Data modyfikacji:

Wosk do depilacji w domu. Jaki wybrać?

Idealnie gładka skóra przez kilka tygodni? To możliwe, dzięki depilacji woskiem. Ten popularny zabieg możesz wykonać już nie tylko w gabinecie kosmetycznym, ale również w zaciszu własnej łazienki. Wystarczy kilka akcesoriów i dobra technika. Zanim jednak przejdziesz do działania, sprawdź, jaki wosk do depilacji w domu sprawdzi się najlepiej!

wosk

Depilacja woskiem w domu: sposób na gładką skórę

Depilacja ciała to temat, który jest szczególnie często poruszany w okresie letnim; wówczas gdy kobiety częściej odsłaniają swoje ciała. Niestety, golenie włosków maszynką latem nierzadko okazuje się utrapieniem. Ta metoda, choć szybka i prosta, powoduje podrażnienia, wrastanie włosków oraz przesuszanie skóry. Ponadto jej efekt jest bardzo krótkotrwały.

Jaki sposób depilacji domowej wybrać, aby cieszyć się trwalszymi rezultatami i mniejszym ryzykiem podrażnień? Zwróć uwagę na wosk! Nawet jeśli do tej pory nigdy go nie stosowałaś, uspokajamy: każda z pań z powodzeniem może wykorzystać go we własnej łazience. Zobacz, czego potrzebujesz do depilacji woskiem w domu.

Przed depilacją woskiem w domu – praktyczne wskazówki

Zanim rozpoczniesz depilację woskiem w domu, zadbaj o odpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu. Mowa przede wszystkim o rezygnacji z golenia do momentu, aż włoski nie będą mieć około 5-7 mm. Dzięki temu wosk bez problemu je chwyci i wyrwie.

Dobrze jest również wykonać peeling dzień przed depilacją, który usunie martwy naskórek i uwolni wrośnięte włoski. Pamiętaj, aby bezpośrednio przed zabiegiem nie smarować ciała żadnymi kosmetykami do pielęgnacji!

Domowa depilacja woskiem: co będzie ci potrzebne?

Warto wiedzieć, że depilacja woskiem to jedynie ogólne pojęcie, pod którym kryje się kilka różnych sposobów usuwania owłosienia. To właśnie od dobranej metody zależy, jakie akcesoria i kosmetyki będą ci niezbędne.

  • Pierwszym, bardzo popularnym sposobem na usuwanie włosków woskiem jest stosowanie gotowych plastrów. Są tanie i łatwo dostępne – kupisz je w każdej internetowej drogerii.
  • Możesz zdecydować się również na wosk w rolkach – jego używanie wymaga specjalnego podgrzewacza ręcznego. Wraz z nim należy się zaopatrzyć w paski wykonane z fizeliny.
  • W profesjonalnych podgrzewaczach kosmetycznych można rozpuszczać woski miękkie. W tym przypadku niezbędne będą fizelinowe paski oraz specjalna szpatułka.
  • Woski twarde wymagają wcześniejszego podgrzania.

Ponadto do domowej depilacji woskiem przydać mogą się łagodząca oliwka oraz talk.

Rodzaje wosków do depilacji

Aby ocenić, która z metod depilacji będzie dla ciebie najlepsza, warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych rodzajów wosków.

Plastry z woskiem do depilacji

Gotowe plastry z woskiem polecane są osobom, które nigdy nie usuwały włosów tą techniką samodzielnie. Plaster, po wyjęciu z opakowania, należy rozgrzać mocno w dłoniach, a następnie przykleić zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków na suchą skórę. Dla lepszych rezultatów, depilowaną okolicę można przyprószyć talkiem. Następnie plaster należy oderwać pewnym ruchem w przeciwnym kierunku.

Zalety metody: łatwa dla osób początkujących.

Wady metody: plastry z woskiem to tanie rozwiązanie wyłącznie z pozoru: jedno opakowanie rzadko wystarcza na wydepilowanie wszystkich okolic.

Domowy wosk do depilacji w rolkach

Rolki z woskiem twardym stosuje się wraz z małym podgrzewaczem elektrycznym. Rolkę wystarczy włożyć do urządzenia wyposażonego w grzałkę na kilkanaście minut. Następnie, za pomocą obrotowej głowicy, nanieś wosk na skórę, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków. Naklej na wosk fizelinowy pasek, a potem oderwij go w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa.

Zalety metody: prosta, ekonomiczna (jedna rolka wosku wystarcza nawet na kilkanaście zastosowań).

Wady metody: ze względu na kształt głowicy, wosk w rolkach nie nadaje się do depilacji trudno dostępnych okolic.

Wosk twardy do depilacji

Bardzo lubianą metodą domowej depilacji jest stosowanie wosku twardego. W odróżnieniu od innych, sposób ten jest wyjątkowo mało bolesny. Woski twarde nadają się do stosowania na niewielkich obszarach ciała, takich jak np. pachy.

