Data modyfikacji:

Woda amoniakalna: jakie ma właściwości? Zastosowanie amoniaku

Woda amoniakalna to inaczej roztwór amoniaku w wodzie. Łatwo ją rozpoznać po charakterystycznym, bardzo ostrym i zdecydowanie nieprzyjemnym zapachu. Sprawdź, jakie są jej właściwości i do czego można jej użyć.
woda amoniakalna

Woda amoniakalna – właściwości

Amoniak to nieorganiczny związek chemiczny azotu i wodoru. Bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie – w ten sposób powstaje woda amoniakalna. Właściwości amoniaku są bardzo szerokie – jest on stosowany nie tylko w przemyśle (np. przy wytwarzaniu tkanin czy produkcji materiałów wybuchowych), ale również w domu.

Amoniak – zastosowanie

Zastanawiasz się, w jaki sposób woda amoniakalna może pomóc ci w gospodarstwie domowym? Oto kilka podpowiedzi.

Amoniak do pieczenia

Amoniak przez wiele lat używany był do ciast – precyzując, używano amoniaku w proszku. Dodawał wypiekom puszystości oraz chrupkości. Z czasem zastąpiono go proszkiem do pieczenia.

Jeśli mimo wszystko chcesz dodać amoniak do ciasta, to pamiętaj, żeby zachować szczególną ostrożność. Substancja ta jest uznawana za trującą i nie wolno dodawać jej zbyt dużo. Nie musisz natomiast martwić się o charakterystyczny zapach. Amoniak szybko wyparowuje, więc w ogóle nie czuć go w cieście czy ciasteczkach.

Amoniak – zastosowanie podczas porządków

Woda amoniakalna posłuży ci również w czasie sprzątania domu. Za jej pomocą możesz na przykład bez problemu usunąć brzydkie naloty z mydła, które zazwyczaj pojawiają się na umywalce czy w kabinie prysznicowej. Aby je zlikwidować, sporządź roztwór z 1 łyżki amoniaku i 4 litrów wody. Pamiętaj, żeby dokładnie spłukać wodą wszystkie powierzchnie, które zostały przetarte amoniakiem.

Woda amoniakalna może też pomóc ci wyczyścić piekarnik elektryczny. Najpierw nagrzej urządzenie do około 70 stopni Celsjusza, potem je wyłącz. Wlej amoniak do małej miseczki, a następnie umieść ją na najwyższym poziomie piekarnika. Z kolei na najniższym poziomie umieść miskę z wodą. Po około 12 godzinach możesz przetrzeć wnętrze piekarnika – prawdopodobnie nawet najstarsza spalenizna odejdzie bez trudu.

Amoniak świetnie radzi sobie również z odświeżaniem kryształów. I w tym wypadku najpierw musisz przygotować roztwór – wymieszaj 10 kropli amoniaku z 2 szklankami wody. Dokładnie obmyj kryształowe naczynia szmatką nasączoną w roztworze, a odzyskają dawny, piękny blask.

Woda amoniakalna będzie ci pomocna również przy czyszczeniu piekarnika. Zakopcone drzwiczki szybko umyjesz specjalnym roztworem – aby go uzyskać, wymieszaj 2 łyżki octu, 2 łyżki amoniaku oraz 1 litr ciepłej wody. Nasącz miksturą ściereczkę, a następnie zacznij przecierać drzwiczki piekarnika. Jeśli jest bardzo wybrudzony, możesz powtórzyć całą procedurę – dwukrotne czyszczenie powinno w zupełności wystarczyć.

Amoniak – zastosowanie na mole kuchenne

Jeśli twoim problemem w domu jest nie bałagan, a mole kuchenne, to i tutaj pomoże ci woda amoniakalna. Opróżnij wszystkie kuchenne szafki, a następnie przygotuj roztwór: musisz wymieszać 1 szklankę amoniaku z 3 litrami wody. Nasącz szmatkę roztworem i przemyj nim wszystkie szuflady i szafki. Pamiętaj, że dla całkowitego usunięcia moli musisz wyrzucić wszystkie sypkie produkty – takie jak mąka, kasza czy cukier.

Woda amoniakalna – szkodliwość

Jeśli zastanawiasz się, czy woda amoniakalna może ci zaszkodzić, to odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli tylko będziesz używać jej w rozcieńczonej postaci i raczej okazjonalnie, to nie powinno stać ci się nic złego. Pamiętaj, aby po skończonych pracach koniecznie przewietrzyć całe mieszkanie. Oczywiście amoniak bezwzględnie należy trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Autor: Robert Wojtaś