinanie końcówek. Zabieg ten nie tylko wizualnie poprawi stan fryzury, ale również sprawi, że zniszczenia nie będą szły „wyżej”, w stronę skalpu. Dzięki temu łuski będą bardziej domknięte i mniej narażone na sczepianie się ze sobą w strączki. A co ze strączkami na włosach niedosuszonych, które zostały wystawione na działanie wiatru? Wystarczy delikatnie rozczesać je szczotką i powtórzyć kilkukrotnie czynność do momentu, dopóki pasma nie będą całkowicie suche.
Autorka: Agnieszka Ragus