Odrobinę granulek wosku należy umieścić w podgrzewaczu kosmetycznym i rozpuścić. Następnie nanieś wosk za pomocą szpatułki na wybraną okolicę. Po chwili masa zastygnie, wracając do twardej postaci. Wtedy wosk należy oderwać ze skóry, tak jak plaster.

Zalety metody: prosta i mało bolesna.

Wady metody: sprawdza się tylko na niewielkich obszarach ciała.

Depilacja ciała woskiem miękkim

Ostatnim sposobem pozbywania się niechcianego owłosienia jest wosk miękki. Sprzedawany jest w puszkach, które przed zastosowaniem produktu należy ocieplić w podgrzewaczu. Następnie płynny wosk nanoszony jest na wybraną okolicę, przykrywany paskiem z fizeliny i zrywany.

To najpopularniejszy wosk do depilacji bikini, który można spotkać w gabinetach kosmetycznych. Tą metodą przeprowadza się również szybką i efektywną depilację nóg woskiem. Zdecyduj się na nią tylko jeśli masz już doświadczenie w usuwaniu włosków woskiem. Niedoświadczonym osobom grozi poparzenie!

Zalety metody: pozwala szybko usunąć włosy z dużego obszaru.

Wady metody: bolesność, stopień trudności zabiegu.

Depilacja woskiem w domu krok po kroku

Jak wykonać depilację woskiem w domu? Gdy przygotujesz już odpowiednio skórę, wsyp wosk do podgrzewacza i podgrzej go do 37 stopni Celsjusza. W momencie, gdy zacznie się topić, możesz delikatnie go wymieszać za pomocą szpatułki.

Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie skóry. To właśnie na tym etapie sprawdzi się mąka ziemniaczana, którą wystarczy posypać nogi, pachy czy ręce. Sprawdź, czy wosk jest już nagrzany i możesz zaczynać depilację!

Nałóż ostrożnie gorący wosk na skórę, starając się, aby nie pokryć nim zbyt dużej części nogi czy ręki. Lepiej wykonywać depilację mniejszymi partiami. Pamiętaj też, aby rozprowadzać go zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków. Dzięki temu lepiej je chwyci i skuteczniej usunie niechciane owłosienie. 

Następnie przyłóż do wosku pasek. Przyklej go od dołu do góry, pocierając ręką. Gdy fizelina lub bawełna już do niego przylegają, możesz przejść do najgorszego etapu, czyli odrywania. Rób to zdecydowanie i szybko, koniecznie pod włos, jednocześnie naciągając drugą ręką skórę. Gotowe!

Czym zmyć wosk po depilacji?

Niezależnie od wybranej metody depilacji woskiem, jego fragmenty mogą pozostać na skórze po wykonaniu zabiegu. Jak się ich pozbyć? Nie sięgaj po wodę i mydło – w ten sposób sprawisz, że wosk stanie się bardziej lepki. Pozostałości produktu ze skóry szybko usuniesz za pomocą tłustego kosmetyku, takiego jak oliwka dziecięca.

Wosk do depilacji w domu: praktyka czyni mistrza

Wybierz metodę usuwania włosków woskiem adekwatną do swoich umiejętności i pożegnaj się z maszynką raz na zawsze. Wosk to sposób na idealną gładkość nawet przez kilka tygodni. Koniecznie spróbuj!

Przeciwwskazania do depilacji woskiem

Pamiętaj, że depilacja woskiem w domu, podobnie jak wiele innych zabiegów, ma pewnie przeciwwskazania. Na ich liście znalazło się przede wszystkim uczulenie na wosk. Oprócz niego należy odczekać lub całkowicie zrezygnować z usuwania włosków, jeśli masz jakiekolwiek świeże rany i blizny, duże żylaki oraz stany zapalne skóry.

Przeciwwskazaniem do depilacji woskiem w domu jest także zaawansowana ciąża i świeża opalenizna. Dodatkowo odradza się wykonywanie zabiegu w przypadku kobiet, u których zdiagnozowano cukrzycę.

O czym należy pamiętać po zabiegu depilacji woskiem w domu?

Bezpośrednio po zabiegu depilacji woskiem w domu należy powstrzymać się od wykonywania peelingów. Dodatkowo koniecznie ogranicz korzystanie z sauny czy basenu, przynajmniej na kilka dni. Dobrym pomysłem jest również unikanie słońca i rezygnacja z wizyt w solarium.

Aby złagodzić podrażnienia, przez kilka dni nie bierz gorących kąpieli i pryszniców. Zamiast tego myj się w letniej wodzie, używając delikatnych środków myjących. Nie zapomnij też o odpowiednim nawilżeniu skóry!

Autorka: Joanna Stanuch