Data modyfikacji:

Jaki worek bokserski do domu kupić?


Trening z użyciem worka bokserskiego to rzadkie połączenie aktywności, która łączy wytrzymałość oraz żelazną kondycję fizyczną z aspektami sportów walki. Ruch wielu partii naszego ciała sprawia, że jest to doskonały sposób na spalenie kalorii, rozwój ogólnej koordynacji ruchowej, a także poprawę dynamiki i szybkości. Dodatkowo wzmacniamy nasze mięśnie i siłę, rozładowujemy negatywne emocje oraz pracujemy nad pewnością siebie. Worek do boksu jest więc idealną alternatywą do codziennych ćwiczeń wykonywanych w zaciszu naszego domu.
boksowanie

Poradnik, jak wybrać worek do boksu


Decyzja o zakupie tego specyficznego przyrządu treningowego powinna być poparta odpowiednią analizą naszych potrzeb i możliwości. Worki do boksowania różnią się między sobą w zakresie wagi, rozmiaru, średnicy, metody zamocowania oraz zastosowania. W celu kompleksowego i optymalnego wykorzystania narzędzia należy sprecyzować dokładny cel, który chcemy osiągnąć, a także przygotować miejsce jego lokacji.

Jakie rodzaje są dostępne?


Worki bokserskie możemy podzielić na kilka kategorii:

Klasyczna wersja jest najpopularniejsza i z powodzeniem służy zarówno tym początkującym, jak i również bardziej doświadczonym. Przy odpowiednim doborze rozmiaru, możliwe jest wykonywanie technik ręcznych oraz nożnych, co pozwala na uniwersalny rozwój umiejętności trenującego.

• Kolejny model godny uwagi to wersja dostosowana do zawodników MMA. Jest to specjalistyczny przyrząd, który pozwala pracować na wielu płaszczyznach, co odpowiada charakterowi mieszanych sztuk walki. Dzięki takiemu zastosowaniu, poza treningiem stójkowym, worek pozwala nam na wykonywanie rzutów, a także technik w parterze. Co więcej, nietypowe wyprofilowanie umożliwia zadawanie ciosów podbródkowych oraz przy użyciu łokci. Całość sprawia, że jest to niewątpliwie bardzo ciekawa opcja, ale przeznaczenie dedykowane jest zawodnikom zaawansowanym.

Worek hakowy również powstał z myślą o doskonaleniu ściśle określonego obszaru, a mianowicie ciosów podbródkowych. Worki bokserskie tego typu wyróżnia podwójna średnica, która zmniejsza się ku dołowi. Taka budowa pozwala na zadawanie uderzeń hakowych i doskonalenie się w tej konkretnej technice. Nie jest to model polecany osobom początkującym, właśnie z uwagi na niewielką uniwersalność użytkowania.

Grusza bokserska, podobnie jak wyżej, służy do doskonalenia technik podbródkowych oraz uderzeń kolanem. Znaczna waga oraz niewielka wysokość urządzenia sprawiają, że idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni. Mniejsza wersja, nazywana gruszką bokserską, mocowana jest na gumach lub specjalnej platformie i służy do szlifowania celności, refleksu oraz dynamiczności pracy.

• Ostatnia z propozycji to stojący worek bokserski. Ten mobilny model znajdzie swoich zwolenników wśród osób, które nie chcą ingerować w strukturę swojego domu i pragną uniknąć montażu do elementów stałych. Konstrukcja składa się z podstawy, słupka oraz tuby. Stabilność podczas treningu zapewniona jest dzięki specjalnemu systemowi przyssawek lub wypełnieniu bazy worka przy wykorzystaniu na przykład wody. Wysokość urządzenia najczęściej jest dowolnie regulowana i może być dostosowana do indywidualnych potrzeb treningowych. Worek bokserski stojący jest najbardziej uniwersalnym z przedstawionych rozwiązań, co przekłada się na jego cenę. W zależności od modelu oraz materiału wykonania, koszt waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Więcej znajdziesz tutaj, na Ceneo.pl. 

Rozmiar i specyfika


Worek do boksowania posiada wiele parametrów dotyczących rozmiaru, średnicy, wagi oraz sposobu wiązania. Modele 130-centymetrowe doskonale sprawdzą się w warunkach domowych, z zastosowaniem kondycyjnym oraz rekreacyjnym. Pozycja dłuższa o 10 centymetrów cieszy się największą popularnością i łączy przeznaczenie hartowania wydolności organizmu, a także treningu sportów walki. Przyrządy o rozmiarach 150 i 160 centymetrów znajdziemy w profesjonalnych siłowniach i klubach sportów walki. Łączą one ćwiczenia techniczne, ale również budują siłę ciosów kończyn górnych i dolnych. Worek 180-centymetrowy powstał z myślą o potężnej sile uderzeń.

Waga, która mieści się w zakresie od 30 do 50 kilogramów i do 140 centymetrów wysokości charakteryzuje wybór osób trenujących w warunkach domowych. Komfort ćwiczenia, niewielka powierzchnia oraz dopasowana waga to cechy, które zapewniają optymalne przeprowadzenie jednostki treningowej. Worek do boksowania o większych parametrach to propozycja dla profesjonalnych szkół walki, które zrzeszają zaawansowanych zawodników.

Obwód również zależy od specyfiki i celu naszych ćwiczeń. Mniej wymagające przygotowanie sprawdzi się dla worków o obwodzie około 110 centymetrów, natomiast średnica 40 centymetrów jest optymalna dla wykonania pełnowartościowego treningu w rygorystycznych warunkach. Z uwagi na pewność i wytrzymałość, preferowana jest forma wiązana zamknięcia worka, która zwiększa komfort użytkowania, w przeciwieństwie do jej zapinanej wersji.

Wyższa jakość to również wyższa opłata. Skóra naturalna zdecydowanie jest najlepszym wyborem, który zapewni długi okres eksploatacji produktu. Jednak wysoka cena sprawia, że ten rodzaj materiału pozostaje najczęściej do użytku profesjonalistów. Dla osób niedoświadczonych i wszystkich, którzy nie chcą inwestować znacznych kwot pieniędzy, pozostaje selekcja asortymentu imitującego skórę.

Duży wybór znajdziesz w serwisie Ceneo.pl. 

Jaki najlepszy na początek?


Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tego rodzaju treningiem, powinny kierować się uniwersalnością i wygodą zastosowania. Pierwszy worek bokserski do domu musi być dostosowany do indywidualnych wymagań aktywności fizycznej i pozwolić na swobodną pracę nad kondycją, wzmocnieniem oraz kształtowaniem sylwetki. Rozmiar 140 centymetrów i waga około 30 kilogramów to sprawdzone połączenie, które zagwarantuje wiele możliwości wykorzystania technik oraz pokaźny poziom dynamiki.

Wysokość zawieszenia należy dopasować tak, aby całość unosiła się około 40 centymetrów nad ziemią, a sam ciężar musi być rozłożony równomiernie, na przykład dzięki zastosowaniu mocowania trójkątnego. Jeżeli brakuje nam miejsca lub chcemy ćwiczyć na zewnątrz, warto pomyśleć o worku na podstawie. Polecanym materiałem na pierwszy zakup jest plawil, który doskonale zrównoważy cenę nowej inwestycji oraz wytrzymałość i trwałość konstrukcji. Z tak dobranym wyposażeniem można rozpocząć pracę nad formą i potencjałem naszej sprawności.

Buduj kondycję we własnym domu! 
Autor: Marcin Majchrzak