Data publikacji:

Uszkodzona płyta główna w telefonie – objawy

Nikt nie lubi, kiedy jego telefon ulega zniszczeniu, a szczególnie wtedy, gdy powstała usterka całkowicie uniemożliwia sprawne korzystanie ze smartfona. Uszkodzona płyta główna w telefonie jest jedną z tych awarii, które przysparzają użytkownikom wiele problemów. Uszkodzona płyta główna w telefonie – objawy, które najczęściej występują, oraz jakie mogą być przyczyny takiej usterki? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, warto zapoznać się z treścią poniższego artykułu.
uszkodzona płyta główna w telefonie objawy

Płyta główna w telefonie – za co odpowiada?

Chociaż obecnie na rynku znaleźć można niezliczoną ilość modeli telefonów komórkowych, które różnią się od siebie pod względem marki, rozmiaru, funkcji oraz ceny, to każdy z nich składa się z tych samych elementów.
Jednym z najważniejszych komponentów w smartfonie jest płyta główna, którą nazywa się także skróconą nazwą PCB. Płyta główna to podzespół, który umożliwia pracę telefonu i odpowiada za wszystkie przeprowadzane procesy i operacje.
Chociaż płyty główne w różnych modelach telefonów mają inną budowę, można wyróżnić podstawowe elementy, które składają się na ten podzespół. Płyta główna jest połączona z innymi elementami telefonu, takimi jak aparaty, przyciski blokady lub głośności, antena oraz wiele innych.

Uszkodzona płyta główna w telefonie – objawy, które powinny budzić niepokój

Oczywiste jest, że płyta główna to jeden z najważniejszych elementów budowy telefonu komórkowego, a jej usterka sprawia, że w znacznej większości przypadków telefon staje się bezużyteczny. Z tego powodu wiele osób, chcąc oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu, chce poznać objawy takiej awarii. Wśród użytkowników smartfonów często pada pytanie: uszkodzona płyta główna w telefonie – objawy, jakie mogą świadczyć o jej usterce. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak poniższa lista objawów powinna wzbudzać podejrzenia u użytkowników smartfonów.
Jednym z najczęściej pojawiających się objawów jest błąd podczas uruchamiania posiadanych aplikacji, kiedy aplikacje nie chcą się poprawnie uruchomić. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy to uszkodzona płyta główna to przyczyna tego stanu. W tym celu należy wykonać wszystkie niezbędne aktualizacje i spróbować ponownie uruchomić aplikacje. Jeśli ten krok nie przyniesie rezultatu, przyczyną może być uszkodzona płyta główna.
Innym objawem, który może świadczyć o usterce płyty głównej, jest częsta utrata zasięgu. Tak jak w przypadku błędu przy otwieraniu aplikacji, tak i w tej sytuacji warto sprawdzić, czy to płyta główna jest odpowiedzialna za taki stan rzeczy. Aby to sprawdzić, należy skontrolować swoją kartę SIM, ponieważ ten element równie często jest odpowiedzialny za gubienie zasięgu.
Objawem, który powinien wzbudzić szczególną ostrożność, jest brak reakcji telefonu na wprowadzoną kartę SIM. Jeśli karta SIM nie jest w żaden sposób uszkodzona, a telefon jej nie widzi, to powodem może być uszkodzona płyta główna. Często uszkodzona płyta główna powoduje także problemy z łącznością z Wi-Fi, jednak nie jest to najpopularniejsza oznaka tej usterki.
Najbardziej problematycznym objawem uszkodzonej płyty głównej jest z całą pewnością utrata nagromadzonych w telefonie danych, takich jak zdjęcia, filmy, wiadomości, notatki oraz pliki. Do takiej sytuacji może dochodzić w sytuacji, gdy telefon pozostawał pod wpływem wysokiej temperatury, co doprowadziło do przegrzania. Odzyskiwanie danych z telefonu niestety nie zawsze jest możliwe.

Co zrobić, gdy płyta główna w telefonie zostaje uszkodzona?

Uszkodzona płyta główna w telefonie to najgorszy scenariusz, jaki może się spełnić, dlatego użytkownicy smartfonów powinni zwracać na swój telefon szczególną uwagę. Przez uszkodzoną płytę główną można stracić nie tylko sam telefon, ale także wszystkie nagromadzone w jego pamięci dane. Co warto zrobić, aby uniknąć przykrej sytuacji utraty ważnych dla siebie plików, takich jak zdjęcia, filmy czy wiadomości?
Z całą pewnością najlepszym zabezpieczeniem jest tworzenie kopii zapasowych wszystkich ważnych plików. Obecnie znaleźć można wiele miejsc, które oferują przechowywanie danych, jednak najpopularniejsze opcje to iCloud, czyli system dostępny dla użytkowników urządzeń Apple, oraz Google One. Inne popularne serwisy to także Dropbox, Sync, Cloud Backup czy Box. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że nawet w przypadku całkowitego uszkodzenia telefonu utrata danych nie jest zagrożeniem.
Wielu użytkowników smartfonów zdaje pytanie, czy uszkodzona płyta główna w telefonie podlega naprawie. W teorii, próba naprawy smartfona z tego typu usterką jest możliwa, jednak w znacznej większości przypadków koszt naprawy jest równy lub przewyższa cenę nowego telefonu, dlatego wiele osób nie decyduje się na naprawę.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!