Data publikacji:

Jaki telefon dla niedosłyszących wybrać?

Telefon dla niedosłyszących to podstawowe akcesorium potrzebne wszystkim osobom z ubytkiem słuchu. Musi być odpowiednio dostosowany – dobrze, żeby posiadał regulację głośności czy możliwość wysyłania sygnałów świetlnych. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad tym, jakie funkcje powinien mieć telefon dla niedosłyszących. Przytoczymy również polecane modele telefonów stacjonarnych, komórkowych, smartfonów, a nawet przystawek wzmacniających akustykę telefonów.
telefon dla niedosłyszących

Telefony komórkowe czy telefony stacjonarne dla niedosłyszących?

Większość urządzeń dedykowanych osobom, które mają problemy ze słuchem, to telefony stacjonarne dla niedosłyszących. Wyposażone są w systemy regulacji głośności zarówno dźwięku w słuchawce, jak i sygnału dzwonka. Dodatkowo często posiadają programowalne klawisze i inne udogodnienia. Do niektórych z nich można zamontować przystawki akustyczne.
Podstawową wadą tych aparatów jest jednak stacjonarność – wystarczą w domu, ale osoba niedosłysząca nie weźmie ich ze sobą na zakupy czy do lekarza. Telefony komórkowe umożliwiają wygodne przenoszenie, dlatego są szczególnie polecane niedosłyszącym. Zdarza się jednak, że okazują się niewystarczające – w takich sytuacjach najlepiej zakupić zarówno telefon stacjonarny, jak i komórkowy.

Jakie funkcje powinien mieć telefon dla niedosłyszących?

Bardzo istotną funkcją w większości telefonów dla osób niedosłyszących jest obecność diody powiadomień lub specjalnego flesza, który informuje o tym, że ktoś dzwoni lub dzwonił. Taką opcję możemy znaleźć w każdym rodzaju telefonów. W komórkach dodatkowo można liczyć na sygnały wibracyjne, które również są pomocne. Oprócz tego warto zwrócić uwagę, czy wybrany telefon:
  • jest przenośny czy na stałe mocowany do ściany,
  • współpracuje z aparatami słuchowymi HAC,
  • posiada przyciski SOS, które, chociaż nie są ściśle powiązane z niedosłuchem, pozwalają na zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa użytkownikom.
  • Najlepszy telefon dla osoby niedosłyszącej

    Geemarc AmpliDECT 295 i 595

    To rodzaj telefonów stacjonarnych, które są bezprzewodowe. Mają przyciski SOS oraz regulację dźwięku nawet do 30 i 50 decybeli w zależności od wybranego modelu. Wzmacniany dźwięk, możliwość zastosowania przycisków fotograficznych i komunikatów świetlnych to świetne opcje dla wszystkich osób mających problemy ze słuchem.
    Telefony mają też dużą klawiaturę. Do wyboru są warianty z wyświetlaczem lub bez niego. Oba urządzenia są kompatybilne z aparatami słuchowymi. Wszystkie te cechy sprawiają, że to prawdopodobnie najbardziej dopracowane telefony dla słabosłyszących.

    BigTel 40 plus

    Amplicomms BigTel 40 plus to telefon stacjonarny dla niedosłyszących, przystosowany również do potrzeb osób niedowidzących. Ma dzwonek regulowany aż do głośności 90 decybeli i możliwość zwiększenia głośności rozmów do 40 decybeli.
    To dobry telefon dla osób z aparatem słuchowym, ponieważ jest z nimi kompatybilny na zasadzie HAC. Wchodzi z użytkownikiem w interakcję również za pomocą lampy błyskowej. Ma duże przyciski i możliwość zastosowania klawiszy fotograficznych.

    Derby 150N

    Derby 150N, czyli aparat telefoniczny dla niedosłyszących, posiada optyczną sygnalizację o tym, że ktoś dzwoni, programowalne klawisze fotograficzne oraz możliwość regulacji głośności słuchawki i dzwonka. Ma też podwójny tryb głośnomówiący i duże przyciski. Według producenta jest przeznaczony dla seniorów, osób z umiarkowanym ubytkiem słuchu oraz do wykorzystywania w głośnych pomieszczeniach.

    Wzmacniacz akustyczny Geemarc CL11 95 dB

    Wzmacniacz akustyczny Geemarc CL11 to przystawka do telefonu dla niedosłyszących, umożliwiająca zwiększenie głośności dzwonka nawet do 95 dB. Doskonale radzi sobie ze wzmacnianiem dźwięku ze smartfonów, telefonów stacjonarnych i nie tylko. Ma możliwość regulacji głośności na dwóch stopniach oraz wysyła komunikaty wizualne o połączeniu.

    Nokia 2660

    Nokia 2660 to dedykowany telefon dla niedosłyszących. Jest kompatybilny z aparatami słuchowymi i ma bardzo głośny dzwonek. Oprócz tego producent zadbał o podstawkę ładującą, obecność przycisków SOS i duże przyciski oraz wyświetlacz. Jest łatwy w obsłudze i ma programowalne klawisze z szybkim wybieraniem. Idealny telefon komórkowy dla niedosłyszących osób starszych jednak istnieje!

    Panasonic KX-TU456EXCE

    To dobry telefon dla osoby niedosłyszącej w kompaktowej i przenośnej wersji. Ma pojemną baterię i współpracuje z aparatami słuchowymi. To wygodny model z klapką, który gwarantuje łatwą i wygodną obsługę. Ma głośny dzwonek, przycisk SOS oraz wszystkie funkcje podstawowe jak Bluetooth czy odtwarzacz muzyki, które standardowo znajdują się w telefonach komórkowych.

    Czy istnieją smartfony dla osób niedosłyszących?

    Co z osobami niedosłyszącymi, które wcale nie są starsze lub chciałyby posiadać zwykły smartfon? Niestety na rynku znajduje się niewiele dedykowanych smartfonów dla osób niedosłyszących. Można jednak kupić standardowy telefon oraz zainstalować w nim aplikacje dla osób niedosłyszących, które ułatwią efektywne korzystanie z niego. Alternatywą jest korzystanie z aparatu słuchowego i znalezienie telefonu, który działa z HAC.
    Wówczas świat telefonów stoi przed nami otworem i możemy przebierać w wielu dostępnych modelach. Wśród smartfonów polecanych dla niedosłyszących seniorów, którzy nie potrzebują korzystać z mediów społecznościowych czy zaawansowanych aplikacji, poleca się przykładowo telefon Beafon MX1, Swissvoice G50, Beafon M6S czy Maxcom Strong MS571.
    Są to proste w obsłudze smartfony z dużymi wyświetlaczami, które nieco lepiej odpowiadają potrzebom nowoczesnych seniorów niż telefony z klawiaturą.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!