Data modyfikacji:

Telefon czyta kartę SIM, ale nie ma zasięgu – co to oznacza?

Masz problem związany z tym, że telefon czyta kartę SIM, ale nie ma zasięgu? W dzisiejszym artykule podpowiemy, co z tym zrobić. Przeanalizujemy różne przypadki – uszkodzenie telefonu, karty SIM, nieprawidłowe ustawienia urządzenia oraz problemy z zasięgiem za granicą. Dowiedz się, jak rozwiązać problem braku zasięgu w telefonie w zależności od przyczyny takiego stanu rzeczy.
Telefon czyta kartę sim, ale nie ma zasięgu

Co robić, kiedy telefon czyta kartę SIM, ale nie ma zasięgu?

Czasami zdarza się tak, że urządzenie czyta kartę SIM, ale telefon nie widzi sieci komórkowej. Po pierwsze, jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy sprawdzić, czy zasięg powinien być w miejscu, w którym się znajdujemy. Często w mniej zaludnionych miejscach już kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów od większych miast taki problem się pojawia i nie jest to niczym dziwnym.
Problem może wynikać także z budowy nieruchomości, w której się znajdujemy – zastosowanie niektórych materiałów może powodować zanik sieci. Warto też dowiedzieć się, czy brak zasięgu w telefonie nie jest związany z awarią u operatora, ponieważ tak również może się zdarzyć. Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie ustawień telefonu i skontrolowanie, czy dokonaliśmy wszystkich niezbędnych opłat.

Telefon czyta kartę SIM, ale nie ma zasięgu – sposoby na rozwiązanie problemu

Jeżeli obserwujemy brak dostępnej sieci komórkowej umożliwiającej wykonywanie połączeń głosowych, należy rozpocząć procedurę naprawczą od wyłączenia i ponownego włączenia telefonu. Chociaż takie rozwiązanie wydaje się niezwykle prozaiczne, to korzystamy z niego głównie dlatego, że rozwiązuje niejeden problem. Wynika to z tego, że wyłączając telefon, możemy zamknąć wszystkie działające w tle aplikacje, zwolnić trochę pamięci podręcznej oraz naprawić niektóre usterki.

Czy brak zasięgu w telefonie świadczy o jego uszkodzeniu?

Czasami nawet po włączeniu i wyłączeniu urządzenia telefon czyta kartę SIM, ale nie ma zasięgu. Niestety często może to wymagać przywrócenia aparatu do ustawień fabrycznych lub przeprowadzenia aktualizacji oprogramowania systemowego. Jednocześnie należy sprawdzić, czy tryb sieci jest ustawiony jako automatyczny, tak samo jak transmisja danych. Warto skontrolować również, czy tryb oszczędzania energii w telefonie jest wyłączony.
Często tego rodzaju tryby powodują osłabienie odbioru nadawanego sygnału sieci. Zdarza się też tak, że szczególnie w telefonach ze skróconym interfejsem w górnej części ekranu przypadkiem włącza się tryb samolotowy. Jeżeli po przełożeniu karty do innego telefonu ten widzi sieć, prawdopodobnie usterka leży po stronie telefonu. Wówczas warto udać się do profesjonalnego serwisu oraz dokładnie opisać problem.

Brak zasięgu w telefonie a uszkodzona karta SIM – co robić?

Brak zasięgu w telefonie może oznaczać również uszkodzoną kartę SIM. Jeżeli chcemy, można ją najpierw wyczyścić – prawdopodobnie pomoże to rozwiązać problem i niejednokrotnie okazuje się wystarczającym działaniem. Warto też przetrzeć ją szmatką z mikrofibry, która nie pozostawia nitek.
Jeśli włożymy kartę do innego urządzenia i inny telefon również nie będzie mógł odnaleźć sieci, zapewne problem leży właśnie w karcie SIM. W takim przypadku, jeżeli karta została wcześniej oczyszczona z danych, dobrym pomysłem będzie udanie się operatora i poproszenie o wyrobienie nowej karty na ten sam numer telefonu. Jeżeli na karcie zapisane są jakieś numery, warto przed wyrobieniem nowej skopiować je na telefon.

Co zrobić, gdy obserwujemy brak sieci w telefonie za granicą?

Brak sieci w telefonie za granicą to dość częsty problem w czasie podróży. Nierzadko za zanik sieci odpowiada brak nadajnika w pobliżu. Na zbyt słaby sygnał wpływać mogą także niektóre elementy architektury czy też drzewa. Ponownie musimy wykonać wszystkie podstawowe kroki, czyli:
 • zresetowanie telefonu – wyłączenie go i uruchomienie ponownie;
 • wyjęcie, delikatne przetarcie oraz włożenie z powrotem karty SIM;
 • kontrola ustawień telefonu, sieci, trybu samolotowego oraz oszczędzania energii;
 • aktualizacja oprogramowania systemowego telefonu.
 • Trzeba przełożyć kartę również do innego urządzenia, by sprawdzić, z czym dokładnie jest problem – z telefonem czy z kartą SIM.

  Problemy z nadajnikami w kraju i za granicą

  Czasami przyczyną braku zasięgu jest zbyt duża odległość od najbliższego nadajnika lub przebywanie w lokalizacji, w której sygnały z dwóch nadajników się krzyżują. Wówczas sieć w telefonie przełącza się pomiędzy nimi, a my tracimy zasięg.
  Wtedy warto wejść w ustawienia sieci i sprawdzić, z której z nich korzystamy. Można wybrać jedną z nich – najlepiej tę, która jest zalecana dla konkretnego modelu telefonu. Z pewnością będzie ona odpowiednio oznaczona. Możesz sprawdzić też mapę nadajników – są one dostępne zarówno w kraju, jak i za granicą w różnych miejscach na świecie dla poszczególnych operatorów.

  Brak sieci w telefonie za granicą – jak można to naprawić?

  Po przekroczeniu granicy, jeżeli nie możemy znaleźć sieci, powinniśmy przede wszystkim wyłączyć i ponownie włączyć telefon. Trzeba sprawdzić też, czy mamy włączony roaming. Oczywiście warto wykonać wszystkie wcześniejsze kroki, by w razie problemów z telefonem lub kartą móc szybko je zidentyfikować.
  Jeżeli wszystko jest w porządku, powinniśmy spróbować skontaktować się z operatorem – telefonicznie z innego aparatu lub internetowo przy pomocy czatu. Najczęściej konsultant jest w stanie rozwiązać taki problem nawet w kilka minut, pod warunkiem że umowa oraz ustawienia telefonu przewidują możliwość korzystania z roamingu.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!