Data publikacji:

Jaki telefon dla seniora dotykowy wybrać?

Telefon dotykowy dla seniora powinien być dość głośny, mieć duży wyświetlacz i umożliwiać łatwą obsługę. Musi być jednak na tyle nowoczesny, by umożliwiać realizację wszystkich podstawowych zadań w czasie codziennego funkcjonowania. Dzisiaj zastanowimy się, jakie funkcje musi mieć telefon dotykowy dla seniora, a także przedstawimy przykładowe modele w różnych przedziałach cenowych, które mogą sprawdzić się dla osób starszych. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami oraz zestawieniem nowoczesnych telefonów dla seniorów.
telefon dla seniora dotykowy

Jaki telefon dla seniora dotykowy?

Jak dobrać smartfon dla seniora? Zazwyczaj dobrze, gdy telefon dotykowy dla starszej osoby ma duży i czytelny wyświetlacz. W ustawieniach telefonu powinna być możliwość powiększania czcionki. Wśród innych przydatnych opcji może znaleźć się pojemna bateria (przynajmniej 4500–5000 mAh) oraz przycisk SOS. Ten jednak najczęściej można znaleźć w prostych telefonach, które mają nieco mniej funkcji niż najnowsze smartfony dostępne na rynku.
Jak najbardziej pożądany jest także dobrej jakości aparat. Jeżeli senior bardzo rzadko zmienia telefon, można postawić na wybór modelu, który obsługuje sieć 5G. Moduł NFC będzie przydatny za każdym razem, gdy osoba starsza zapomni telefonu z domu podczas wyjścia na zakupy czy do apteki. Jaki telefon dotykowy dla seniora wybrać? Poznaj nasze propozycje!

Maxcom Smart MS515FS

Model Smart MS515FS marki Maxcom to wyjątkowo prosty telefon dotykowy dla seniora ze wbudowaną aplikacją systemową, która umożliwia maksymalne uproszczenie obsługi telefonu. Ogranicza jego funkcje do tych podstawowych, które znamy z telefonów z klawiaturą, jednak senior wciąż może posiadać telefon dotykowy i nie ma ryzyka, że się w nim pogubi, nawet jeżeli odrobinę nie po drodze mu z technologią.
Telefon ma wbudowany moduł GPS, Bluetooth, G-sensor oraz przycisk SOS, który jest tak uniwersalny, że można ustawić możliwość wysyłania bliskiej osobie informacji z lokalizacją w sytuacji, gdy jest to konieczne. Może też zapewniać szybkie skontaktowanie się ze służbami.

Nokia G21

To telefon dla starszej osoby dotykowy, którego cena nie przekracza około 800 złotych. Świetnie sprawdzi się dla seniora, ponieważ jest dosyć głośny, a jednocześnie posiada wszystkie funkcje, które powinien mieć nowoczesny smartfon.
Obsługuje Android 11, ma 4 GB pamięci RAM oraz akumulator o pojemności 5050 mAh. Tak duża ilość RAM-u powinna być wystarczająca dla zdecydowanej większości seniorów korzystających z przeciętnej ilości aplikacji, natomiast pojemny akumulator umożliwi stosunkowo rzadkie ładowanie telefonu przy standardowym korzystaniu z niego.

RealMe C31

To dotykowy telefon dla seniora w cenie poniżej 700 złotych – idealny na prezent. Ma estetyczną, metaliczną obudowę, trzy tylne obiektywy i jeden przedni. Obsługuje Android 11, ma 4 GB pamięci RAM i aż 64 GB wbudowanej, co pozwoli przechowywać w telefonie ogromną ilość zdjęć, filmików czy aplikacji.
Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że jego podstawowy port to micro-USB, podczas gdy większość najnowszych telefonów obsługuje już USB-C. Telefon jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych – zielonej oraz srebrnej. Można odblokowywać go twarzą oraz przy pomocy linii papilarnych.

Samsung Galaxy A32

Najlepszy Samsung dla starszej osoby? Galaxy A31 to nowoczesny telefon dla seniora dostępny w szerokim wyborze kolorów – niebieskim, białym, fioletowym oraz czarnym. Ma akumulator 5000 mAh, cztery tylnie aparaty oraz jeden przedni – umiejscowiony w środkowej części ekranu. Telefon w doskonały sposób oddaje kolory i ma szybkie ładowanie.
Oprócz tego wśród zastosowanych w nim technologii znajdziemy ogrom zabezpieczeń przed złośliwymi oprogramowaniami czy przegrzewaniem się telefonu. W wersji systemowej znajdujemy wygodny interfejs w górnej części ekranu, który pozwala na szybki dostęp do wszystkich istotnych funkcji – bez szukania ich w ustawieniach czy menu.

Vivo V21

To praktyczny smartfon dla seniora dotykowy, który ma aż 8 GB pamięci RAM. Obsługuje sieć 5G, ma moduł NFC, a jego port to USB typu C. Dostępny jest w wersji granatowej oraz fioletowo-niebieskiej. Jego akumulator ma pojemność 4000 mAh, a oprogramowanie systemowe to Android 11.
Jest na tyle nowoczesny, że zadowoli też właściwie większość młodych osób. Telefon jest bardzo szczupły, lekki i ma smukłą budowę. Wyróżnia się częstotliwością odświeżania ekranu na poziomie 90 Hz.

Motorola Moto G42

Z wersją Android 12 i akumulatorem 5000 mAh. Cena telefonu nie przekracza tysiąca złotych, a jego parametry są zadowalające. Model dostępny jest w wersji różowej i zielonej, z estetyczną, metaliczną obudową. Wyróżnia się dobrym wyświetlaniem kolorów oraz ponadprzeciętnym dźwiękiem. Nie obsługuje 5G, ale ma moduł NFC.

OPPO A16

Model od OPPO do 1000 zł? OPPO A16 to stosunkowo tani telefon, który jednak całkiem nieźle sprawdzi się w przypadku większości seniorów. Ma wszystkie podstawowe funkcje, ładne wzornictwo i jest dostępny w wersji niebieskiej i czarnej, a matowe wykończenie uniemożliwia pozostawianie na obudowie odcisków palców.
Wyświetlacz HD+ to możliwość zadbania o swój wzrok, ponieważ ma inteligentną ochronę oczu. Gwarantuje pełne bezpieczeństwo dzięki opcji Charging Temperature Control, szybkiemu ładowaniu i systemowym antywirusom. Ma 3 GB RAM i 32 GB pamięci wbudowanej.

Realme 8I

RealMe 8I to telefon poniżej tysiąca złotych dla seniora z 4 GB pamięci RAM, Androidem 11 i modułem NFC. Producent opisuje go jako model bardzo wytrzymały, z obudową odporną na uszkodzenia. Telefon jest bardzo lekki, a w zestawie z nim otrzymujemy ładowarkę i kabel. To estetyczny model, z dobrym aparatem, który ma duży i czytelny wyświetlacz. Świetnie sprawdzi się w codziennych zastosowaniach w ręce każdej osoby na emeryturze.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!