Data modyfikacji:

Ulatniający się gaz? Jak sprawdzić, czy ulatnia się gaz?

Instalacja gazowa w domu wymaga systematycznego przeglądu, przynajmniej raz w roku. To jednak często zaniedbywana czynność, która grozi rozszczelnieniem. Wybuch gazu jest niezwykle niebezpieczny, dlatego warto wiedzieć, jak działać w przypadku wycieku gazu. Jak sprawdzić, czy ulatnia się gaz?

ulatniający się gaz

Zapach ulatniającego się gazu

O wycieku gazu najczęściej informuje nieprzyjemny, gryzący zapach. Sam gaz ziemny jest bezwonny, dlatego nawania się go tetrahydrotiofenem. Związek THT dodawany jest do gazu ziemnego w nawanialniach zgodnie z pkt. 4.1.6 Załącznika do Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2010 r. Charakterystyczny zapach powinien być wyczuwalny już wtedy, gdy stężenie gazu ziemnego w powietrzu osiągnie wartość 1%.

Do nawaniania gazu z butli, czyli propanu-butanu, używany jest natomiast etanotiol i merkaptan etylowy. Ten ostatni odpowiada za charakterystyczną, siarkową woń. Zgodnie z normą PN-EN 589 zapach ten powinien być wyczuwalny, gdy stężenie propanu i butanu osiągnie 1/5 dolnej granicy wybuchowości. Butle gazowe LPG używane są m.in. do ogrzewania pomieszczeń lub zasilania kuchenek gazowych w budynkach jednorodzinnych. W budownictwie wielorodzinnym korzystanie z butli gazowych jest zabronione.

Co zrobić, gdy ulatnia się gaz?

Niepokojący zapach ulatniającego się gazu potrafi przestraszyć. W wielu przypadkach do wycieku dochodzi nocą, a domownicy dowiadują się o nim dopiero, gdy gaz dotrze do oddalonych sypialni. Najczęstszym błędem jest wówczas włączenie światła. Iskra przeskakująca we włączniku może doprowadzić do zapłonu łatwopalnego i wybuchowego gazu. Jak więc zachować się w sytuacji, gdy w domu ulatnia się gaz?

    1. Otwórz na oścież wszystkie możliwe drzwi oraz okna.
    2. Upewnij się, że kurki gazowej są zakręcone.
    3. Zakręć główny zawór gazu.
    4. Nie włączaj i nie wyłączaj żadnych urządzeń elektrycznych ani nie odpalaj ognia.
    5. Opuść mieszkanie wraz z domownikami. Jeśli mieszkasz w bloku wielorodzinnym, powiadom o sytuacji sąsiadów.
    6. Zadzwoń na bezpłatny numer pogotowia gazowego: 992, i poczekaj na interwencję w bezpiecznym miejscu.

Jak sprawdzić, czy ulatnia się gaz?

Najskuteczniejszym sposobem na wykrycie wycieku gazu jest użycie specjalnego urządzenia. Podstawowy detektor gazu kupisz już za ok. 160 zł. Czuły sensor wykryje nawet niewielki wyciek i pomoże w znalezieniu jego źródła. Pomocna będzie w tym elastyczna sonda, którą dotrzesz do zakamarków instalacji. Detektor gazu rozpozna wyciek nie tylko gazu ziemnego czy płynnego, ale i amoniak, tlenek węgla czy olej opałowy. W domu zasilanym gazem warto mieć zainstalowany czujnik gazu na stałe.

Tańszą metodą na zlokalizowanie wycieku jest użycie specjalnej pianki. Gdy po pokryciu preparatem w puszce złączeń, zaworów i przewodów pojawią się w którymś miejscu bąble, oznacza to, że wycieka tam gaz. Tego rodzaju środek do wykrywania wycieków gazu przyda się w każdym domu, w którym kuchnia gazowa zasilana jest butlą. Gumowe uszczelki zaworu bywają zawodne, dlatego po każdym podłączeniu nowej butli warto sprawdzać jej szczelność.

Podobny płyn do wykrywania nieszczelności instalacji gazowej stworzysz także przy pomocy płynu do naczyń oraz wody. Rozmieszaj płyn do mycia naczyń w wodzie i utwórz gęstą pianę. Następnie pokryj pianą złącza gazowe i obserwuj efekty. Rosnące bąble są oznaką wycieku.

Autor: Szymon Sonik