Data publikacji:

Jak udostępnić internet z telefonu na tablet?

Czy wiesz, że możesz udostępnić internet ze swojego telefonu na tablet czy komputer? Opcja ta przydaje się szczególnie na wyjazdach lub w sytuacji gdy występują problemy z Wi-Fi w domu. To naprawdę proste. Jak udostępnić internet z telefonu na tablet i jak połączyć tablet z telefonem? Podczas wykonywania tego typu operacji należy zwrócić uwagę nie tylko na kwestie techniczne wykonania takiego połączenia, ale również istotne aspekty związane z jego bezpieczeństwem. Sprawdź, jak przeprowadzić połączenie z wykorzystaniem różnego rodzaju urządzeń i jakie korzyści płyną z takiego działania.
jak udostępnić Internet z telefonu na tablet

Jak udostępnić internet z telefonu na tablet? Krok po kroku

Wakacje, wyjazd służbowy, weekend za miastem – w życiu jest dużo sytuacji, w których nie mamy dostępu do internetu Wi-Fi. Czasem odpoczynek od sieci jest prawdziwą ulgą, jednak często jest bardzo potrzebny chociażby na chwilę. Na szczęście w dzisiejszych czasach prawie każdy z nas ma internet w swoim telefonie.
Mały ekran może być jednak niewystarczający do załatwienia ważnych spraw czy też obejrzenia filmu na Netfliksie. Dlatego też warto poznać skuteczne sposoby na to, jak udostępnić Internet z telefonu na tablet. Przedstawiamy je w artykule.
Udostępnienie internetu z telefonu na tablet czy komputer nic nie kosztuje – oczywiście poza kosztami wynikającymi ze zużycia pakietu. Jeśli masz np. w smartfonie do wykorzystania w każdym miesiącu 10 GB, udostępnienie go innemu urządzeniu będzie pomniejszać ten pakiet. Zużycie danych możesz sprawdzić w każdej chwili w ustawieniach swojego telefonu. Jak udostępnić internet w Samsungu, LG, Xiaomi, iPhonie czy też innym rodzaju smartfonie? Kroki są bardzo podobne. Opisujemy je poniżej.

Kiedy udostępnienie internetu z telefonu na tablet bywa przydatne?

Odpowiedź na pytanie, jak udostępnić internet z telefonu na tablet, bywa niezwykle przydatna. To szczególnie korzystna funkcja w sytuacji, gdy dochodzi do awarii Wi-Fi, a korzystanie z tableta jest niezbędne. Dzięki temu można wykonać przelew, sprawdzić pocztę lub przeprowadzić inne czynności w sieci bezproblemowo i niekoniecznie używając osobiście telefonu drugiej osoby, co bywa kłopotliwe i niezręczne.
Możliwość udostępnienia łącza internetowego doskonale sprawdza się również w podróży, gdy osoby znajdujące się w pobliżu nie mają do niego dostępu, skończy się przewidziany pakiet danych do wykorzystania lub po prostu chcą robić coś innego w sieci niż właściciel telefonu w tym samym czasie.
Tablety charakteryzują się również znacznie większym wyświetlaczem niż telefony. Dlatego podczas wykonywania szczegółowych prac wymagających dokładności i spostrzegawczości, łatwiej i korzystniej dla oczu jest wykonać dane zadanie z wykorzystaniem tableta. Wówczas udostępnienie internetu na dane urządzenie jest niezwykle pomocne. To szczególnie korzystne i komfortowe podczas oglądania filmów czy różnego rodzaju grafik.
Udostępnianie internetu z telefonu na inne urządzenia, w tym tablet pomaga również w uzyskaniu przez kilku odbiorców jednocześnie wysyłanych danych najszybszą możliwą drogą w sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia urządzeń do sieci Wi-Fi lub hasło dostępu nie jest znane.

Jak udostępnić internet z telefonu na tablet? Hotspot Wi-Fi

Pierwszym i najpopularniejszym sposobem na to, jak przesłać internet z telefonu na tablet lub komputer, jest stworzenie ze smartfona hotspotu Wi-Fi. Jak to zrobić?
 • Wejdź w Ustawienia telefonu.
 • Odszukaj zakładkę Sieci komórkowe, Połączenia czy też Tethering, a następnie Udostępnianie internetu lub Przenośny hotspot. Nazwa może się różnić w zależności od modelu telefonu i wersji systemu operacyjnego.
 • Włącz opcję Przenośny hotspot, Udostępnianie internetu lub podobną. W tej zakładce możesz także ustawić limit danych, nazwę hotspotu oraz hasło. Możesz także włączyć opcję zmniejszenia zużycia baterii.
 • Hotspot jest gotowy! Możesz sterować nim za pomocą skrótu na pasku zadań.
 • Aby wyłączyć hotspot Wi-Fi, wejdź ponownie w zakładkę Sieci, Tethering lub podobną, a następnie przełącz przycisk, aby wyłączyć udostępnianie.

