Data modyfikacji:

Strug elektryczny. Ranking polecanych

Strug elektryczny to narzędzie okazujące się być niezastąpionym przy różnego rodzaju remontach oraz podczas codziennego lub okazjonalnego majsterkowania. Przedstawimy najważniejsze informacje na temat struga elektrycznego, a także ranking polecanych modeli.

strug elektryczny

Dlaczego warto mieć w domowym warsztacie strug elektryczny?

Strug elektryczny to, najprościej ujmując, mechaniczna wersja klasycznego hebla stolarskiego, który towarzyszy nam przy pracach w drewnie od przeszło kilku tysięcy lat. Te narzędzia do obróbki drewna służy do obróbki dużych i płaskich powierzchni, takich jak deski czy blaty. Za ich pomocą możemy strugać, skracać, wręgować oraz fazować drewno. Strug przydaje się nie tylko w profesjonalnych zakładach stolarskich, ale także podczas domowych remontów oraz różnego rodzaju projektów hobbystycznych.

Strug elektryczny zbudowany jest z niewielkiego silnika napędzającego obrotowy walec, na którym zamontowane są ostrza. W zależności od modelu na rynku znajdziemy strugi z jednym, dwoma, a nawet czterema nożami. Silniki montowane w strugach wymagają zazwyczaj od 500 do 2000 W mocy. Z zasady mocniejsze napędy używane są w bardziej profesjonalnych wersjach narzędzia, muszą one bowiem znosić większe obciążenie i pracują w znacznie trudniejszych warunkach.

Jaki strug elektryczny wybrać?

Przy wyborze struga elektryczne do domu musimy w pierwszej kolejności zastanowić się, jak często będziemy korzystać z tego narzędzia. Inwestowanie sporych pieniędzy w urządzenie, które uruchomimy raz do roku, może mijać się z celem. Dlatego też okazjonalni użytkownicy w pierwszej kolejności powinni wybierać tańsze modele o słabszym silniku. Urządzenia o znacznie zwiększonej mocy oraz dodatkowej funkcjonaliści przydadzą się bowiem głównie zawodowcom.

Z parametrów struga istotny będzie dla nas jak najszerszy zakres regulacji głębokości strugania, a także szybkość działania narzędzia, wyrażona w liczbie obrotów walca na minutę. Dla wielu osób kluczowa może być też szerokość głowicy urządzenia, wpływająca na to, jak dużą powierzchnię drewna obrobimy za jednym pociągnięciem.

Strug elektryczny. Ranking polecanych modeli

NAC Strug elektryczny (EP91GY)

Przystępny cenowo strug eletryczny otwierający ranking nadaje się świetnie dla hobbystów oraz osób okazjonalnie zajmujących się pracą w drewnie. Urządzenie posiada silnik o mocy 910 W, a jego prędkość obrotowa to 16 tys. obr./min. Sprzęt pozwala na wykonywanie strugów na powierzchni o szerokości 82 mm i głębokości do 3 mm. Jego dodatkową zaletą jest dołączony worek na pył.

Graphite 59G680

Specjalistyczny strug elektryczny z rankingu o dużej mocy, która wynosi aż 1300 W. Jego prędkość obrotowa to 16 tys. obr./min. Graphite 59G680 jest przeznaczony do ciężkich prac ciesielskich i stolarskich. Na wałku struga znajdują się 2 noże. Urządzenie pozwala na struganie drewna o stałej szerokości 110 mm i głębokości do 3,5 mm. Przy struganiu wgłębnym zakres głębokości wynosi od 0 do 14 mm.

Na uwagę zasługuje również ergonomiczna budowa sprzętu. Pewnie leży on w dłoni dzięki nakładkom antypoślizgowym na rękojeści głównej, rękojeści dodatkowej oraz pokrętle do regulacji głębokości strugania.

Bosch GHO 26-82 D 06015A4301

Profesjonalny strug do drewna z silnikiem o mocy 710 W oraz prędkością obrotową walca wynoszącą 18 tys. obr./min. Jego maksymalna głębokość cięcia wynosi 2,6 mm, a szerokość 82 mm.

Urządzenie jest wyposażone w tylną, sprężynową stopkę parkującą, która chroni obrabiany element. Ochronę przed niechcianym startem zapewnia przycisk blokady, a komfort pracy znacznie poprawia wyrzut strużyn na prawą lub lewą stronę oraz worek na pył.

Stanley FME630K

Lekki i wyważony strug elektryczny z silnikiem o mocy 750 W. Jego prędkość obrotowa walca wynosi 16,5 tys. obr./min. Maksymalna głębokość cięcia dwóch ostrzy to 2 mm, z regulacją w odstępach co 0,2 mm. Szerokość strugania to 82 mm.

Urządzenie może pochwalić się także ergonomiczną budową z zabezpieczeniami antypoślizgowymi, lewo lub prawostronnym wyrzutem wiórów, workiem na pył oraz dołączoną w zestawie walizką do jego przechowywania.

Rebir IE-5708M

Pora na profesjonalny strug do drewna w rankingu. Moc urządzenia wynosi aż 2250 W. W porównaniu do pozostałych urządzeń w zestawieniu Rebir IE-5708M odznacza się zwiększoną szerokością strugania, która wynosi aż 155 mm. Prędkość obrotowa ostrzy wynosi 12 tys. obr./min. Maksymalna głębokość strugania to 3,5 mm. Sprzęt waży aż 7,2 kg.

Dedra DED7967

Kolejny przystępny cenowo strug elektryczny, który kupimy za nieco ponad 250 złotych. Może być więc to dobry wybór dla amatorów pracy w drewnie. Moc silnika to 1050 W, przy prędkości obrotowej ostrzy 16 tys. obr./min.

Konstrukcja narzędzia pozwala na pracę z materiałem o szerokości 82 mm, a maksymalna głębokość strugania to 0,18 mm. Dedra DED7967 posiada też wygodny, ogumowany uchwyt oraz duże otwory wentylacyjne w osłonie, które zapewniają wydajniejsze chłodzenie paska napędowego.

Dewalt Dcp580N

Lekki i bezprzewodowy strug elektryczny, który waży nieco ponad 2,5 kg. Odznacza się mocnym silnikiem bezszczotkowym, który według producenta gwarantuje dużą wydajność strugania na jednym naładowaniu akumulatora.

Prędkość obrotowa walca to 15 tys. obr/min. Wymienne ostrza wykonane są z specjalistycznego i wytrzymałego węglika spiekanego. Ich maksymalna głębokość strugania to 2,0 mm. Szerokość obrabianej powierzchni wynosi z kolei 82 mm. 

Autor: Michał Kułakowski