Data modyfikacji:

Jaki tablet do 2000 zł kupić?

Stoisz przed zakupem tabletu? Twój budżet to maksymalnie 2000 zł? Bez obaw – w tej kwocie uda ci się kupić wiele sensownych urządzeń. Ale przed zakupem koniecznie przeczytaj poniższy artykuł – podpowiadamy w nim, jaki tablet do 2000 zł wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu. Zapraszamy do lektury!  
tablet

Tablet do 2000 zł – jaki kupić? Zwróć uwagę na te parametry  

Czy da się kupić dobry tablet do 2000 zł? Oczywiście, że tak! Grunt to wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zakupów. Dlatego, jeśli stoisz przed wyborem urządzenia idealnego, to koniecznie przeczytaj nasze poniższe rady. Dzięki nim będziesz wiedzieć, na jakie parametry zwracać uwagę podczas kupna tabletu. Podpowiadamy, jaki tablet wybrać.

Przekątna i rozdzielczość ekranu  

Przekątna ekranu w tablecie odpowiada za wielkość urządzenia. Aktualnie możemy zauważyć trend na coraz większe rozmiary tego typu sprzętu, np. telefonów czy właśnie tabletów. Do 2000 zł znajdziecie najwięcej tabletów o przekątnej powyżej 10 cali (sprawdź nasz ranking tabletów 10 cali). To świetne rozwiązanie, jeśli chcecie na tablecie oglądać filmy, przeglądać zdjęcia czy grać w wymagające gry. Ponadto taka rozdzielczość przyda się osobom, które chcą na tabletach pracować, np. tworząc grafiki czy ilustracje.  

Co z mniejszymi tabletami? 7-8 cali to mały poręczny tablet idealny w podróży czy dla dziecka. 8-9 cali to taka klasyka. Nie za duże, ale jednocześnie nie za małe urządzenie. Wszystko więc zależy od tego, co jest dla was najistotniejsze – kompaktowy rozmiar czy jak najlepsza jakość obrazu.  

A teraz skupmy się na rozdzielczości. Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Wyświetlany obraz będzie wtedy wysokiej jakości. Jeżeli wasz budżet na sprzęt wynosi 2000 zł, to polecamy tablety o następujących rozdzielczościach (ułożone od najmniejszej do największej, a więc i najlepszej jakości): 1280x800, 1920x1080, 1920x1200, 2000x1200 i większe. Nie polecamy tabletów o rozdzielczości niższej niż 1280x800.  

System operacyjny. Co będzie lepsze – Android czy systemy marki Apple? A może Windows?  

Już na wstępie zaznaczmy, że na pytanie zadane w nagłówku nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Dlaczego? Ponieważ każdy użytkownik ma inne potrzeby i oczekuje od tabletu czegoś innego. Zatem, aby wybrać system operacyjny tabletu, należy poznać jego wady i zalety. Poniżej omawiamy je dokładniej.  

Tablety z systemem Android 

Są bardzo intuicyjne w obsłudze, a ich system jest podobny do tych z wielu smartfonów dostępnych na rynku. Zaletą Androida jest to, że ma dostęp do dużej biblioteki gier oraz aplikacji.  

Tablety z systemem od marki Apple 

Czyli tzw. iPady. Idealne dla osób, które mają już inne urządzenia od Apple i chcą je wszystkie zsynchronizować. Systemy od Apple są jednymi z najpłynniej działających. Wada? Ich wysoka cena.  

Tablety z systemem Windows 

Tych na rynku znajdziecie stosunkowo najmniej – zwłaszcza w przedziale cenowym do 2000 zł. Niektórzy uważają, że system Windows jest mało intuicyjny. Inni z kolei bardzo cenią go sobie w pracy.  

Jak widać nie ma systemu idealnego. Nie mniej jednak jeśli wasz budżet na tablet wynosi do 2000 zł, to w tej cenie znajdziecie najwięcej tabletów z systemem Android. Znajdzie się też kilka iPadów, ale ich wybór nie jest już tak duży.  

Pamięć RAM i dysk twardy  

Ilość dostępnej pamięci to jeden z najważniejszych parametrów podczas zakupu tabletu. I chyba nie musimy już tłumaczyć dlaczego. Tablety mają dwa rodzaje pamięci – tę na dysku twardym i pamięć RAM.  

