Data publikacji:

Na czym polega winietowanie w fotografii?

Słowniczek pojęć fotograficznych zawiera m.in. to, które omawiamy dziś. Winieta. Winietowanie. W tym krótkim artykule omawiamy, na czym polega winietowanie w fotografii. Jeśli więc jesteś adeptem fotografii, czytaj i odkrywaj jej tajniki oraz wykorzystuj, by wykonywane przez ciebie zdjęcia były ciekawe - by przyciągały wzrok odbiorów i pozostawały w pamięci na długo.
Caucasian man taking photo

Czy warto używać winiety na zdjęciach?

Zastosowania winiety: 
  • Skierowanie uwagi odbiorcy zdjęcia do środka fotografii.
  • Odwrócenie uwagi widza od linii rozpraszających lub punktów skupienia.
  • Efekt postarzania zdjęcia - winieta odpowiednio zastosowana da zdjęciu wydźwięk retro. Jeśli dodatkowo dodasz efekt sepii, to otrzymasz fotkę w staroświeckim stylu.
  • Na czym polega winietowanie w fotografii? 

    Czym jest winietowanie zdjęć? Winietowanie to zmniejszenie jasności zdjęcia wokół jego krawędzi, które są najdalej od środka zdjęcia. Winietowanie może mieć negatywny wpływ na nasycenie kolorów na zdjęciu. 

    Czym jest powodowane winietowanie?

  • Optyczne działanie sprzętu fotograficznego. Winietowanie na zdjęciach może wystąpić na wiele sposobów. Najczęściej zaś spotyka się winietowanie: naturalne, mechaniczne, optyczne, celowe (wszystkie omawiamy w dalszej części artykułu).
  • Dodanie winiety w postprodukcji fotografii w programie graficznym. 
  • Winietowanie jest więc zarazem niechcianym efektem oraz preferowaną opcją. Winietowanie zdjęć możliwe jest także na poziomie publikowania fotek w mediach społecznościowych (filtry, które oferuje Instagram albo inne aplikacje na smartfony). 

    Co to jest winietowanie optyczne?

    Jest ono wynikową budowy i działania obiektywu. Zaawansowane (a co za tym idzie: skomplikowane) obiektywy mają wiele elementów, przez które światło ma zadanie się przedostać do soczewki. Nim jej „dosięgnie” traci na intensywności. Wtedy właśnie wynikową staje się winieta (winietowanie obiektywu), którą zaobserwujesz na wykonanym zdjęciu. 

    Czym jest winietowanie naturalne?

    Winieta naturalna w fotografii powstaje, gdy kąt, pod którym światło pada na obiektyw aparatu fotograficznego, wpływa ujemnie na czujnik obrazu. Ma to zazwyczaj miejsce w niższych modelach sprzętu fotograficznego z gamy lustrzanek cyfrowych oraz w słabszych aparatach kompaktowych.
    Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna leży w oprogramowaniu, które jest zakodowane tak, że zmniejsza wpływ światła na krawędziach i rogach zdjęć. Największą winietę zazwyczaj „robią” obiektywy szerokokątne. 

    Winietowanie mechaniczne - wynikowa zbyt dużej ilości filtrów

    Oraz założenia niewłaściwej osłony przeciwsłonecznej, czyli: winietowanie zdjęć mechaniczne występuje, gdy „coś” blokuje przejście między promieniami światła, które usiłują dostać się do czujnika aparatu. Wskazówka praktyczna: im mniejsza jest przysłona, tym większy wpływ winietowania mechanicznego na obraz. 

    Celowe winietowanie zdjęć - na czym polega? 

    Niektórzy cenią sobie ten efekt. Mówią, że jest przyjemny dla oka, że sprawia, iż wzrok oglądającego zdjęcie „pędzi” w stronę modela, nie rozpraszając się po nieistotnych obszarach wykonanego kadru. Winietowanie celowe na zdjęciach wykonasz w każdym programie do obróbki graficznej zdjęć, które uruchomisz na komputerze albo na smartfonie.
    Wiele aplikacji (m.in. Zdjęcia na iOS, Instagram, VSCO) mają w edytorach obrazów suwak „Winiety”, którym łatwo osiągniesz efekty celowego dodania winiety. Swobodnie wyregulujesz dzięki nim intensywność oraz zakres winiety. Zaletą dodawania efektów na etapie edycji jest większa kontrola na wynikiem końcowym niż pojawienie się winiety na zdjęciu podczas wykonywania go.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.