Data publikacji:

Windows 10 czy Windows 11? Który system Windows wybrać?

Najnowszy system operacyjny Windows 11 jest już dostępny, dlatego wielu użytkowników zastanawia się, czy warto go zainstalować. Sprawdzamy, jakie są największe różnice pomiędzy tymi systemami. Zobacz, czy lepiej wybrać Windows 11 czy 10. 
windows 10 czy 11

Windows 10 vs 11. Czy warto aktualizować Windowsa? 

Jak wygląda nowy Windows 11. Czy warto go instalować? System Windows 11, aby mógł być zainstalowany, musi spełniać minimalne wymagania. Przede wszystkim do współpracy konieczne jest posiadanie procesora Intel Core 8. generacji lub nowszego. Także jednostki AMD Ryzen 2000 lub nowsze są kompatybilne z tą wersją. Urządzenia, które mają około 4–5 lat, powinny być wspierane bez większego problemu. 
Użytkownicy pracujący dotychczas na Windowsie 10 zastanawiają się, czy przesiadka rzeczywiście ma sens. Nowy system operacyjny zawiera szereg nowych funkcji, ulepszeń, a także poprawki związane z wydajnością. W dalszej części artykułu sprawdzimy, jakie są największe różnice pomiędzy Windowsem 10 a Windowsem 11. 

Windows 11 – co nowego? Najważniejsze zmiany 

Wydajność i stabilne działanie 

Wydajność i stabilność działania to jedne z najważniejszych elementów nowego systemu operacyjnego. Zarządzanie pamięcią zostało nieco zmienione, tak aby otwarte okna aplikacji mogły działać płynnie. Aktualnie otwarte programy mają działać bez zarzutu nawet przy dużym obciążeniu procesora.
Zmiany dotyczą także wznawiania pracy komputera ze stanu uśpienia. Dzięki aktywnej pamięci RAM podczas stanu czuwania, komputer jest w stanie wrócić do pełnej gotowości o 25% szybciej. Co ciekawe, lepszą wydajność można zauważyć w pracy przeglądarki Microsoft Edge. Producent wypuścił także aktualizację, która wpływa na szybsze działanie dysków SSD. Różnice w wydajności względem Windowsa 10 są zauważalne, jednak trzeba powiedzieć otwarcie, że nie jest to rewolucja. 

Menu Start i pasek zadań 

Największe zmiany w Windows 11 zaszły właśnie w Menu Start i pasku zadań. W dolnej części znajdziemy pasek z najczęściej używanymi dokumentami, natomiast pole wyszukiwania jest dostępne w formie ikony. Pogoda została przeniesiona na lewą stronę wraz z widżetami. To bardzo fajne rozwiązanie, które skupia najważniejsze informacje, które interesują użytkownika. Te zmiany można ocenić jak najbardziej na plus. 
Na minus można ocenić pasek zadań znajdujący się na dole. Twórcy nie pozwalają na jego zmianę, jednak aplikacje firm trzecich mają to zmienić. W prawym dolnym rogu umieszczono Centrum Akcji, gdzie można zarządzać dźwiękiem oraz innymi ustawieniami. 

Wielozadaniowość i inne funkcje 

Na pasku zadań w Windows 11 można grupować okna i zapisywać je na jednym pasku. Snap View dzieli ekran i umożliwia korzystanie z dwóch aplikacji jednocześnie. Względem poprzedniej wersji ta funkcja została ulepszona i działa teraz niezwykle płynnie. 
Prostą, ale przydatną zmianą jest funkcja zapamiętywania układu okien na zewnętrznym monitorze. Po odłączeniu i ponownym podłączeniu zewnętrznego ekranu wszystko zostanie po staremu, a użytkownik nie będzie musiał organizować wszystkiego na nowo. 
Sklep z aplikacjami w systemie Windows 11 przynosi obsługę aplikacji z Androida. Tego nie było w Windows 10! Mały face lifting przeszła aplikacja Microsoft Teams, która jest zintegrowana z paskiem zadań. Użytkownicy mają dostęp do tej aplikacji z poziomu komputera z Windows oraz Mac. Telefony z iOS i Androidem również umożliwiają korzystanie z tej aplikacji. 

Windows 10 vs 11. Podsumowanie

Zmiany w Windows 11 są ważne, choć dla niektórych będą o tyle nieistotne, że decyzja o przesiadce na nowy system zostanie odłożona w czasie. Nowy system operacyjny jest dobry i producent z pewnością będzie chciał go poprawić w najbliższym czasie. Spodziewamy się więc jeszcze kilku ważnych aktualizacji.   
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.