Data modyfikacji:

Jaki syfon do wody? Ranking polecanych 

Nowoczesne syfony do wody pozwalają w szybki i skuteczny sposób na domową „produkcję” wody mineralnej. Korzystając z tych urządzeń, nie tylko zaoszczędzimy na kupnie butelkowanych produktów, ale chronimy przyrodę przed kolejnymi plastikowymi odpadami. Przedstawiamy ranking polecanych syfonów do wody.

Wbrew temu, co sugeruje spora część producentów, syfony do wody, czasami określane też zastępczo mianem saturatorów, nie są innowacyjnym i nowoczesnym rozwiązaniem technologicznymi, które zostało opracowane względnie niedawno. Urządzenia te były szeroko dostępne kilkadziesiąt lat temu. Cieszyły się sporą popularnością w czasach PRL, w których nie tak łatwo było dostać napoje gazowane. Syfony stały jednak nie tylko w domach, ale i na ulicach. Saturatory zamontowane na przenośnych wózkach były jednym z nieodłącznych widoków różnego rodzaju festynów i świąt.

Korzystając z nich, można było napić się odrobiny wody sodowej zmieszanej najczęściej z syropem lub sokiem. Wiele starszych osób pamięta też, że obowiązkowo wszyscy klienci korzystali z tej samej szklanki na sznurku lub łańcuszku, która po każdym użyciu była tylko lekko przecierana szmatką. Saturatory wypadły z łask po tym, jak półki w sklepach zaczęły uginać się od różnego typu napojów gazowanych. Dziś sprzęt ten wraca w bardziej nowoczesnym i ergonomicznym wydaniu. Poznajmy zatem ranking najciekawszych syfonów do wody dostępnych na rynku.

Jak działa syfon do wody?

Bez względu na formę oraz wielkość modelu, podstawowa zasada działania syfonu pozostaje niezmienna. Jego zadaniem jest rozpuszczenie w wodzie dwutlenku węgla, który odpowiada z powstawanie bąbelków. Gaz zamknięty jest pod dużym ciśnieniem w kilkucentymetrowych nabojach, które ładujemy do urządzenia. Podczas nalewania wody jest on uwalniany i zmieszany z płynem. Naboje sprzedane są zazwyczaj w zestawach po dziesięć sztuk. Pojedynczy ładunek wystarczy na wzbogacenie CO2 około jednego litra wody. Jeżeli woda zacznie tracić swoje właściwości, będziemy wiedzieć, że pora wymienić wkład z gazem. Warto podkreślić, że naboje są w pełni uniwersalne i skorzystamy z nich w praktycznie dowolnym modelu sprzętu.

Wybór syfonów do wody jest obecnie bardzo duży. Podstawowe modele przyjmują kształt dużych butelek wykonanych z metalu, a czasami także ze szkła. Posiadają one szczelne zamknięcie oraz dozownik, do którego wkładamy nabój. W ostatnim czasie popularne stały się również większe syfony, takiej jak sprzęt marki SodasStream, które ładowane są dużymi nabojami wystarczającymi na wzbogacenie nawet kilkudziesięciu litrów wody. Zestawy tego typu posiadają także dedykowane butle wielorazowego użytku. Są one estetyczne, łatwe w użyciu i do działania nie potrzebują prądu.

Zalety syfonów do wody

Podstawową zaletą syfonów dla większości użytkowników są przede wszystkim oszczędności, jakie gwarantuje częste używanie sprzętu. Pamiętajmy jednak, że jego zakup w szybkim tempie zwróci się przede wszystkim miłośnikom butelkowanej wody gazowanej, którzy miesięcznie wypijają wiele litrów tego napoju.

Woda z syfonu pozwala nam przygotowywać również zdrowe napoje gazowane, które pozbawione są dodatkowego cukru oraz sztucznych barwników. Z łatwością do wody możemy dodać np. naturalny lub świeżo wyciskany sok, otrzymując mieszankę, za którą w sklepie zapłacimy przynajmniej kilka złotych za małą butelkę. Woda sodowa jest również podstawą wielu koktajli i drinków.

Syfony do wody to również ekologiczne rozwiązanie, które ograniczy liczbę plastikowych butelek zużywanych przez nas w trakcie roku. Do przenoszenia własnej wody sodowej wystarczy bowiem jedynie pojedyncza i wytrzymała butla z tworzywa lub szkła.

Syfony do wody – ranking polecanych modeli

SodaStream Crystal 2.0

Interesujący zestaw, w którym znajdziemy elegancki i bardzo funkcjonalny syfon do wody z metalowym pojemnikiem o pojemności 0,7 litra. Jako bonus producent dodaje zakręcaną szklaną butelkę 0,6 l, którą można bez obaw czyścić w zmywarce. Kupujący otrzymuje też standardowy nabój SodaStream pozwalający na wzbogacenie CO2 60 litrów wody (jego koszt to około 50 złotych).

SodaStream Spirit 

Kosztujący około 270 złotych syfon do wody firmy SodaStream. Urządzenie posiada minimalistyczny wygląd, a jego obudowa dostępna jest w trzech różnych kolorach. W zestawie znajduje się szklana butelka SodaStrem Fuse o pojemności jednego litra oraz standardowy nabój producenta na 60 litrów wody.

SodaStream Source

Designerski i nagradzany syfon do wody, który został zaprojektowany przez światowej sławy projektanta Yves’a Behar, wcześniej pracującego dla marek, takich jak Puma, General Electric, Swarovski, Samsung i Prada. Poza wyglądem od klasycznych urządzeń odróżnia go również czytelny trzystopniowy wskaźnik LED pokazujący poziom nasycenia wody CO2.

Aarke Carbonator 3

Kolejny na liście designerski syfon. Urządzenie zostało stworzone przez szwedzką markę Aarke. Carbonator odznacza się bezszwową, minimalistyczną obudową ze stali nierdzewnej o nowoczesnym, matowym czarnym lub białym wykończeniu. W zestawie nie znajdziemy butli z gazem.

Altom Isi Soda Siphon 1 

Ładowany na naboje klasyczny syfon w kształcie eleganckiej butli ze stali nierdzewnej z praktycznym dozownikiem, świetnie sprawdzającym się podczas nalewania wody do różnych pojemników lub szklanek.

Autor: Michał Kułakowski