Data modyfikacji:

Wkrętarki akumulatorowe. Ranking polecanych narzędzi

Jednym z najczęściej używanych w domu elektronarzędzi jest wkrętarka akumulatorowa. Znajduje zastosowanie zarówno podczas remontu, majsterkowania, jak i doraźnych prac serwisowych. Jaką wkrętarkę wybrać? Jakie są rodzaje wkrętarek akumulatorowych? Zobacz nasz ranking i poradnik zakupowy.

wkrętarki akumulatorowe

Jakiej wkrętarki akumulatorowej potrzebujesz?

Zanim przejdzeimy do rankingu wkrętarek akumulatorowych, zastanówmy się, na jakie parametry urządzeń zwrócić uwagę przy zakupie. Rodzaj wkrętarki akumulatorowej uzależniony jest od prac, jakie zamierzasz wykonywać. Nie zawsze jest sens kupować duże, mocne urządzenie. Długotrwała praca ciężką wkrętarką może przysporzyć sporo bólu, a podczas prac w zakamarkach i tak sięgniesz po klasyczny śrubokręt. Inna rzecz, że mocna wkrętarka może uszkodzić delikatne materiały, nawet po odpowiednim ustawieniu sprzęgła.

Sprawdź także, jaka wiertarka udarowa będzie najlepsza.

Do lekkich prac, takich jak skręcanie mebli lub montaż gniazdek, wystarczy niewielka wkrętarka 4 V, zwana także elektrycznym śrubokrętem. Ma ona wbudowany akumulator oraz stację dokującą, która jest jednocześnie ładowarką. Wiele modeli ma regulację rękojeści, umożliwiającą ustawienie uchwytu w linii prostej.

Dużą uniwersalność zapewniają wkrętarki akumulatorowe 12 V. Są znacznie mocniejsze i nadają się również do wkręcania dłuższych wkrętów. To kompromis pomiędzy poręcznością małych wkrętarek a mocą największych modeli.

Napięcie wkrętarki – jakie wybrać?

  • Ok. 4 V – proste prace, rozkręcanie i skręcanie urządzeń, składanie mebli.
  • 6-10 V – majsterkowanie, niewymagające prace remontowe, wkręcanie małych wkrętów i śrub.
  • 10-14 V – uniwersalna wkrętarka domowa do wkręcania i wiercenia w miękkich i średnio twardych materiałach.
  • 18 V i więcej – wkrętarka do profesjonalnych zastosowań, np. prac dekarskich, wiercenia z udarem, wkręcania kilkunastocentymetrowych wkrętów.

Moment obrotowy dobrej wkrętarki akumulatorowej

O tym, z jaką siłą wkrętarka jest w stanie wkręcić śrubę lub wkręt, decyduje moment obrotowy. To parametr podawany w niutonometrach (Nm). Im wyższy moment obrotowy, tym dłuższy lub grubszy wkręt będzie można wkręcić.

Duży moment przyda się do pracy w twardych materiałach, np. betonie, metalu lub twardym drewnie. Ułatwi też odkręcanie zapieczonych śrub. Pamiętaj jednak, że do najcięższych zadań, np. odkręcania śrub silnika lub kół samochodowych, lepiej użyć innego narzędzia o podobnym wyglądzie – akumulatorowego klucza udarowego. Nie pomyl go z wkrętarką podczas zakupów!

Regulacja obrotów

Większość średnich i dużych wkrętarek ma dwustopniową regulację obrotów. Pierwszy z nich jest wolniejszy, ale zapewnia większy moment obrotowy. Idealnie nadaje się więc do wkręcania wkrętów. Drugi natomiast jest szybszy i nieco słabszy. Można go wykorzystać do pracy z wkrętami niestawiającymi oporu lub do wiercenia w miękkich materiałach.

Uchwyt wiertarski

Wiele prac remontowych polega na naprzemiennym wierceniu otworów i wkręcaniu wkrętów. Nie chcesz używać do tego dwóch urządzeń, czyli wiertarki i wkrętarki? Jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać zamiast? Sięgnij po tę z dodatkowym uchwytem wiertarskim. Uchwyt ten pozwala zamontować klasyczne wiertła, np. do drewna, betonu lub metalu.

Zamiana pomiędzy uchwytem na bity i tym na wiertła trwa dosłownie kilka sekund. Najmocniejsze wkretarki akumulatorowe wyposażone są także w funkcję wiercenia z udarem, co z pewnością się przyda w domowych pracach. Tryb ten włącza się najczęściej, obracając pierścień regulacyjny.

Jaki akumulator w najlepszych wkrętarkach akumulatorowych?

Większość współczesnych wkrętarek akumulatorowych, także w rankingu, ma w zestawie akumulator litowo-jonowy (Li-ion). Tego samego rodzaju baterię znajdziesz w smartfonach lub powerbankach. Jej zaletą jest brak efektu pamięci, co oznacza, że możesz ładować ją w dowolnym momencie.

Baterie starszego typu, np. niklowo-kadmowe lub niklowo-metalowo-wodorowe, należy podłączać do ładowarki w momencie całkowitego rozładowania i ładować każdorazowo do pełna. W innym wypadku parametry baterii mogą się znacznie pogorszyć.

Uwaga! Przed zakupem upewnij się, że akumulator znajduje w zestawie. Niektóre wkrętarki sprzedawane są w niższej cenie bez akumulatora, jako uzupełnienie kompletu narzędzi danego producenta. Jeśli to twoje pierwsze elektronarzędzie, wybierz zestaw z dwiema bateriami. To duże ułatwienie w czasie dłuższych prac.

Materiały i wykonanie dobrej wkrętarki akumulatorowej

Najlepsze wkrętarki akumulatorowe pokryte są miękką gumą. Chroni ona nie tylko samą wkrętarkę, ale i powierzchnie, na których jest odkładana. Gumowa rękojeść zapewnia też ergonomiczną pracę, poprawia chwyt i zapobiega odciskom.

Jeśli zamierzasz pracować wkrętarką na wysokościach, upewnij się, czy ma uchwyt umożliwiający wpięcie jej do pasa narzędziowego. Przydatnym dodatkiem obecnym w wielu modelach wkrętarek jest latarka doświetlająca miejsce pracy.

Gwarancja i serwis

Gwarancja na wkrętarkę wynosi najczęściej 2-3 lata. Obejmuje ona jednak w wielu przypadkach samo urządzenie, a nie akumulator. Upewnij się więc, jaką gwarancję producent przewidział na dołączoną w zestawie baterię.

Ważnym aspektem, którego nie możesz pominąć podczas zakupu wkrętarki, jest dostępność części zamiennych. Cóż z tego, że uda ci się kupić całkiem dobrą wkrętarkę akumulatorową tanio, jeśli jej serwisowanie będzie niemal niemożliwe.

Wkrętarki akumulatorowe – ranking TOP 10

1. Makita CLX224X

2. Parkside PDSSA 20-Li A1

3. Makita DDF453ZW

4. DeWalt DCD778S2T

5. Bosch 1200 Li2 06039A210B


6. Powermat Pm-Wa-20V1-Yu

7. Bosch IXO V

8. Black&Decker BDCD12

9. Hecht 1260

10. Ryobi ErgoA2

Autor: Szymon Sonik