Data publikacji:

Wybieramy telefon stacjonarny bezprzewodowy dla seniora. Jaki dla babci i dziadka?

Telefon stacjonarny bezprzewodowy dla seniora to aktualnie najlepszy wybór dla osób, które nie przepadają za telefonami komórkowymi, a jednocześnie chciałyby spróbować nieco bardziej nowoczesnego sprzętu, niż te najbardziej klasyczne (przewodowe) telefony. W dzisiejszym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt dla seniora oraz polecimy kilka przykładowych modeli, wśród których znajdzie się Philips D4701W/53, Maxcom MM462BB czy Panasonic KX-TG1611PDH. Jaki telefon stacjonarny bezprzewodowy wybrać?
Telefon stacjonarny bezprzewodowy dla seniora

Jak wybrać telefon dla seniora?

Nie zawsze smartfon dla seniora będzie dobrym wyborem. Niektóre starsze osoby nie mogą się przekonać do takich modeli i wciąż korzystają z wersji stacjonarnych. Telefon dla seniora musi mieć najbardziej podstawowe funkcje takie jak identyfikacja numerów czy wyświetlanie daty i godziny. W miarę możliwości powinien być głośny oraz umożliwiać manipulowanie tym ustawieniem czy rodzajem dzwonka. Jeżeli osoba starsza nie korzysta z własnej książki telefonicznej (lub chciałby od niej odejść), świetnym wyborem będzie telefon z możliwością zapisywania w nim numerów – obecnie w tę funkcję jest wyposażona większość telefonów, nie tylko tych bezprzewodowych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając telefon dla seniora?

Wśród podstawowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, wybierając telefon dla seniora, mogą znaleźć się duże przyciski np. metalizowane lub w inny sposób zabezpieczone przed ścieraniem się z nich nadruków. Oprócz tego istotny będzie także:
 • maksymalny czas czuwania telefonu oraz prowadzenia rozmów lub wysoka pojemność baterii – pierwsze dwa czynniki są jednak o wiele bardziej miarodajne, ponieważ różne urządzenia mogą mieć odmienne zużycie baterii,
 • przycisk SOS – który może wybierać numer do bliskiej osoby lub telefonować automatycznie na linię alarmową,
 • alarm, budzik, funkcja odnajdywania słuchawki w domu, identyfikacja numerów czy możliwość blokowania telemarketerów,
 • zasięg podawany w metrach – czyli to, jak daleko od stacji ładującej możemy oddalić się z telefonem i wciąż prowadzić przez niego rozmowy,
 • zestaw dwóch słuchawek - jeżeli senior ma problemy w poruszaniu się, a mieszka w miejscu, gdzie do przemieszczania konieczne jest schodzenie po schodach.
 • Oprócz tego istotne są również inne czynniki takie jak cena czy to, jak telefon leży w dłoni konkretnej osoby. Obecnie wybór telefonów na rynku jest tak duży, że bez najmniejszych problemów znajdziemy telefon dla każdej osoby starszej.

  Najlepsze telefony stacjonarne bezprzewodowe dla seniora

  Maxcom MM462BB

  Maxcom MM462BB to idealny telefon dla seniora dzięki dużym przyciskom, czytelnemu wyświetlaczowi oraz niewysokiej cenie. Ma baterię 600 mAh i cechuje go jej niskie zużycie. Posiada wbudowany przycisk SOS oraz daje możliwość umieszczenia w nim karty pamięci. Maxcom jest jedną z marek, które profesjonalnie podchodzą do kwestii konstruowania telefonów dla seniorów. Propozycje tej firmy są używane przez wiele osób na emeryturze i bardzo chwalone za czytelność, prostotę obsługi i przydatne funkcje dodatkowe.

  Gigaset A170

  Jest znany jako wytrzymały telefon stacjonarny. Posiada jednokolorowy wyświetlacz i ma opcję alarmów. Po wyciągnięciu go z pudełka można od razu rozpocząć używanie, ponieważ jest fabrycznie skonfigurowany i nie wymaga żadnych dodatkowych czynności. To świetny wybór na telefon bezprzewodowy dla seniora, który zachęca także niewysoką ceną. Można włączyć w nim tryb Eco Mode Plus, w którym połączenia radiowe nie funkcjonują.

  Panasonic KX-TG1611PDH

  Jest to bardzo prosty model - bezprzewodowy, z monochromatycznym wyświetlaczem i bazą ładującą. Świetną funkcją jest opcja odszukiwania słuchawki oraz alarmy budzikowe. Telefon może stać lub wisieć na ścianie. Według opinii użytkowników w codziennym funkcjonowaniu sprawdza się bardzo dobrze, a oprócz tego jest długowieczny. To idealny, prosty w obsłudze telefon, który nie będzie sprawiał kłopotów w razie gdy zdarzy się coś nacisnąć przypadkiem.

  Gigaset E290

  To telefon wyposażony w budzik, alarmy i blokadę ekranu. Ma bardzo duże przyciski, które ułatwiają naciskanie, głośny dzwonek oraz czytelny wyświetlacz. Obszerna książka telefoniczna umożliwia zapisanie nawet 150 kontaktów, co jak na standardy urządzeń stacjonarnych jest ogromną ilością. Gigaset jest marką dość znaną w segmencie telefonów dedykowanych seniorom, osobom z ubytkami słuchu czy problemami ze wzrokiem.

  Zestaw telefonów Panasonic KX-TG6812 PDB

  Zestaw telefonów składa się z dwóch słuchawek oraz stacji dokujących. To doskonały wybór do domów dwupiętrowych i mieszkań z antresolą, ponieważ wówczas, gdy ktoś dzwoni, nie ma konieczności szybkiego przemieszczania się pomiędzy piętrami. Daje możliwość blokowania niepożądanych numerów czy konfiguracji dźwięków w postaci ustawiania systemu redukcji szumów. Ma też funkcje takie jak alarm, lokalizator, tryb eco czy nocny.

  Gigaset C550 Comfort

  To prawdopodobnie najlepszy model na prezent z kolorowym wyświetlaczem. Idealny dla osób, które jeszcze nie są przekonane do komórek. Ma bardzo pojemną książkę telefoniczną, funkcję głośnomówiącą oraz opcję blokowania połączeń z numerów nieuprawnionych. Zachwyca eleganckim, nowoczesnym designem oraz poręcznością. Na jednym ładowaniu może czuwać do 320 godzin. Jest dość zaawansowany technologicznie, jak na telefon stacjonarny, ale jednocześnie zachwyca prostotą obsługi każdego!

  Philips D4701W/53

  Philips D4701W/53 to wyjątkowo elegancki telefon z monochromatycznym wyświetlaczem, jednak w nieco innych kolorach niż zazwyczaj. Zapewnia genialną jakość dźwięku i ma praktyczne, odporne na zniszczenia przyciski. Posiada tryb głośnomówiący, książkę telefoniczną oraz rozpoznawanie numeru. Ponieważ ma białą obudowę oraz stację dokującą, doskonale będzie prezentował się w jasnych pomieszczeniach.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!