  Jak udostępnić internet z telefonu na tablet? Tethering przez Bluetooth

  Drugim sposobem na to, jak podłączyć internet z telefonu do tabletu lub komputera, jest tethering przez Bluetooth. Operacja przebiega bardzo podobnie.
 • Najpierw włącz Bluetooth w Ustawieniach telefonu i sparuj smartfona z tabletem lub komputerem, któremu chcesz udostępnić internet.
 • W zakładce Sieci, Połączenia lub podobnej odnajdź opcję Tethering przez Bluetooth (nazwa może różnić się w zależności od modelu telefonu i systemu operacyjnego).
 • Włącz opcję Hotspot/Tethering przez Bluetooth.
 • Odbierz połączenie internetowe na sparowanym urządzeniu.
 • Jak udostępnić internet z telefonu na tablet? Tethering przez USB

  Ostatnią opcją na to, jak połączyć telefon z tabletem i udostępnić internet z komórki na tablet lub laptopa, jest użycie kabla USB. Tutaj również postępowanie jest bardzo podobne. Od czego zacząć?
 • Podłącz smartfona do tabletu lub komputera za pomocą kabla USB.
 • Wejdź w zakładkę Sieci komórkowe, Połączenia lub podobną, a następnie odszukaj opcję Udostępnianie internetu.
 • Wybierz opcję Tethering/router USB.
 • Połącz się z internetem z telefonu na swoim komputerze lub tablecie.
 • Jak udostępnić internet z telefonu iPhone?

  Na koniec odpowiemy na pytanie, jak połączyć tablet z internetem przez telefon iPhone. Jest to równie łatwe jak w przypadku smartfonów z innym systemem operacyjnym.
 • Otwórz Ustawienia i odnajdź zakładki Sieć komórkowa oraz Hotspot osobisty. Jeśli chcesz połączyć się z internetem przez Bluetooth, musisz najpierw go włączyć.
 • Włącz opcję Dopuszczaj innych.
 • Skonfiguruj nazwę urządzenia oraz hasło.
 • Połącz się z internetem z telefonu iPhone na swoim urządzeniu (tablecie czy też komputerze).
 • O czym należy pamiętać podczas udostępniania internetu z telefonu na tablet?

  Połączenie telefonu z tabletem, jak i innymi urządzeniami, zwłaszcza poprzez udostępnianie internetu, może być niebezpieczne. Jest tak szczególnie wtedy, gdy daną czynność wykonuje się w miejscu publicznym, gdzie obecnych jest wiele osób wyposażonych w podobne urządzenia. Istnieje wówczas ryzyko zawirusowania sprzętów, ale też podłączenie się innych osób pod daną sieć i czerpanie z danego limitu danych. Aby temu zapobiec, zawsze należy udostępniać dostęp do internetu z zabezpieczeniem hasłem.
  Pamiętaj, że udostępnianie internetu z telefonu na inne urządzenie zabiera nie tylko dane komórkowe, ale również dużo baterii. Jeżeli osoby korzystające z połączenia przebywają akurat w podróży lub znajdują się z dala od domu, warto, by miały ze sobą dodatkowe źródło energii i ładowarkę. Jeśli robisz ze swojego smartfona hotspot, kontroluj co jakiś czas, jaki jest jego poziom naładowania. Warto też sprawdzać co jakiś czas, jakie urządzenia są podłączone do twojego telefonu. Nie chcesz chyba, aby z twojego hotspota korzystał ktoś niepowołany!
  Warto też pamiętać, że telefon połączony z innym sprzętem znacznie szybciej ulega nagrzewaniu się. Długotrwałe przegrzanie może natomiast prowadzić do uszkodzenia urządzenia lub jego wadliwego działania. W sytuacji gdy korzystanie z udostępniania internetu trwa dłużej, dobrze jest robić co jakiś czas przerwy.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!