Data publikacji:

Termometr – jaki wybrać? Rodzaje termometrów

Termometr, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie do mierzenia temperatury ciała, powietrza czy innych substancji, np. mięsa. W tym artykule skupimy się jednak na termometrach przeznaczonych do pomiaru temperatury ciała, wśród których znajduje się kilka rodzajów urządzeń. Wybór najlepszego może być nie lada problemem, o czym świadczy popularność wyszukiwania w internecie hasła: termometr jaki wybrać.
jaki termometr wybrac

Rodzaje termometrów dostępnych w aptekach

Wśród termometrów przeznaczonych do mierzenia temperatury ciała wyróżnia się kilka rodzajów urządzeń, które różnią się od siebie m.in. sposobem użycia oraz dokładnością pomiaru. W nagłówku celowo użyto sformułowania – termometrów dostępnych w aptekach – ponieważ jedynie termometr zakupiony w aptece lub profesjonalnym sklepie medycznym daje gwarancję, że wykonany pomiar jest prawidłowy. Czy oznacza to, że zakup tego urządzenia w internecie nie jest najlepszym rozwiązaniem? Oczywiście, że nie, ponieważ wiele profesjonalnych sklepów i aptek prowadzi sprzedaż internetową, w związku z czym wysokiej klasy termometr można zakupić online. W sprzedaży znajdują się zarówno termometry cieczowe, elektroniczne, douszne, jak i bezdotykowe. W przypadku zakupów online warto jednak pamiętać, że produkt musi być odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniem w czasie transportu, co wynika z faktu, że są to delikatne urządzenia.

Termometr cieczowy - urządzenie proste i tanie

Jaki termometr kupić? Najprostszym rozwiązaniem jest wybór modelu cieczowego, który od lat cieszy się największą popularnością. Wynika to przede wszystkim z jego ceny, ponieważ ceny takich termometrów rozpoczynają się od kilku złotych, czego dowodem są oferty na stronie Ceneo.pl. W tym miejscu warto również wspomnieć, że obecne termometry cieczowe, w odróżnieniu od tych używanych przed kilkudziesięcioma laty, nie zawierają wewnątrz rtęci, która została zastąpiona bezpiecznymi substancjami, np. galistanem. Termometr cieczowy mierzy temperaturę ciała z dokładnością 0,1 stopnia, a zakres jego pomiaru mieści się w granicach od 35 do 42ºC. Wady takich urządzeń to stosunkowo długi czas pomiaru, który trwa od 5 do 10 minut, oraz ryzyko uszkodzenia szklanej obudowy, w związku z czym jest to rodzaj termometru przeznaczony raczej dla osoby dorosłej.

Termometr elektroniczny – szybki pomiar

Wiele osób zastanawiających się, jaki kupić termometr, ostatecznie wybiera model elektroniczny. Pomiar przy użyciu takiego urządzenia wygląda w ten sam sposób, co w przypadku termometru cieczowego, czyli jego końcówkę należy umieścić w dole pachowym, pachwinie, w ustach lub w odbycie (w przypadku pomiaru temperatury głębokiej). Różnica polega na tym, że urządzenie samo odczytuje temperaturę, która wyświetla się na wbudowanym ekranie. Termometr elektroniczny wymaga więc baterii, które należy regularnie wymieniać, by mieć gwarancję poprawności wyników. Tego typu urządzenia mierzą temperaturę z dokładnością 0,1 stopnia, w zakresie od 32 do 43ºC (w zależności od konkretnego modelu). Ich główną zaletą jest szybkość pomiaru, który może zostać wykonany nawet w kilkanaście sekund, oraz odpowiedni stosunek jakości do ceny, czego dowodem są oferty dostępne na stronie Ceneo.pl. Jako wada traktowany jest fakt, że termometr elektroniczny przeznaczony jest wyłącznie dla starszych dzieci i dorosłych. Pomiar temperatury u niemowląt może być niemożliwy ze względu na konieczność zachowania chwili względnego spokoju (bezruchu).

Termometr douszny – dokładność pomiaru

Termometry douszne to również urządzenia elektroniczne, jednak w ich przypadku inaczej wygląda proces pomiaru. Odbywa się on wewnątrz ucha, a dokładnie na błonie bębenkowej. Ma to wpływ na dokładność pomiaru, ponieważ na jego wynik nie oddziałują czynniki zewnętrzne, np. ciepło otoczenia. Sam pomiar jest bardzo szybki (kilka sekund) i bezbolesny. Termometr posiada wymienne końcówki, które należy dezynfekować, by utrzymać sterylność urządzenia. Dzięki temu może z niego korzystać kilka różnych osób (np. cała rodzina). Tego typu produkty w dobrej cenie są dostępne w serwisie Ceneo.pl.

Termometr bezdotykowy – wygoda

Wiele osób na pytanie, jaki jest najlepszy termometr, zdecydowanie odpowie, że bezdotykowy. Wynika to przede wszystkim z wygody pomiaru, który można przeprowadzać nawet u noworodków. Termometry bezdotykowe są również higieniczne, ponieważ pomiar temperatury nie wymaga bezpośredniego kontaktu ze skórą. Ich zaletą jest również szybkość badania oraz dodatkowe funkcje, takie jak np. interpretacja prezentowanego wyniku. Należy jednak pamiętać, że pomiar musi odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta, co zagwarantuje jego prawidłowość. Maksymalny błąd pomiarowy wynosi w tym przypadku 0,2 stopnia, a temperatura ciała jest mierzona w zakresie od 32 do 44ºC (w zależności od producenta). Wadą jest z pewnością cena urządzeń, która jest najwyższa ze wszystkich rodzajów termometrów. Nie oznacza to jednak, że nie można znaleźć oferty termometru bezdotykowego w dobrej cenie, czego dowodem są model dostępne na stronie Ceneo.pl.

Podsumowując, należy stwierdzić, że stojąc przed dylematem, jaki termometr wybrać, należy przede wszystkim kierować się indywidualnymi potrzebami oraz posiadanym budżetem. Istotne będzie również to, czy urządzenie będzie służyło również do pomiaru temperatury u małych dzieci. Jeżeli tak, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie termometr bezdotykowy. W przypadku osób dorosłych, które są w pełni sprawne, w zupełności wystarczy tradycyjny termometr cieczowy, który jest równie dokładny, ale zdecydowanie tańszy.

Autor: Grzegorz Woźniak