Data modyfikacji:

Jaki telefon z zoomem optycznym wybrać?

Zoom to jedna z ważniejszych funkcji dla użytkowników telefonów w smartfonach. Bez przybliżenia obrazu i jego powiększenia trudno wykadrować fotografię w satysfakcjonujący sposób. Telefon z zoomem optycznym działa inaczej niż smartfon wyposażony wyłącznie w zoom cyfrowy. Co powinien wiedzieć użytkownik o zoomie optycznym? Kiedy warto z niego skorzystać?
zoom w telefonie

Czym jest zoom optyczny?

Chcesz sięgnąć po smartfon z dobrym aparatem? Na co zwracać uwagę przy wyborze aparatu? Dzisiaj podpowiadamy, czym jest zoom optyczny.

Zoom umożliwia zmienianie odległości pomiędzy soczewką a matrycą w obiektywie. Odległość ta jest nazywana ogniskową. Im krótsza ogniskowa, tym szerszy jest kąt widzenia obiektywu. Węższy kąt widzenia jest natomiast związany z wydłużeniem ogniskowej. Wydłużenie ogniskowej, czyli zastosowanie zoomu optycznego, sprawia, że obiekt widoczny na fotografii wydaje się być bliżej. Krótka ogniskowa sprawia natomiast, że obiekty na fotografii oddalają się, a kadr jest szerszy.

Telefon z zoomem optycznym działa inaczej niż smartfon wyposażony wyłącznie w zoom cyfrowy. Zoom optyczny w telefonie jest ważny dla osób, które chcą fotografować przyrodę i małe detale. Wydłużenie ogniskowej umożliwia przybliżenie szczegółów kwiatów lub innych roślin oraz zwierząt. Zoom sprawia, że widziana z oddali wiewiórka lub sikorka wydaje się być o wiele bliżej. Na zdjęciu z zoomem optycznym można przyjrzeć się szczegółom upierzenia ptaków czy też różnicom w kolorach płatków w różach i rododendronach w zależności od kąta padania światła.

Do czego przydaje się telefon z zoomem optycznym?

Smartfon z zoomem optycznym przyda się nie tylko do robienia zdjęć przyrodniczych. Równie dobrze można użyć go do wykonywania portretów. Przybliżenie obrazu sprawia często, że sylwetka fotografowanej osoby prezentuje się naturalniej. Wydłużenie ogniskowej ma również pozytywny wpływ na jakość zdjęć księżyca. Księżyc ma ciekawą powierzchnię, jednak jego urok można wydobyć na fotografiach wyłącznie w przypadku, gdy odpowiednio przybliży się obraz.

Zoom optyczny a cyfrowy – różnice

Zoom cyfrowy działa inaczej niż optyczny. Wadą cyfrowego przybliżania obrazu jest ograniczenie szczegółowości zdjęć i powstawanie pikselozy. Fotografia traci na jakości tym więcej, im bardziej przybliża się fotografowane przedmioty lub osoby. W przypadku zoomu optycznego podobne straty jakości nie występują.

Zoom optyczny jest nazywany bezstratnym, gdyż dzięki niemu obraz na zdjęciu jest wyraźny bez względu na długość ogniskowej. W zoomie cyfrowym ogniskowa pozostaje przez cały czas taka sama, dlatego fotografia nie oddaje wszystkich szczegółów obiektów. Zoom cyfrowy zawsze jest związany ze stratami na jakości, gdyż aparat jest zmuszony do „usuwania” niektórych pikseli i wstawiania w ich miejsce innych. Efekt końcowy na zdjęciu często jest z tego powodu mało satysfakcjonujący.

Telefony z zoomem optycznym – polecane modele

Smartfony wyposażone w zoom optyczny to przede wszystkim flagowce. W modelach takich jak Samsung Galaxy S21 znajdzie się 3-krotny zoom optyczny, który nie powoduje strat w jakości zdjęć. Takie przybliżenie często w zupełności wystarcza, by poprawić kadr i uzyskać oczekiwany efekt na fotografii. Zoom optyczny w Samsungu Galaxy S21 uzupełnia 30-krotny zoom cyfrowy.

Połączenie obu technologii umożliwia wykonanie znakomitych selfie, panoram i ujęć pamiątkowych w towarzystwie rodziny lub przyjaciół. Dodatkowo w telefonach flagowych dostępne są funkcje, które poprawiają jakość zdjęć wykonanych z zoomem. Filtry podkreślające kolorystykę lub niwelujące braki ostrości sprawiają, że fotografia prezentuje się znacznie lepiej zarówno w wersji elektronicznej, jak i po wydrukowaniu. Ponadto możliwe jest poprawienie balansu bieli i głębi czerni, co ma znacznie w przypadku zdjęć robionych z zoomem i lampą błyskową.
Autorka: Monika Kocher