Data publikacji:

Czym jest trehaloza i jak jest wykorzystywana w kosmetykach?

Trehaloza – to dzięki jej silnym właściwościom nawilżającym rośliny pustynne są w stanie przetrwać długie okresy suszy. Chroni ich wewnętrzną strukturę, dopóki nie nadejdzie deszcz. To tak zwany „cukier życia”, szeroko wykorzystywany we współczesnej kosmetyce. Dowiedz się, jakie działanie ma trehaloza oraz w jakich kosmetykach stosowana jest trehaloza, byś mogła korzystać z jej niezastąpionych właściwości. Tych, które dają skórze odpowiedni poziom nawilżenia, ujędrnienia oraz pomagają zachować młodość na długo. Oraz tych, które sprawią, że twoje ciało, włosy i twarz już nigdy nie będą suche, odwodnione i szorstkie.
trehaloza

Trehaloza co to? Działanie trehalozy na skórę

Trehaloza to naturalny dwucukier, dwie cząsteczki glukozy. Codziennie zjadasz ją w chlebie i warzywach. Trehaloza magazynuje wilgoć, dlatego jeśli twoja skóra jest sucha i odwodniona, to sięgnij po kosmetyki z tym naturalnym składnikiem. Jest on odpowiedni do każdego rodzaju cery, więc bez wahania stosuj trehalozę, gdy masz skórę dojrzałą, ze zmianami trądzikowymi oraz wrażliwą. Substancja ta wytwarza barierę ochronną wokół skóry i w ten sposób zapobiega utracie wody.

Trehaloza w kosmetyce zasłużyła się nie tylko ze względu na silne właściwości nawilżające. Stosuje się ją jako składnik kremów przeciwzmarszczkowych, bo to silny antyoksydant. Chroni tkanki skórne przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Ponadto zwalcza wolne rodniki, więc zapobiega procesowi starzenia się skóry. Zapewnia blokadę przed przedostawaniem się do wnętrza skóry smogu, więc jeśli mieszkasz w mieście, serum z trehalozą to twój „must have” w kosmetyczce.

Trehaloza w kosmetykach – gdzie ją znaleźć?

Trehaloza to bardzo popularny składnik używany przez firmy kosmetyczne. Znajdziesz ją we wszystkich typach kosmetyków (podajemy po jednym przykładzie dobrego kosmetyku z trehalozą): w maskach, tonikach, kremach, szamponach i odzywkach do włosów, a także serum do twarzy.

Być może trehalozę zobaczysz też kiedyś w składzie dezodorantów. Dodanie jej do kosmetyku w ilości 2% ogranicza wydzielanie nieprzyjemnego zapachu potu nawet do 70%.

Trehaloza w kosmetyce występuje szeroko ze względu na jej silne właściwości nawilżające oraz niską cenę produkcji. Szczególnie bogate w trehalozę są kosmetyki do cery wrażliwej, dojrzałej i suchej.

W kosmetykach naturalnych używa się trehalozy ze skrobi, na przykład kukurydzianej. Reakcje enzymatyczne prowadzą do utworzenia czystych kryształów cukru trehalozy. Koszt produkcji tejże to około 3 dolary amerykańskie za 1 kilogram.

Obecnie na rynku wytwarza się około 30 tysięcy ton trehalozy rocznie. Jeśli więc wybierzesz kosmetyki z eko półki, ominiesz trehalozę pozyskiwaną sztucznie. A to zawsze na plus dla twojego organizmu.

Czy trehaloza jest bezpieczna dla człowieka?

Naukowcy wciąż badają, czy trehaloza wywiera negatywny wpływ na człowieka. Nie jest do końca wiadomo, jak nasze ciało radzi sobie z metabolizmem tej substancji, a najprawdopodobniej wysokie stężenie jej prowadzi do namnażania bakterii chorobotwórczych, których pokarm stanowi trehaloza. Jednak wykazano też, że nawet przy wysokiej akumulacji w płynach ciała, nie ma ona żadnej toksyczności. Więc mimo kilku niewiadomych, trehaloza jest w Europie uznana jako substancja bezpieczna dla zdrowia i może być dodana do leków, kosmetyków i żywności.

Jak zawsze więc – zalecamy – z niczym nie przesadzać i z umiarem stosować ten dwucukier.
Autorka: Ewa Doniec