Data publikacji:

Matryca VA czy IPS? Którą wybrać?

Matryce VA czy IPS są stosowane zarówno w monitorach, jak i telewizorach. Obie mają swoje wady oraz zalety, które mogą mieć ogromny wpływ na decyzję o zakupie konkretnego modelu. Sprawdzamy, które z tych rozwiązań okaże się lepsze dla użytkownika.  
va vs ips

Dlaczego matryca w monitorze/telewizorze odgrywa tak dużą rolę?  

W telewizorach, jak i monitorach stosuje się różne rodzaje matryc, które mają spełnić oczekiwania użytkownika, a także zapewnić mu odpowiednie wrażenia podczas oglądania. To tak naprawdę kluczowy element, który będzie miał wpływ na komfort twojego oglądania lub grania. Przed wyborem konkretnego urządzenia odpowiedz sobie na pytanie do czego matryca będzie wykorzystywana najczęściej, to pozwoli ci lepiej dopasować urządzenie do twoich potrzeb.  

Czym się różnią matryce VA i IPS?  

Panele VA (Vertical Alignment) wykorzystają kryształy, które są ułożone pionowo lub prostopadle do podłoża. Takie rozwiązanie ma wpływ na lepszy kontrast, który może mieć wartość 3000:1, czy 5000:1. Głęboka czerń przekłada się na lepsze wrażenia podczas korzystania z urządzenia w pokoju, do którego wpada spora ilość światła.
Matryce VN charakteryzują się całkiem niskim czasem reakcji wynoszącym od 1 do 6 ms. Wartość ta jest uzależniona głównie od klasy monitora lub telewizora. Znakomity kontrast oraz niezłe odwzorowanie kolorów sprawiają, że matryce VN najlepiej sprawdzają się u osób poszukujących urządzenia do oglądania filmów i seriali. Jednak należy pamiętać o tym, że technologia VA ma dość słabe kąty widzenia, dlatego oglądanie w większym gronie może być problematyczne.  
Panele IPS (In-Plane Switching) to technologia, w której ciekłe kryształy są ułożone równolegle do szklanego podłoża. Struktura samych kryształów jest inna niż w ekranach VA. Wynika to z faktu, że elektrody zajmują więcej miejsca.
Główną zaletą monitorów i telewizorów IPS LCD jest bardzo dobre odwzorowanie kolorów, a także świetne kąty widzenia. W tym przypadku oglądanie filmów w gronie kilku osób będzie jak najbardziej możliwe. Nowoczesne panele IPS charakteryzują się także krótkimi czasami reakcji.
Oczywiście monitory z matrycą IPS mają swoje minusy. Jednym z największych jest kiepski współczynnik kontrastu. Zwykle ta wartość oscyluje w granicach 1000:1. Tego typu monitory nie należą do najdroższych, dlatego zainteresowanie nimi jest ogromne.  

Matryce IPS i VA. Którya będzie odpowiednia dla graczy?  

Jaka matryca do gier? Gracze na pierwszym miejscu stawiają takie parametry jak krótki czas reakcji, a także wysoka częstotliwość odświeżania. Pod tym względem lepiej wypadają matryce VA. Być może ich odwzorowanie kolorów nie jest idealne, ale dla wielu osób będzie miało to drugorzędne znaczenie, podobnie jak gorsze kąty widzenia.  
Oczywiście nie oznacza to, że monitory IPS trzeba całkowicie skreślić. Dla mniej wymagających użytkowników, którzy chcą mieć również dobre odwzorowanie kolorów monitor IPS będzie dobrym wyborem w rozsądnej cenie.  

Którą matrycę wybrać do codziennego użytkowania?  

Dla osoby, która głównie skupia się na przeglądaniu internetu, oglądaniu filmów, a także korzystaniu z aplikacji biurkowych monitor IPS będzie bezpieczniejszą opcją. Stosunek jakości do ceny w takich modelach jest bardzo dobrze zachowany, dlatego taki zakup nie będzie dla Ciebie rozczarowaniem. Matryca VA ma niezłe parametry, jednak trzeba liczyć się z tym, że będzie ona droższym wydatkiem.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.