Pamięć RAM w dobrym tablecie musi mieć więcej niż 3GB. W cenie do 2000 zł spokojnie znajdziecie takie urządzenia. Tablety do 2000 zł będą posiadać pamięć w przedziale od 3 do nawet 128GB. Oczywiście im więcej pamięci RAM będzie mieć twój tablet, tym lepiej.  

Dobre tablety na dysku twardym powinny mieć z kolei pamięć nie mniejszą niż 32G. Warto jednak zaznaczyć, że to absolutne minimum, które pozwala na pobranie kilku aplikacji i korzystanie z Internetu. Jeśli chcecie oglądać filmy, pobierać i przeglądać zdjęcia oraz korzystać z tabletu do gier, to celujcie w tablety z pamięcią od 64 do 128GB. Niestety budżet do 2000 zł nie pozwala na więcej.

Procesor

Najlepsze tablety do 2000 zł będą mieć silny 6-8 rdzeniowy procesor. To właśnie on będzie odpowiadać za wydajność urządzenia – szybkość pobierania, ładowania, płynne przeglądanie i brak momentów, w których sprzęt się zacina, np. podczas gry.

Karta pamięci

Ostatnio można zauważyć nowy trend – producenci takich urządzeń jak smartfony czy tablety rezygnują z miejsca na dodatkową kartę pamięci. Nie mniej jednak wciąż warto szukać tabletów, które mają możliwość obsługi zewnętrznych kart. Wówczas możecie na nich przechowywać własne zdjęcia czy filmy, a później w razie potrzeby w każdej chwili oglądać je na tablecie – i to bez konieczności kasowania innych plików. To szalenie wygodne.

Bateria 

Tablety do 2000 zł mają zazwyczaj solidne baterie. Najwięcej jest tych, których bateria ma pojemność między 5000, a 7000 mAh. Z baterią 5000 mAh wasz tablet będzie mógł bez przerwy pracować na jednym ładowaniu ok 47h. Bateria o pojemności 7000 mAh gwarantuje z kolei nieprzerwaną rozrywkę przez 72h (na jednym ładowaniu).  

Aparat 

Nie oszukujmy się – tablety nie zostały stworzone po to, aby robić nimi profesjonalne zdjęcia. Nic więc dziwnego, że ich producenci ograniczają możliwości wbudowanych aparatów cyfrowych. Najlepsze tablety będą wyposażone w aparat o rozdzielczości 13 Mpx. Czy w cenie do 2000 zł uda wam się kupić taki sprzęt? Tak, ale mało jest takich tabletów. W tym budżecie cenowym większość tabletów ma aparaty 8 i 5 Mpx. Mimo wszystko nie warto schodzić poniżej 8 Mpx. No chyba, że wasz tablet służy jedynie do przeglądania Internetu i gier.  

GPS  

W tabletach do 2000 zł GPS powinien być podstawą. Dzięki niemu możecie bez obaw korzystać z nawigacji – i to nawet wtedy, kiedy nie macie dostępu do Internetu. Zatem czy kupować tablet z GPS? Oj tak.  

Tablet do 2000 zł – jakie powinien mieć funkcje? Przegląd tych najważniejszych  

Solidne tablety do 2000 zł będą mieć akcelerometr, żyroskop, magnetometr oraz czujniki światła czy zbliżeniowe. Ponadto niektóre z tabletów w tym przedziale cenowym mogą pochwalić się czytnikiem linii papilarnych, a nawet kompasem. Nie bez znaczenia będzie także łączność. W cenie do 2000 zł znajdziecie tablety obsługujące oczywiście Wi-fi, ale również sieci 3G czy 4G, czyli LTE. Niestety w tej cenie praktycznie nie ma urządzeń obsługujących standard 5G.  

Polecane tablety do 2000 zł – ranking produktów  

Chcesz kupić solidny tablet do 2000 zł? Przeczytałeś powyższy artykuł, ale szukasz konkretnych propozycji? W takim razie zerknij poniżej – przygotowaliśmy dla ciebie kilka tabletów do 2000 zł, które zyskały wiele pozytywnych opinii użytkowników. Jeśli szukacie tabletu, to rozważcie poniższe propozycje.  

Autor: Arkadiusz Kobylański