Data modyfikacji:

USB 3.0 a 2.0. Czym się różnią?

Ze złączami USB spotykamy się w codziennym życiu niezwykle często, między innymi za sprawą ich niezwykłej uniwersalności i kompatybilności. Obecnie korzystają z nich nie tylko urządzenia komputerowe, ale także wszelkiego rodzaju sprzęt mobilny i elektroniczne gadżety. W specyfikacji technicznej wielu z nich znajdziemy informacje o tym, z jakiej wersji standardu USB korzystają. W artykule podpowiadamy, jakie ma ona znaczenia i jakie występują różnice pomiędzy USB 3.0 a USB 2.0.
usb 3.0 a 2.0 różnice

Co to jest USB?

Na początek warto jednak odpowiedzieć sobie, co tak naprawdę kryje się pod nazwą USB. Jest ona angielskim skrótem nazwy Universal Serial Bus, w tłumaczeniu na polski oznaczającym uniwersalną magistralę szeregową. USB jest więc standardem technologicznym opisującym sposób budowy kabli oraz metod przesyłu danych pomiędzy różnego rodzaju urządzeniami elektronicznymi.
Standard USB został opracowany przez szereg czołowych firm komputerowych w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Jego celem było stworzenie jednego i uniwersalnego złącza pozwalającego na podłączanie do komputera różnego rodzaju zewnętrznych urządzeń, takich jak drukarki, myszki czy klawiatury. Jego pojawienie się w znacznym stopniu ułatwiło życie konsumentom, a także producentom sprzętu PC, którzy nie musieli już więcej przejmować się kompatybilnością swoich produktów z dziesiątkami różnego rodzaju wejść.
Specyfikacja standardu USB określa szczegółowo sposób konstrukcji złączy USB, kabli, a także metody przesyłania za ich pośrednictwem danych oraz energii elektrycznej. Początkowo złącza USB używane były wyłącznie w sprzęcie i akcesoriach komputerowych, ale dzięki ich rozpowszechnieniu oraz niskim kosztom produkcji, z czasem zaczęły być też montowane w urządzeniach mobilnych, AGD i RTV.

Wersje USB – co oznaczają?

Twórcy technologii stojącej u podstaw standardu USB wiedzieli, że jeżeli ma on się przyjąć, musi być elastyczny i zmieniać się wraz z czasem, by odpowiadać na zmieniające się potrzeby. Już na początku inżynierowie wiedzieli, że z czasem na rynek trafią ulepszone wersje standardu, pozwalające na większą prędkość przesyłu danych, a także dodatkowe funkcje. Jednocześnie zadbali jednak, by były one wstecznie kompatybilne.
Kolejne wersje standardu USB oznaczane cyframi wypuszczane są regularnie w odstępie kilku lat. W tym czasie producenci powoli wprowadzają je do swoich urządzeń, zastępując starsze rozwiązania.
Podkreślmy, że wersji USB nie należy kojarzyć z rozmiarami portów lub rodzajami USB. Chociaż najnowsze złącza, takie jak USB-C, zaprojektowane zostały z myślą o najnowszych standardach, nie oznacza to jednak, że nie mogą współpracować nawet z kilkunastoletnim sprzętem USB (po zastosowaniu odpowiedniej przejściówki).

Czym się różni USB 3.0 od 2.0?

Urządzenia wspierające technologię USB 3.0 czy 3.1, 3.2 są obecnie standardem na rynku. Oryginalna wersja standardu zadebiutowała w 2008 roku i pozwalała na transfer danych z maksymalną prędkością do 5 Gb/s. Jego dwie nowsze odsłony zostały wprowadzone na rynek w 2013 i 2017 roku, pozwalają na transfery z prędkością 10 Gb/s i 20 Gb/s.
Urządzenia korzystające z USB 3.0/3.1/3.2 korzystają ze standardowego portu USB Type-A, posiadającego charakterystyczne niebieskie lub czerwone wnętrze, pozwalające na jego błyskawiczną identyfikację. Poza tym wspierają też wspomniane już złącze USB-C, pozwalające dodatkowo na przesyłanie obrazu i dźwięku, a także wyższego napięcia, umożliwiającego szybkie ładowanie oraz zasilanie większych urządzeń.
Standard USB 2.0 pojawił się oficjalnie w 2001 roku i pozwala na transmisję danych z prędkością 480 Mb/s, a więc wielokrotnie mniejszą niż USB 3.0. Urządzenia wspierające technologię korzystają ze złączy USB Type-A, a także micro-USB i mini-USB. Obecnie z technologii korzystają przede wszystkim różnego rodzaju gadżety elektroniczne i sprzęt AGD/RTV, używające kabli USB do zasilania.
Zdjęcie: Envato Elements